Kwiecień był całkiem udanym miesiącem dla globalnych rynków akcji. Grupujący największe amerykańskie spółki indeks S&P500 wzrósł w tym okresie o 1,6% podbijając tegoroczną stopę zwrotu do poziomu 9,6%. Podobnie zachowały się spółki europejskie, gdzie EURO STOXX 50 zanotował wzrost o 1,8% i 14,4% w horyzoncie YTD. Wspomniane zwyżki indeksów były pochodną kilku czynników. Pierwszy to realizacja wskazywanego przez nas w ostatnim komentarzu scenariusza odbudowy zaufania do sektora bankowego oraz jak dotąd brak tzw. wstrząsów wtórnych w sektorze. Kolejny składnik to efekt pozytywnych zaskoczeń co do wyników spółek za I kwartał 2023 r. Ostatni i niewykluczone, że najważniejszy związany był z opublikowanymi w USA odczytami powoli spadającej inflacji. Dają one nadzieję na koniec cyklu podwyżek stóp procentowych i w połączeniu z pozostałymi danymi o amerykańskiej gospodarce zwiększają nadzieję na „soft landing”.
Pozytywne nastroje zapanowały także na GPW. Na szczególne wyróżnienie zasługuje indeks polskich blue chipów, który w kwietniu zyskał aż 9,4% co uplasowało go na 2 miejscu w horyzoncie miesięcznym wśród 92 głównych indeksów na świecie, grupowanych przez Bloomberga. Największym kontrybutorem był sektor bankowy, który korzystał z globalnej poprawy sentymentu. Sam również dostarczał paliwa do wzrostów, publikując lepsze od oczekiwań rezultaty za I kwartał 2023 r. oraz przedstawiając optymistyczne oczekiwania co do perspektyw na cały rok. Pozytywnie wyróżniał się także segment odzieżowy. Udana emisja akcji podbiła notowania CCC, zaś lepsze od oczekiwań wyniki za IVQ 2022r oraz pozytywny outlook zarówno na pierwszy kwartał jak i cały obecny rok wywindowały akcje LPP o ponad 25% w tym miesiącu. Istotny wkład do całego rezultatu WIG20 wniosło także odbicie na akcjach, największego składnika indeksu, PKN Orlen. Po rekomendacji zarządu odnośnie podziału zysków wypracowanych w ostatnim roku, inwestorzy uwierzyli, że zapowiadana w strategii sowita dywidenda rzeczywiście ma szansę do nich trafić. Po ostatnim okresie lepszego zachowania mniejszych spółek, kwiecień przyniósł zmianę tej tendencji, nie znaczy to jednak, że inwestujący w tą klasę aktywów mają na co narzekać. Grupujący najmniejsze spółki sWig80 powiększył tegoroczne zyski o 4,4% do 20,8% od początku roku. Blisko dwukrotnie niższe stopy zwrotu zanotował mWig40, odpowiednio 2,1% w horyzoncie miesięcznym i 10,7% w 2023 roku.
Z lokalnych zdarzeń zwracamy uwagę na pozytywne efekty przeprowadzonego auto zapisu do funduszy PPK. Liczba uczestników pracowniczych planów kapitałowych wzrosła w ciągu dwóch miesięcy o 718 tys. osób do ponad 3,3 mln, a partycypacja wzrosła z ok. 35% do 43,7%. Według Polskiego Funduszu Rozwoju wzrost partycypacji o blisko 9% spowoduje zwiększenie miesięcznych napływów do funduszy PPK z kwoty 500 do 700 mln PLN miesięcznie. Z wyliczeń Domów Maklerskich wynika, że rocznie przełoży się to na ponad 3 mld PLN dodatkowego popytu na lokalne akcje, co stanowi obecnie ok. 1% free-floatu GPW.
Po mocnym zachowaniu w ostatnim okresie pojawiają się pytania czy rozpoczęty na jesieni 2022 r. trend wzrostowy na GPW może nadal trwać. Pamiętając o zbliżających się wyborach parlamentarnych i spodziewanej intensyfikacji obietnic wyborczych jak również o wciąż nierozwiązanej sprawie kredytów frankowych czy dużym optymizmie, który zapanował wśród inwestorów indywidualnych uważamy, że może pojawić się przejściowe schłodzenie nastojów. W średnio i długoterminowej perspektywie nadal pozostajemy optymistyczni co do relatywnej siły polskiego rynku akcji. Optymizm ten bazuje zarówno na analizie fundamentalnej jak i oczekiwanych napływach na GPW. W naszej ocenie w przypadku wielu spółek ich wyceny znajdują na atrakcyjnych poziomach, co potwierdzają ogłaszane przez inwestorów strategicznych wezwania, świadczące o tkwiącym w spółkach potencjale. Notowania wspierać powinny również napływy do funduszy PPK i pojawiające się nabycia na polskich funduszach akcji jak również poprawa sentymentu i powrót inwestorów zagranicznych.
Poniższa tabela prezentuje stopy zwrotu z podstawowych indeksów wyliczanych dla notowanych na GPW akcji. Dane za kwiecień 2023.