“Kluczowe jest podejście selektywne. Taki rok jak 2023 pokazuje, jak ważna jest rola aktywnego zarządzania” – Opinia Radosława Cholewińskiego dla PAP Biznes

26.06.2023

Zapraszamy do PAP Biznes do opinii naszego CIO i członka zarządu Radosława Cholewińskiego.

“Rok 2023 pokazał, jak ważna jest rola aktywnego zarządzania, gdyż w obecnych warunkach, gdy największą niewiadomą jest ryzyko recesji, kluczowa jest właściwa selekcja aktywów do inwestowania – uważa Radosław Cholewiński, członek zarządu Skarbiec TFI. Jego zdaniem, polska gospodarka najgorsze na razie może mieć już za sobą.

Kluczowe jest podejście selektywne. Taki rok jak 2023 pokazuje, jak ważna jest rola aktywnego zarządzania” – uważa Radosław Cholewiński.

Wskazuje na obecne otoczenie makro, w którym banki centralne zbliżają się do końca cyklu podwyżek stóp proc., inflacja spada, a największą niewiadomą jest recesja.

“Ciężko być bardzo optymistycznym co do rynków akcji, jeżeli oczekuje się recesji. Jeśli jednak ktoś oczekiwał od roku recesji, to wiele go na rynku akcji ominęło. Timingowanie recesji jest bardzo trudne, więc gdyby nastąpiła jakaś przecena, to należałoby ją traktować jako okazję do zakupów” – powiedział.

Jego zdaniem, portfel inwestycyjny powinien więc zawierać pewną rezerwę, którą w którymś momencie można wykorzystać.

Jego zdaniem właściwa selekcja to mniej jest kwestia geograficzna, bardziej sektora, w którym działa dana spółka. W przypadku obligacji dużą rolę w kształtowaniu rynku ma polityka lokalnego banku centralnego.

“Jesteśmy w stanie wskazać banki centralne, które są bardziej zaawansowane w cyklu podwyżek stóp proc. i te które jeszcze zacieśniają swoją politykę monetarną. Wybór kraju, gdzie zacieśnianie polityki pieniężnej jest bardziej zaawansowane i jest bliżej końca podwyżek niż w ich trakcie, wydaje się dość naturalne. To dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się” – powiedział Cholewiński.

Zdaniem członka zarządu Skarbiec TFI, w przypadku obligacji ten sam układ czynników makro jak w przypadku akcji wydaje się korzystny, gdyż recesja w gospodarce dla papierów dłużnych to scenariusz pozytywny.

“Przynajmniej w ciągu najbliższych paru miesięcy mamy dobre otoczenie dla obligacji z jednym zastrzeżeniem, że ryzyka są już częściowo wycenione. Jeśli za rok nie będziemy mieli obniżek stóp proc., to stopy zwrotu z obligacji będą musiały ten fakt uwzględnić” – powiedział.

“Obligacje więc generalnie tak, ale już nie z takim przekonaniem, jak pół roku temu. Z drugiej strony – w drugim kwartale pewna korekta na rynku długu się dokonała, więc obecnie punkt startowy jest lepszy” – dodał.

Radosław Cholewiński wskazuje, że w przypadku surowców wyłania się neutralny scenariusz. Wziąwszy pod uwagę skalę spowolnienia, ceny surowców nie spadły mocno. Dodaje, że po stronie popytowej jest wsparcie dla surowców.

W jego ocenie, nie było wielkich zaskoczeń po ostatnich posiedzeniach banków centralnych, w tym Fed i Europejskiego Banku Centralnego, ale wchodzimy w okres, w którym polityka pieniężna staje się dużo bardziej ciekawa niż jeszcze kilka miesięcy temu…”

Cała opinia dostępna jest na biznes.pap.pl

Powiązane aktualności
05.07.2023, 08:26
Zapraszamy do bankier.pl do komentarz naszego zarządzającego Bartosza Szymańskiego. „Bartosz Szymański, zarządzający Skarbiec TFI, przypomniał, że 2022…
21.06.2023, 08:30
Zapraszamy do PAP Media Room do wypowiedzi naszego CIO i członka zarządu Radosława Cholewińskiego. „Jesteśmy pod koniec…
19.06.2023, 08:40
Nasz CIO i członek zarządu Radosław Cholewiński będzie uczestnikiem trzydziestej pierwszej Debaty PAP Biznes z cyklu "Strategie…
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij