Obliczanie emerytury w Polsce

08.12.2023

Wiele osób zastanawia się, jak obliczyć emeryturę, co jest całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że to od niej będzie zależeć jakość życia w późniejszych latach. To proces, który może wydawać się skomplikowany, ale z odpowiednią wiedzą każdy może zrozumieć, jak to zrobić. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że zrozumienie mechanizmów leżących u podstaw systemu emerytalnego jest kluczowe nie tylko dla osób zbliżających się do wieku emerytalnego, ale także dla młodszych pokoleń, które już teraz mogą podejmować świadome decyzje dotyczące swojej przyszłości. Dlatego w poniższym wpisie wyjaśnimy, od czego zależy emerytura i jak ją obliczyć.

Emerytura – co musisz wiedzieć?

Zanim wyjaśnimy, na czym polega obliczenie emerytury, przybliżymy najważniejsze informacje na jej temat. Należy bowiem pamiętać, że emerytura to comiesięczne świadczenie pieniężne, które przysługuje osobom odprowadzającym składki emerytalne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Obecnie wiek emerytalny w przypadku kobiet wynosi 60 lat, a mężczyzn 65 lat.

Co wpływa na wysokość emerytury?

Obliczanie emerytury to nic innego jak podzielenie wysokości uzbieranego kapitału przez średni czas dalszego trwania życia. Ten prosty na pierwszy rzut oka wzór kryje w sobie jednak szereg skomplikowanych obliczeń i założeń, które mają kluczowe znaczenie dla końcowego wyniku. Warto go jednak zrozumieć, by móc zdecydować czy świadczenia emerytalne nam odpowiadają, czy decydujemy się na dłuższą aktywność zawodową.

Proces obliczenia emerytury rozpoczyna się od zrozumienia, jakie czynniki mają wpływ na jej wysokość. Zakres podstawy do obliczenia emerytury zależy od:

Warto pamiętać jednak, że w przypadku osób objętych ubezpieczeniem społecznym przed 1999 rokiem i nieobjętych ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi po 1998 roku podstawę ustala się tylko na podstawie kapitału początkowego.

Ponadto środków na subkoncie w przypadku korzystania z otwartego funduszu emerytalnego nie uwzględnia się w przypadku osób ubiegających się o: wcześniejszą emeryturę, emeryturę obliczaną w tzw. mieszanej wysokości, czy emeryturę na warunkach okresowej emerytury kapitałowej.

Jak obliczyć emeryturę?

Zatem, jak obliczyć emeryturę krok po kroku? Pierwszym krokiem jest zebranie wszystkich informacji dotyczących składek na ubezpieczenie emerytalne. Obejmuje to zarówno składki odprowadzane do ZUS, jak i te zapisane na subkoncie w otwartym funduszu emerytalnym. Istotne jest, aby uwzględnić wszelkie okresy pracy, zarówno te na umowę o pracę, umowę zlecenia, jak i prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Informacje te znajdziesz na swoim koncie w ZUSie.

Kolejnym etapem jest waloryzacja składek i kapitału początkowego. Proces ten polega na dostosowaniu zgromadzonych środków do bieżącej wartości pieniądza, co jest szczególnie ważne w kontekście inflacji i zmian gospodarczych. Waloryzacja pozwala na realne oszacowanie wartości środków, jakie udało się zgromadzić.

Jak wcześniej wspomniano, emerytura jest obliczana przez podzielenie uzbieranego kapitału przez średni czas dalszego trwania życia. Dane dotyczące średniego czasu dalszego trwania życia są publikowane corocznie przez Główny Urząd Statystyczny (do 31 marca) i są różne dla różnych grup wiekowych. Podczas liczenia średniego czasu dalszego trwania życia brany jest pod uwagę wiek w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego lub wiek na dzień zgłoszenia wniosku o emeryturę jeśli nastąpi to w późniejszym terminie.

Obliczając emeryturę, trzeba także uwzględnić indywidualne wybory dokonywane przez osobę w trakcie życia zawodowego, takie jak: dobrowolne składki na III filar emerytalny, inwestycje w prywatne plany emerytalne czy decyzja o wcześniejszym przejściu na emeryturę, które również mają znaczący wpływ na końcową wysokość świadczeń.

Podsumowanie – jak zadbać o wysoką emeryturę

Wiesz już, jak obliczyć swoją emeryturę i pewnie wydaje Ci się to zbyt skomplikowane. Na szczęście nie musisz robić tego samodzielnie. Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znajdziesz kalkulator, który pomoże Ci wyliczyć szacowaną kwotę emerytury. Otrzymany wynik wydaje Ci się za niski? Pamiętaj, planowanie emerytalne jest równie ważne, co samo jej obliczenie. Warto więc zastanowić się, jak zabezpieczyć się na emeryturę, a nasze towarzystwo funduszy inwestycyjnych Skarbiec TFI ma dla Ciebie wiele ciekawych propozycji, w tym różnego rodzaju produkty emerytalne, takie jak np. IKE czy IKZE. Dodajmy, że w ramach naszych usług oferujemy pracodawcom kompleksowe wsparcie na każdym etapie wdrożenia rozwiązania, jakim jest Pracowniczy Program Emerytalny (PPE). Celem PPE jest zapewnienie pracownikom dodatkowego kapitału na emeryturę.

Zachęcamy także do sprawdzenia kalkulatorów IKE oraz IKZE dostępnych na naszej stronie. Dzięki nim obliczysz swoją emeryturę, uwzględniając dodatkowe formy oszczędzania. Kalkulatory te są niezwykle pomocne w planowaniu emerytury, gdyż pozwalają na oszacowanie, jakie korzyści finansowe może przynieść Ci Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Pamiętaj, że narzędzia te mają wyłącznie charakter informacyjny i pokazują możliwe korzyści wynikające z zawarcia umowy ze Skarbiec TFI S.A. Dokładamy wszelkich starań, by otrzymane wyniki były rzetelne i nie wprowadzały w błąd, mogą się jednak pojawić pewne nieścisłości, za które nie ponosimy odpowiedzialności. Przedstawiane informacje nie zawierają ewentualnych należnych opłat i prowizji. Więcej szczegółów dotyczących inwestowania znajdziesz w prospekcie, statucie funduszu, kluczowych informacjach dla inwestorów oraz innych dokumentach dotyczących konkretnego funduszu inwestycyjnego.

Zainteresował Cię nasz wpis? Sprawdź także inne artykuły opublikowane na naszej stronie. Dowiesz się z nich m.in.:

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij