Czym był i jak działał fundusz powierniczy?

29.07.2022

Czym był i jak działał fundusz powierniczy?
Wyjaśniamy

Na początku lat 90. pojawiła się w naszym kraju nowa forma zbiorowego inwestowania – fundusz powierniczy. Co to była za instytucja? Fundusz powierniczy to instytucja zbiorowego inwestowania wprowadzona w Polsce Ustawą z dnia 22 marca 1991 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych. W niniejszym artykule wyjaśniamy m.in.: czym był fundusz powierniczy oraz jakie są różnice między funduszem powierniczym a inwestycyjnym.

Fundusz powierniczy – czym był?

Fundusz powierniczy stanowił wyodrębnioną finansowo wspólną masę majątkową uczestników, o zmiennej wartości i stałym przeznaczeniu gospodarczym, tworzoną i zarządzaną przez towarzystwo funduszy powierniczych. Jakie najważniejsze cechy wyróżniały tę instytucję zbiorowego inwestowania?

  • Fundusze powiernicze nie posiadały osobowości prawnej.
  • Fundusz powierniczy można było utworzyć jedynie w formie spółki akcyjnej z siedzibą na terytorium RP.
  • Tworzone w Polsce fundusze powiernicze określało się jako umowne, publiczne, otwarte oraz nieposiadające osobowości prawnej.

Podstawowym przedmiotem działalności funduszu powierniczego było lokowanie środków finansowych w papierach wartościowych na wspólny rachunek uczestników funduszu i zgodnie z ich interesem.

Rodzaje funduszy powierniczych

Po ustaleniu, czym był fundusz powierniczy, warto przyjrzeć się temu, jakie mogły być jego rodzaje. Wśród typów funduszy powierniczych wyróżniało się m.in. fundusze:

  • o agresywnym wzroście,
  • o ograniczonym wzroście,
  • obligacji przedsiębiorstw,
  • o zmiennym portfelu inwestycyjnym.

Rodzaj funduszu powierniczego determinowało to, w jakie papiery wartościowe inwestowane są środki uczestników funduszu.

Koniec funduszu powierniczego i jego następca

Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych zastąpiła fundusze powiernicze nową instytucją – funduszami inwestycyjnymi. Po wejściu w życie tej ustawy jeszcze przez trzy lata dopuszczano funkcjonowanie funduszy powierniczych, a następnie można było je przekształcić w fundusze inwestycyjne otwarte, zgodnie z trybem wskazanym w nowych przepisach. Obecnie kwestię funduszy inwestycyjnych reguluje Ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.

Fundusz powierniczy a fundusz inwestycyjny – różnice

Czym różnią się fundusze powiernicze od funduszy inwestycyjnych? Podstawowa różnica wiąże się z kwestią osobowości prawnej – fundusze inwestycyjne posiadają osobowość prawną, podczas gdy fundusze powiernicze są jej pozbawione. Innym istotnym aspektem jest to, że fundusze powiernicze mają charakter otwarty, natomiast fundusze inwestycyjne mogą funkcjonować jako:

  • fundusze inwestycyjne otwarte,
  • fundusze inwestycyjne zamknięte,
  • specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte.

Omawiając zagadnienie: fundusz powierniczy a fundusz inwestycyjny – różnice, należy wspomnieć również o tym, że fundusze powiernicze są objęte większymi ograniczeniami w zakresie strategii inwestycyjnej od funduszy inwestycyjnych.

Co to jest fundusz inwestycyjny?

Przed porównaniem funduszu powierniczego oraz inwestycyjnego warto wyjaśnić, co to jest fundusz inwestycyjny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, mianem funduszu inwestycyjnego określa się osobę prawną, której jedynym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego oraz inne prawa majątkowe.

Czy inwestowanie w fundusze jest bezpieczne?

Inwestowanie w fundusze jest bezpieczne, co wynika m.in. z faktu, że ich działalność podlega kontroli KNF. Należy jednak zaznaczyć, że bezpieczeństwo funduszy nie oznacza gwarancji zysków. Inwestycja w fundusz wiąże się z ryzykiem, mogącym skutkować utratą zainwestowanych środków – każdy inwestor musi mieć tego świadomość.

Fundusz powierniczy dla dziecka – alternatywy

Odkąd fundusze powiernicze przestały funkcjonować, wiele osób szuka alternatywnych sposobów inwestowania, które pozwolą zapewnić lepszy start ich dzieciom. Wśród dostępnych obecnie na rynku rozwiązań z tego obszaru warto wyróżnić Plany Systematycznego Oszczędzania oferowane przez Skarbiec TFI. Dzięki nim masz szansę wygodnie gromadzić kapitał na przyszłość Twojego dziecka. Poza funduszami inwestycyjnymi alternatywą dla funduszu powierniczego są np. lokaty i konta oszczędnościowe.

Podsumowanie

Znasz już odpowiedź na pytanie: fundusz powierniczy – co to jest? Doświadczenie zebrane przez kilka lat istnienia tych funduszy pozwoliło na dopracowanie tej formy zbiorowego inwestowania i stworzenie nowej instytucji, jaką są fundusze inwestycyjne. Jako Skarbiec TFI oferujemy duży wybór funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez doświadczonych, kompetentnych specjalistów. Zapraszamy do kontaktu.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Jeśli szukasz innych wartościowych tekstów na temat tego, jak inwestować pieniądze, to zachęcamy do lektury pozostałych wpisów na naszej stronie internetowej.

Powiązane aktualności
12.06.2023, 11:30
Inwestowanie długoterminowe to strategia działania, która ma wielu zwolenników wśród inwestorów na całym świecie. Decydując się na…
05.06.2023, 07:46
Jednym z najczęstszych pomysłów na to, jak zwiększyć swoje oszczędności przez inwestycje, jest inwestowanie w akcje. Inwestorzy…
18.05.2023, 08:26
Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? To pytanie nurtuje zarówno osoby zbliżające się do wieku uprawniającego do…
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij