Jak zabezpieczyć się na emeryturę?

20.07.2022

W życiu dorosłego człowieka przychodzi taki moment, że musi zastanowić się nad tym, jak zabezpieczyć się na emeryturę. Zewsząd docierające do nas głosy o niedoskonałościach istniejącego systemu emerytalnego zachęcają do poszukiwań odpowiedzi na pytanie: gdzie najlepiej odkładać pieniądze na emeryturę. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, ile trzeba odkładać miesięcznie na emeryturę i w jaki sposób opłaca się to robić.

Jak skutecznie zabezpieczyć się na emeryturę?

Osoby w wieku produkcyjnym muszą dobrze przemyśleć to, jak zapewnić sobie emeryturę, która zagwarantuje satysfakcjonującą jesień życia. Jednym z podstawowych sposobów umożliwiających realizację tego celu jest gromadzenie prywatnych oszczędności. Statystyki wskazują jednak, że spory odsetek Polaków nie posiada niemal żadnych oszczędności. Często jest to niestety konsekwencja braku refleksji na temat tego, że oszczędzanie na emeryturę najlepiej zacząć jak najwcześniej. Ile trzeba odkładać miesięcznie na emeryturę, żeby móc spać spokojnie? Ta kwota powinna rosnąć wraz z wiekiem danej osoby, ale uważa się, że powinna być to suma oscylująca w okolicach kilkunastu procent miesięcznej pensji.

Dobrym rozwiązaniem jest również dodatkowe zabezpieczenie emerytalne, które wspomaga budowanie solidnej poduszki finansowej. W roli takiego zabezpieczenia dobre sprawdzają się produkty emerytalne, wśród których wyróżnić można Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Gdzie najlepiej odkładać pieniądze?

Osoby nieposiadające wielkiego doświadczenia inwestycyjnego, którym zależy na większym bezpieczeństwie zgromadzonych środków finansowych, zwykle wychodzą z założenia, że nie ma to jak w banku. Zamrażanie pieniędzy na lokacie w obliczu galopującej inflacji nie jest jednak optymalnym wyborem.

Można zdecydować się na któryś z wcześniej wymienionych produktów emerytalnych, czyli PPK, IKE lub IZKE. Masz również możliwość korzystania ze wszystkich rozwiązań równolegle. Zanim jednak podejmiesz decyzję na temat tego, gdzie najlepiej oszczędzać na emeryturę, przekonaj się, czym charakteryzują się te produkty finansowe.

Pracownicze Plany Kapitałowe

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe? Jest to program długoterminowego oszczędzania, do którego pracodawca zapisuje swoich pracowników. Co istotne, udział w programie jest dobrowolny i można w każdej chwili zawiesić lub wznowić uczestnictwo w nim. PPK polega na tym, że:

  • pracownikom co miesiąc odprowadza się z wypłaty pewną niedużą kwotę, która następnie gromadzona jest na indywidualnym rachunku PPK,
  • pracodawca co miesiąc dokłada z własnych środków minimum 1,5%, a maksimum 4% pensji pracownika,
  • istnieje możliwość korzystania z dopłat państwowych.

PPK zapewnia możliwość wypłaty w dowolnym momencie, jednak aby czerpać z nich największe korzyści, wypłata środków powinna się odbyć po 60 roku życia lub w pewnych określonych sytuacjach życiowych takich jak np. konieczność opłacenia kosztów leczenia.

Indywidualne Konto Emerytalne

IKE to bardzo wygodny sposób na zbudowanie sobie poduszki finansowej na przyszłość. Podobnie jak w przypadku PPK i IKZE korzystanie z niego jest dobrowolne. Systematyczne wpłaty inwestowane są w wybrane przez posiadacza środków fundusze inwestycyjne. Jeżeli środki zostaną wypłacone po ukończeniu 60 roku życia, to nie ma konieczności zapłaty podatku Belki, a właściciel konta otrzymuje całą kwotę zgromadzoną na IKE wraz z całością wypracowanego zysku.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

Zastanawiasz się, jak zapewnić sobie godną emeryturę? W takim razie IKZE jest rozwiązaniem stworzonym dla Ciebie. Czym różni się ono od IKE? Przewagą IKZE nad IKE jest możliwość odliczenia wpłat z danego roku kalendarzowego od podstawy w PIT. Minusem jest natomiast podatek w wysokości 10% pobierany przy wypłacie z konta po 65 roku życia oraz limit wpłat.

Niska emerytura – jak ją zwiększyć?

Wysokość emerytury, jaką otrzymuje część starszych ludzi, pozostawia bardzo wiele do życzenia. Na szczęście istnieją sposoby na to, jak podnieść swoją emeryturę. W jaki sposób można tego dokonać?

Jedną z możliwości, jakimi dysponują emeryci, którzy chcą podnieść swoją emeryturę, jest złożenie do ZUS-u wniosku o jej ponowne przeliczenie. Kto go może złożyć? Do złożenia wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia uprawniona jest osoba, która przy poprzednim składaniu wniosku nie posiadała wszystkich dokumentów potwierdzających okresy ubezpieczenia bądź wynagrodzenia. Z możliwości ponownego przeliczenia emerytura mają szansę skorzystać rzecz jasna również ci emeryci, którzy nadal pracują i odprowadzają składki. Należy podkreślić, że jeśli ponownie przeliczona kwota będzie niższa od poprzedniej, to ZUS nie obniży emerytowi świadczenia.

Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, na jakie mogą zdecydować się osoby chcące podwyższyć swoją emeryturę. Ze względu na znaczną ilość wolnego czasu, emeryci często podejmują się dodatkowych zajęć zarobkowych. Korzyścią w tym przypadku jest nie tylko możliwość bezpośredniego zarobku, ale także to, że każdy kolejny przepracowany miesiąc pozwala na zwiększenie wysokości emerytury. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w tym kontekście może być brana pod uwagę wyłącznie umowa, od której odprowadzane są odpowiednie składki.

Emerytura a działalność gospodarcza – jak zabezpieczyć przyszłość?

Dyskusje na temat emerytur często koncentrują się wokół osób, które większość swojej kariery zawodowej spędziły, pracując na etacie. Często zapomina się przy tym o innej ważnej kwestii, a mianowicie przyszłości emerytalnej przedsiębiorców. Dostępne dane wskazują, że emerytura osób posiadających własną firmę, jest znacznie niższa od osób, które pracowały na umowie o pracę. Z czego to wynika? Najistotniejszą przyczyną takiej sytuacji jest to, że przedsiębiorcy zwykle opłacają niższe składki.

Emerytura a działalność gospodarcza – jak osoby prowadzące biznes powinny zadbać o swoją przyszłość? Świetnym rozwiązaniem w przypadku przedsiębiorców jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Umożliwia ono możliwość osiągnięcia korzyści podatkowej oraz daje szansę na zapewnienie sobie dobrej emerytury. Do innych zalet IKZE zalicza się również:

  • niezależność zgromadzonych środków od ZUS-u czy polityki państwa,
  • dziedziczność środków z IKZE, a także zwolnienie ich z podatku od spadków i darowizn,
  • elastyczność wpłat.

Podsumowanie

Rozważania na temat tego, jak zabezpieczyć się na emeryturę, najlepiej zacząć jak najwcześniej. Jak oszczędzać na emeryturę? Istnieją różne rozwiązania, które umożliwiają realizację tego celu, ale najkorzystniejszym z nich jest skorzystanie z produktów emerytalnych oferowanych przez doświadczonych specjalistów. Skarbiec TFI to renomowane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, które pomaga klientom zadbać o ich przyszłość. Działamy w takich obszarach jak m.in. PPK, IKE oraz IKZE. Dzięki nam możesz zaoszczędzić na spokojną i godną emeryturę.

Zapraszamy do kontaktu.

Powiązane aktualności
12.06.2023, 11:30
Inwestowanie długoterminowe to strategia działania, która ma wielu zwolenników wśród inwestorów na całym świecie. Decydując się na…
05.06.2023, 07:46
Jednym z najczęstszych pomysłów na to, jak zwiększyć swoje oszczędności przez inwestycje, jest inwestowanie w akcje. Inwestorzy…
18.05.2023, 08:26
Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? To pytanie nurtuje zarówno osoby zbliżające się do wieku uprawniającego do…
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij