12.06.2023, 11:30
Inwestowanie długoterminowe to strategia działania, która ma wielu zwolenników wśród inwestorów na całym świecie. Decydując się na…
05.06.2023, 07:46
Jednym z najczęstszych pomysłów na to, jak zwiększyć swoje oszczędności przez inwestycje, jest inwestowanie w akcje. Inwestorzy…
18.05.2023, 08:26
Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? To pytanie nurtuje zarówno osoby zbliżające się do wieku uprawniającego do…
Co to są obligacje i czy warto w nie inwestować?
Co to są obligacje? To pytanie zadaje sobie wiele osób na początku swojej drogi inwestorskiej. Stanowią one bowiem jedną z interesujących opcji inwestycyjnych, gdy zastanawiamy się, jak ulokować swoje oszczędności. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tym tematem i wyjaśnimy między innymi: co to są obligacje, jakie wyróżniamy ich rodzaje, jak można w nie inwestować oraz jakie są ich plusy i minusy.
Obligacje – co to jest?
Na początku warto zdefiniować sobie, czym jest obligacja. Tym mianem określa się dłużny papier wartościowy, który emituje się w seriach. Co istotne, obligacje stanowią sposób zaciągnięcia przez emitenta wierzytelności, a ich emitent deklaruje się jako dłużnik obligatariusza, jednocześnie zobowiązując się do tego, że spełni określone świadczenie w ustalonym czasie. Świadczenie ma charakter pieniężny.
Obligacje są odmianą instrumentu rynku kapitałowego i zalicza się je do dłużnych instrumentów finansowych. Celem emitenta obligacji jest pozyskanie kapitału od obligatariuszy, natomiast nabywca kupuje obligacje po to, aby otrzymać prawo do dochodu z odsetek oraz zwrotu kapitału w założonym terminie. Co istotne, inwestując w obligacje nie zyskujemy prawa do otrzymania dywidendy, czy współwłasności, w przeciwieństwie do tego, co zapewniają inwestorom akcje. Na uwagę natomiast zasługuje fakt, że w przypadku większości obligacji nabywca może je sprzedać kolejnemu zainteresowanemu inwestorowi.
Jakie są rodzaje obligacji?
Kiedy wiemy już, że istnieją obligacje oraz wiemy co to za papiery wartościowe, warto zapoznać się z tym, jak się je klasyfikuje. Jednym z najpopularniejszych sposobów podziału obligacji jest podział ze względu na emitenta.
Innym ważnym sposobem podziału obligacji jest podział z uwagi na termin wykupu. Zgodnie z nim wyróżniamy obligacje:
Co należy wiedzieć przed zainwestowaniem w obligacje?
Zanim zdecydujemy się na inwestowanie w obligacje, należy zapoznać się z kilkoma kluczowymi pojęciami związanymi z lokowaniem swoich środków w tych papierach dłużnych.
Inwestor powinien także znać odpowiedź na pytanie o to, co to jest rentowność obligacji. Pod tym pojęciem kryje się stopa zwrotu z inwestycji w obligacje. Determinują ją różne czynniki, takie jak m.in. oprocentowanie, cena nabycia czy podatek od dochodów kapitałowych.
Zalety i wady inwestycji w obligacje skarbowe i korporacyjne
Czy inwestować w obligacje skarbowe lub korporacyjne? Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od celu i preferencji inwestora. Warto jednak przedtem zapoznać się z zaletami i wadami obu sposobów na inwestowanie.
Jakie zalety ma inwestowanie w obligacje skarbowe? Wśród najważniejszych plusów tego rozwiązania trzeba wymienić m.in.:
Czy inwestowanie w obligacje Skarbu Państwa ma wady? Tak, należą do nich m.in.:
Przejdźmy teraz do obligacji korporacyjnych. Jakie są ich najistotniejsze plusy? Wśród nich znajdują się m.in.:
Najważniejszą wadą inwestowania w obligacje korporacyjne jest natomiast wyższe ryzyko inwestycyjne niż w przypadku obligacji skarbowych.
Jak można inwestować w obligacje i czy warto to robić?
Wiedząc, co to obligacja, jakie mogą być jej rodzaje, a także znając „za i przeciw” dotyczące inwestowania w obligacje skarbowe i korporacyjne, warto zastanowić się, w jaki sposób można w nie inwestować.
Jeśli interesują nas obligacje Skarbu Państwa, to możemy je nabyć między innymi poprzez:
Jeżeli natomiast chcemy ulokować nasze oszczędności w obligacjach emitowanych przez przedsiębiorstwa, to możemy to zrobić między innymi:
Czy warto inwestować w obligacje? To zależy od przede wszystkim od naszych oczekiwań względem inwestycji. Obligacje skarbowe są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych lokat bankowych ze względu na wyższe oprocentowanie przy nadal niskim ryzyku inwestycyjnym. Inwestując w ten sposób, nie można jednak oczekiwać dużych zysków. Obligacje korporacyjne oferują zazwyczaj wyższe oprocentowanie, jednak wiąże się to jednocześnie z wyższym ryzykiem inwestycyjnym.
Podsumowanie
W dzisiejszym artykule odpowiedzieliśmy sobie na istotne dla wielu inwestorów pytanie: obligacje – co to jest? Wyróżniamy różne rodzaje tych dłużnych papierów wartościowych, przy czym szczególną uwagę warto zwrócić na obligacje skarbowe oraz korporacyjne. Istnieją różne sposoby na inwestowanie w obligacje, jednak za jeden z najbardziej interesujących uważa się uczestnictwo w funduszu inwestycyjnym. Warto w tym celu skorzystać z usług sprawdzonego towarzystwa funduszy inwestycyjnych, takiego jak Skarbiec TFI.
W Skarbiec TFI od ponad 25 lat pracujemy na naszą renomę i obecnie jesteśmy postrzegani jako cenione towarzystwo funduszy inwestycyjnych. W naszej ofercie dostępne są różnorodne fundusze inwestycyjne, w tym takie, które skupiają się na inwestycjach w obligacje, np. Skarbiec Obligacja czy Skarbiec Obligacji Wysokiego Dochodu. Dzięki różnorodnym możliwościom proponowanym przez Skarbiec TFI każdy inwestor może u nas znaleźć coś dla siebie. Profesjonalnie obsługujemy zarówno klientów instytucjonalnych, jak i indywidualnych, zapewniając im pewność współpracy z doświadczonymi profesjonalistami. Warto dodać, że fundusze inwestycyjne nie są jedynym ciekawym rozwiązaniem znajdującym się w naszej ofercie. Proponujemy także usługę Asset Management oraz różne produkty emerytalne.
Zapraszamy do kontaktu.
Zaciekawił Cię ten wpis? Zapoznaj się z innymi artykułami dostępnymi na naszej stronie internetowej, z których dowiesz się m.in. o tym:
jakie są interesujące sposoby na inwestowanie pieniędzy dla początkujących.