Inwestowanie pieniędzy dla początkujących – poradnik

19.12.2022

Rozsądne inwestowanie pieniędzy dla początkujących osób może wydawać się nie lada wyzwaniem. Ze względu na to, jak złożonym zagadnieniem jest zarządzanie oszczędnościami, wiele osób odwleka plany inwestycyjne, narażając zgromadzony kapitał m.in. na wpływ inflacji. W rzeczywistości oszczędzanie pieniędzy poprzez inwestowanie nie w każdym wypadku wymaga od inwestorów pogłębionej wiedzy i dużego doświadczenia. Kluczem jest to, aby inwestowanie własnych pieniędzy realizować w sposób przemyślany i dopasowany do swoich możliwości.

Inwestowanie dla początkujących – jeśli interesuje Cię ten temat, to niniejszy artykuł przygotowany w formie poradnika z pewnością dostarczy Ci wielu przydatnych informacji. Wyjaśniamy w nim między innymi: jakie są efektywne sposoby inwestowania pieniędzy, o czym powinni pamiętać początkujący inwestorzy, a także przedstawiamy inne przydatne porady dla osób znajdujących się na starcie inwestorskiej przygody.

Inwestowanie pieniędzy dla początkujących – pierwsze kroki

Posiadasz pewną pulę oszczędności i zastanawiasz się, gdzie inwestować pieniądze, aby wypracować satysfakcjonujące zyski? Dla wielu osób wybór odpowiedniej drogi inwestycyjnej jest bardzo stresujący, ponieważ brakuje im fachowej wiedzy, która upewniałaby ich w tym, że podejmują słuszne decyzje. Często te obawy nie są bezpodstawne, ponieważ na takim etapie nie zawsze łatwo jest zdecydować, w co warto inwestować pieniądze. Osoba stawiająca pierwsze kroki w świecie inwestowania jest narażona na różnego rodzaju błędy, które są czymś zupełnie naturalnym. Zdobycie rzetelnych informacji, a następnie właściwe przyswojenie ich zajmuje dużo czasu – tego, jak inwestować na giełdzie, nie nauczy Cię w kilka dni nawet bardzo dobry poradnik dla początkujących.

Pragnąc działać jako inwestor, musisz na początku poznać różnorodne sposoby na inwestowanie pieniędzy. Szerzej ten temat poruszymy w dalszej części artykułu, jednak już na tym etapie warto podkreślić, że możliwości jest naprawdę wiele. Jeśli nie masz możliwości lub chęci przez dłuższy czas przygotowywać się merytorycznie do rozpoczęcia działań inwestycyjnych, istnieje pewien sposób na ułatwienie sobie inwestorskiego startu. Mowa o funduszach inwestycyjnych, które są zarządzane przez doświadczonych specjalistów z towarzystw funduszy inwestycyjnych. Decydując się na uczestnictwo w funduszu, powierzasz zarządzanie wpłaconymi środkami ekspertom, którzy podejmują takie kroki, aby zmaksymalizować szanse na wypracowanie korzyści dla Ciebie. Fundusze inwestycyjne to bardzo wygodne rozwiązanie eliminujące problem braku odpowiedniego przygotowania merytorycznego początkującego inwestora.

Porady dla początkujących inwestorów

Inwestowanie pieniędzy dla początkujących może być łatwiejsze, jeśli kierują się oni kilkoma podstawowymi zasadami. O czym powinieneś pamiętać jako niedoświadczony inwestor? Poznaj kilka przydatnych porad, które zawierają w sobie cenną wiedzę dla początkujących inwestorów.

 • Racjonalnie planuj środki na inwestycje – w żadnym wypadku nie przeznaczaj na inwestycje pieniędzy, których nie możesz stracić. Ryzykowanie funduszami, które mają posłużyć opłaceniu rachunków lub zaspokojeniu codziennych potrzeb, bądź całą pulą oszczędności jest bardzo dużym błędem.
 • Sprecyzuj cel inwestycyjny – opracowanie konkretnych założeń dotyczących tego, co chcesz osiągnąć poprzez inwestycje, ma kluczowe znaczenie. Inne sposoby na inwestowanie pieniędzy obierzesz, gdy chcesz zaoszczędzić na emeryturę, a inne w przypadku, gdy zależy Ci na potencjalnie szybszym zysku.
 • Zastanów się nad ryzykiem inwestycyjnym – inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem utraty poświęconych na nie środków. Poziomy ryzyka inwestycyjnego mogą być jednak różne, dlatego bardzo ważne jest to, abyś był świadomy, na co jesteś gotowy.
 • Przemyśl strategię inwestycyjną – dobry inwestor, to inwestor, który działa zgodnie z obranym wcześniej planem. Pamiętaj jednak o pewnej elastyczności – jeśli Twoja strategia inwestycyjna w dłuższej perspektywie się nie sprawdza, nie bój się jej zmienić.
 • Ustal horyzont inwestycyjny – zdecyduj, czy chcesz inwestować krótkoterminowo, czy długoterminowo.
 • Nie dawaj ponieść się emocjom – inwestowanie pieniędzy dla początkujących wiąże się często z dużym stresem i całą gamą różnych emocji. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji należy się od nich odizolować i w żadnym wypadku nie działać pod wpływem impulsu.
 • Dywersyfikuj swój portfel – inwestowanie całości dostępnych środków w jedne walory może doprowadzić do finansowego fiaska. W celu ograniczenia ryzyka warto lokować swoje fundusze w różne instrumenty lub klasy aktywów.
 • Poszerzaj swoją wiedzę i zdobywaj doświadczenie – jeśli chcesz stawać się coraz lepszym inwestorem, poświęć odpowiednią ilość czasu na edukację i praktykę.

Zastanawiasz się, jak inwestować oszczędności, aby zwiększyć swoje szanse na sukces? Stosuj się do przedstawionych porad, a Twoje wejście w świat inwestycji może okazać się prostsze, niż sądzisz.

Rodzaje inwestycji pieniędzy

Efektywne sposoby na inwestowanie pieniędzy to jeden z tematów, który z pewnością interesuje osoby planujące działania inwestycyjne. Przed początkującymi inwestorami stoi bardzo wiele możliwości na zagospodarowanie swoich środków. Do najpopularniejszych pomysłów na to, w co warto inwestować pieniądze, możemy zaliczyć m.in.:

 • lokaty i konta oszczędnościowe,
 • obligacje Skarbu Państwa,
 • nieruchomości,
 • akcje,
 • fundusze inwestycyjne,
 • surowce,
 • kruszce,
 • kryptowaluty,
 • samochody,
 • dzieła sztuki.

Lokaty i konta oszczędnościowe

Zacznijmy od propozycji dla osób, których interesują sposoby oszczędzania pieniędzy nieobarczone wysokim ryzykiem inwestycyjnym. Zarówno lokata, jak i konto oszczędnościowe to bardzo mało ryzykowne rozwiązanie, ale ta cecha niesie za sobą również pewne konsekwencje. Chodzi o znikomy ewentualny zysk płynący z tej formy inwestycji, który nierzadko sprowadza się jedynie do wyrównania wpływu inflacji na ulokowane pieniądze.

Obligacje Skarbu Państwa

Innym mało ryzykownym rozwiązaniem jest inwestycja w obligacje Skarbu Państwa, czyli dłużne papiery wartościowe. Należy zauważyć, że ten sposób na inwestowanie ma sens jedynie w przypadku długiego okresu inwestycyjnego. Po obligacjach skarbowych nie można spodziewać się wysokiego potencjalnego zysku – jest on jednak wyższy niż w przypadku lokat.

Nieruchomości

Zakup nieruchomości jest jedną z najczęściej pojawiających się koncepcji w kontekście inwestowania pieniędzy. Tradycyjna droga zazwyczaj prowadzi kupca do wynajmu, jednak coraz większą popularność zdobywa flipping – działanie polegające na tym, że inwestor odnawia kupiony lokal i sprzedaje go za wyższą cenę. Inwestowanie w nieruchomości może być jednak trudne dla początkujących z prostego powodu, a mianowicie wysokości wymaganego kapitału początkowego.

Fundusze inwestycyjne

W co warto inwestować pieniądze? Wiele osób bez wahania odpowie, że interesującym rozwiązaniem są fundusze inwestycyjne. To pojęcie oznacza formę zbiorowego inwestowania, w ramach której specjalista zarządzający funduszem inwestycyjnym lokuje pieniądze inwestorów w papiery wartościowe, instrument rynku pieniężnego czy inne prawa wartościowe. Należy zaznaczyć, że jest to atrakcyjny sposób na inwestowanie dla początkujących, ponieważ pozwala im to bazować na wiedzy i doświadczeniu eksperta zarządzającego funduszem.

Akcje i gra na giełdzie

Inwestowanie w akcje dla początkujących to bardzo ryzykowne rozwiązanie. Do zmaksymalizowania szans na powodzenie inwestycji na giełdzie niezbędne są nie tylko doświadczenie oraz wiedza, ale także duże zaangażowanie zarówno pod względem czasowym, jak i finansowym. Plusem tego rozwiązania jest natomiast wysoki potencjalny zysk z inwestycji.

Inwestycja w surowce

Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem inwestycyjnym jest zakup surowców. Inwestorzy mogą zdecydować się na nabycie np. surowców rolnych czy energetycznych. Warto jednak pamiętać o tym, że rynek surowców w znacznej mierze zależy od sytuacji politycznej na świecie, a ceny surowców ulegają dynamiczny zmianom.

Inwestycja w kruszce

Niektórym początkującym inwestorom wydaje się, że złoto i srebro to jedne z jedynych kruszców, w które można inwestować. Okazuje się jednak, że opcji jest więcej – wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługują pallad i platyna. Jeśli interesują Cię długoterminowe inwestycje, to zakup kruszców może być dla Ciebie dobrym wyborem.

Kryptowaluty

Kryptowaluty zdobyły w ostatnim czasie ogromną popularność. Początkujący inwestorzy mogą zachwycić się przykładami osób, które dzięki inwestycjom w kryptowaluty zarobiły dużo pieniędzy. Nie można jednak zapominać, że ta droga inwestycyjna jest bardzo ryzykowna i wymaga od inwestora dużego rozeznania w temacie kryptowalut.

Inwestycja w samochody

Wielu miłośników samochodów bardzo chętnie decyduje się na inwestowanie w auta. Doświadczeni eksperci motoryzacyjni potrafią osiągać zyski zarówno na nowych autach, jak i tych używanych oraz powypadkowych. Aby jednak mieć szansę na wypracowanie oczekiwanych korzyści, inwestor musi posiadać bardzo dużą wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie.

Inwestycja w dzieła sztuki

Znanym od lat sposobem na inwestowanie pieniędzy jest lokowanie ich w dziełach sztuki. Odpowiedni zakup na tym rynku może przynieść inwestorowi okazały zysk w dalszej perspektywie. Nie jest to jednak najprostszy sposób na inwestowanie pieniędzy dla początkujących. Wynika to z tego, że umiejętne poruszanie się na rynku dzieł sztuki wymaga od zainteresowanej nim osoby pogłębionej wiedzy merytorycznej, a także zdolności do trafnej wyceny potencjału zarobkowego danego obrazu czy rzeźby.

Jakie kwoty warto inwestować?

Inwestowanie pieniędzy dla początkujących zazwyczaj wiąże się z problemem dotyczącym niewielkiego kapitału. Niektórzy są przekonani, że niewielkie oszczędności przekreślają ich szanse na inwestowanie własnych pieniędzy. Nic bardziej mylnego! Istnieją sposoby na inwestowanie pieniędzy, które nie wymagają wielkiego budżetu. W wielu przypadkach wystarczy nawet trzysta złotych miesięcznie, aby móc zacząć inwestować. W co inwestować małe kwoty każdego miesiąca? Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji są fundusze inwestycyjne.

Jak inwestować pieniądze?

Jak wskazaliśmy wcześniej, istnieją bardzo różne sposoby na oszczędzanie pieniędzy poprzez inwestycje. Wiedza na temat tego, w co warto inwestować, to jednak za mało, aby początkujący inwestor mógł mieć nadzieję na sukces. Równie ważne jest to, jak inwestować pieniądze. W zależności od tego, jaki cel przyświeca osobie decydującej się na inwestycje, konkretna odpowiedź na to pytanie może brzmieć inaczej.

Istnieje jednak kilka kwestii, o których należy pamiętać niezależnie od tego, w co inwestujemy. Przede wszystkim inwestor musi wykazywać się cierpliwością i racjonalnym, analitycznym podejściem do podejmowanych działań. Wiąże się to z odpowiednim wyborem produktu inwestycyjnego, który musi umożliwiać realizację założonego celu, a także cechować się akceptowalnym dla inwestora poziomem ryzyka. Istotną rolę odgrywa w tym przypadku uczciwa ocena własnych umiejętności inwestorskich ze strony osoby początkującej. Poza tym odpowiedzialne inwestowanie pieniędzy dla początkujących wymaga także rozsądnego zarządzania swoim kapitałem oraz dywersyfikacją portfela inwestycyjnego. Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule dotyczącym zagadnienia: jak inwestować pieniądze.

Inwestowanie samemu czy z funduszem?

Ze względu na to, że inwestowanie dla początkujących potrafi być skomplikowany zagadnieniem, powstaje pytanie, czy samodzielne działanie w tym zakresie jest optymalnym wyborem. Niektóre osoby decydują się na ten krok, ponieważ cenią sobie dużą swobodę działania i pragną rozpocząć swoją inwestorską karierę w pojedynkę np. na giełdzie. Brak doświadczenia i szerokiej wiedzy w tym temacie może skutkować różnego rodzaju błędami, a w konsekwencji utratą zainwestowanych środków.

Alternatywnym sposobem na inwestowanie pieniędzy dla początkujących są fundusze inwestycyjne. Inwestując swoje oszczędności w fundusz inwestycyjny, powierzasz pieniądze zarządzającym nimi ekspertom z towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Możesz w ten sposób korzystać z ich doświadczenia i kompetencji, a przy tym zaoszczędzić czas, który trzeba byłoby poświęcić na samodzielne inwestowanie. Z tego powodu wiele początkujących osób, które zastanawiają się, gdzie oszczędzać pieniądze poprzez inwestycje, decyduje się na uczestnictwo w funduszu inwestycyjnym.

Bezpieczne inwestowanie – mit czy prawda?

Często początkujący inwestorzy zastanawiają się nad tym, czy da się w pełni bezpiecznie inwestować. Mimo że istnieją bardzo różne sposoby na oszczędzanie pieniędzy na drodze inwestycji, to należy pamiętać, że inwestowanie samo w sobie zawsze będzie wiązać się z możliwością utraty poświęconego kapitału. Wniosek jest prosty – inwestowanie nigdy nie jest w stu procentach bezpieczne. Trzeba jednak podkreślić, że ryzyko inwestycyjne może znajdować się na różnym poziomie, w zależności od tego, jakie sposoby na inwestowanie pieniędzy rozważasz. Inwestowanie na giełdzie dla początkujących jest bardzo ryzykowne, podobnie jak np. działania podejmowane na rynku kryptowalut. Można stwierdzić, że samodzielne próby inwestycyjne w wykonaniu osób bez doświadczenia, będą obarczone znacznie większym ryzykiem niż inwestycje realizowane we współpracy z doświadczonym specjalistą. Z tego względu fundusze inwestycyjne okazują się atrakcyjnym rozwiązaniem – osoba początkująca nie rozdysponowuje sama swoich oszczędności przeznaczonych na inwestycje, tylko robi to wykwalifikowany ekspert z towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Podsumowanie

Inwestowanie dla początkujących osób jest szansą na osiągnięcie korzyści finansowej. Wymaga to od nich odpowiedniego podejścia i uwzględnienia kilku podstawowych zasad – do inwestycji należy podchodzić analitycznie, ze sprecyzowanym celem, ryzykiem i horyzontem inwestycyjnym, dywersyfikować portfel i stale się zdobywać nową wiedzę z tego obszaru. Sposoby na inwestowanie pieniędzy mogą być bardzo różne, począwszy od inwestycji w akcje, przez nabywanie kruszców, po uczestnictwo w funduszach inwestycyjnych. Ostatnia z wymienionych opcji jest świetnym rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą inwestować w pojedynkę i wolą skorzystać z wiedzy i doświadczenia eksperta z towarzystwa funduszy inwestycyjnych. W takiej sytuacji kluczem okazuje się wybór właściwego TFI – warto zdecydować się na współpracę z firmą, która ma silną pozycję na rynku i długą historię działalności.

Skarbiec TFI to renomowane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, które przez ponad 25 lat swojej działalności zapracowało na zaufanie wielu inwestorów. Proponujemy fundusze inwestycyjne z różnych klas aktywów, dzięki czemu każda zainteresowana inwestycjami osoba, będzie mogła znaleźć odpowiednie rozwiązanie dostosowane do swoich oczekiwań. Na co dzień profesjonalnie obsługujemy zarówno klientów instytucjonalnych, jak i indywidualnych. W naszej ofercie dostępne są również różnorodne produkty emerytalne, a także usługa Asset Management.

Zapraszamy do kontaktu.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Sprawdź inne wpisy opublikowane na naszej stronie internetowej. Poruszamy w nich interesujące tematy, w tym m.in.:

Powiązane aktualności
12.06.2023, 11:30
Inwestowanie długoterminowe to strategia działania, która ma wielu zwolenników wśród inwestorów na całym świecie. Decydując się na…
05.06.2023, 07:46
Jednym z najczęstszych pomysłów na to, jak zwiększyć swoje oszczędności przez inwestycje, jest inwestowanie w akcje. Inwestorzy…
18.05.2023, 08:26
Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? To pytanie nurtuje zarówno osoby zbliżające się do wieku uprawniającego do…
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij