Jak zarabiać na giełdzie?

24.10.2023

Wizja dodatkowego dochodu uzyskiwanego dzięki inwestycjom w akcje oraz inne instrumenty finansowe skłania wiele osób do zastanawiania się nad tym, jak inwestować na giełdzie. Pod względem stricte technicznym rozpoczęcie swojej przygody z grą na giełdzie nie jest bardzo skomplikowane. W praktyce jednak, aby zwiększyć swoją szansę na sukces, inwestor musi wykazać się wiedzą, dobrze opracowaną strategią inwestycyjną, a także umiejętnościami w zakresie zarządzania swoim kapitałem i… nerwami. Nie ma jednej, w pełni skutecznej recepty na to, jak zarabiać na giełdzie, jednak istnieją sposoby na zwiększenie prawdopodobieństwa osiągnięcia oczekiwanych wyników inwestycyjnych.

W niniejszym artykule wyjaśnimy najistotniejsze kwestie dotyczące tego, jak inwestować na giełdzie. Opowiemy między innymi: co należy wziąć pod uwagę przed postawieniem pierwszych kroków na giełdzie, w co można na niej inwestować, a także w jaki sposób można to robić. Zachęcamy do lektury!

Inwestowanie na giełdzie – jak się do niego przygotować?

Zarabianie na giełdzie to temat, który potrafi rozpalić wyobraźnię i sprawić, że zafascynowany, początkujący inwestor podejdzie do niego bez uprzedniego przygotowania. O co powinieneś więc zadbać, zanim rozpoczniesz swoje pierwsze inwestycje na giełdzie?

Sprecyzowanie celu i horyzontu inwestycyjnego oraz dopuszczalnego ryzyka inwestycyjnego

Podstawową kwestią, która powinna poprzedzić inwestowanie na giełdzie w Twoim wykonaniu, jest ustalenie celu, horyzontu inwestycyjnego oraz ryzyka związanego z inwestycją, na jakie jesteś gotów. Powinieneś zadać sobie szereg pytań związanych między innymi z tym:

  • dlaczego chcesz inwestować – inaczej będziesz działać, gdy zależy Ci na wypracowaniu dodatkowego kapitału na emeryturę, a inaczej, gdy chcesz w krótszym czasie osiągnąć wyższą stopę zwrotu,
  • jakie ryzyko jesteś w stanie podjąć,
  • jaki horyzont inwestycyjny zakładasz, czyli jak długo chcesz lokować swoje środki w danej inwestycji.

Przyjęcie konkretnego celu inwestycyjnego umożliwi Ci konsekwentne dążenie do niego i zachowanie zimnej krwi w momencie, gdy coś pójdzie nie po Twojej myśli. To bardzo istotne, ponieważ determinacja, systematyczność i umiejętność kontrolowania emocji są niezbędnymi cechami dobrego inwestora.

Obranie strategii inwestycyjnej dopasowanej do swoich potrzeb

Wypływając na morze inwestycji bez mapy w postaci przemyślanej strategii inwestycyjnej, może zakończyć się katastrofą już podczas pierwszego „sztormu” na giełdzie. Kiedy zastanawiasz się nad swoją strategią inwestycyjną, musisz przemyśleć to, w co chcesz inwestować, jaki ma być skład Twojego portfela i sposób doboru instrumentów finansowych, ile czasu na inwestowanie na giełdzie chcesz poświęcić, a także z jakich metod analitycznych będziesz korzystać. Istnieje wiele różnych rodzajów strategii inwestycyjnych, spośród których możesz wybierać, w tym między innymi:

  • spekulacja,
  • krótka sprzedaż,
  • strategia buy and hold (kup i trzymaj),
  • strategia wyczucia rynku,
  • strategia stałej struktury kapitału,
  • strategia zachowania stałego współczynnika.

Pamiętaj, aby przed wybraniem strategii dogłębnie zapoznać się z jej założeniami – to absolutna podstawa, gdy rozważasz, jak zarabiać na giełdzie.

Wybór adekwatnego stylu inwestowania na giełdzie

Kolejną decyzją, przed którą stoisz, jeśli interesuje Cię inwestowanie na giełdzie, jest odpowiedni dobór stylu inwestowania. Ostateczny wybór stylu jest uzależniony przede wszystkim od tego, jakiej stopy zwrotu oczekujesz oraz jaki poziom ryzyka jesteś w stanie zaakceptować. Poniżej przedstawiamy trzy podstawowe style inwestowania.

  • Styl konserwatywny – jego głównym założeniem jest inwestowanie środków niemal wyłącznie w instrumenty finansowe wiążące się z niskim ryzykiem inwestycyjnym. Należą do nich m.in. obligacje. Kto może być zainteresowany tym stylem inwestowania? To warte uwagi podejście dla osób, które szukają sposobu na inwestowanie obarczone niskim poziomem ryzyka i nie oczekują wysokich stóp zwrotu.
  • Styl zrównoważony – w przypadku obrania takiego stylu inwestor lokuje swój kapitał zarówno w akcje, jak i instrumenty finansowe obarczone niskim ryzykiem inwestycyjnym, takie jak np. obligacje skarbowe. Inwestorzy z takim podejściem godzą się ze średnim poziomem nie tylko stopy zwrotu, ale i ryzyka. Mogą przy tym modyfikować te parametry poprzez zmianę proporcji między poszczególnymi grupami aktywów współtworzących portfel inwestycyjny.
  • Styl agresywny – jego charakterystyczną cechą jest to, że inwestor lokuje swój kapitał w instrumenty finansowe, które odznaczają się dużą zmiennością cen. Mogą to być np. akcje spółek wzrostowych spółek czy instrumenty pochodne. Decydując się na ten styl inwestowania, można oczekiwać wysokich stóp zwrotu, ale trzeba też akceptować wysokie ryzyko utraty zainwestowanych środków.

Zdobycie wiedzy na temat dostępnych możliwości inwestycyjnych oraz rzetelnych źródeł informacji dotyczących rynku

Jeśli Twoim celem jest zarabianie na giełdzie, powinieneś zadbać o odpowiednie przygotowanie merytoryczne. W tym celu warto m.in.:

  • zapoznać się z charakterystyką różnych instrumentów finansowych, ze szczególnym uwzględnieniem tych, w które planujesz inwestować,
  • zrobić dobre rozeznanie na rynku, na którym chcesz inwestować,
  • wyeliminować szum informacyjny poprzez wyselekcjonowanie źródeł rzetelnych informacji dotyczących aktualnych oraz prognozowanych wydarzeń na rynku.

W co można inwestować na giełdzie?

Aby móc próbować odpowiedzieć sobie merytorycznie na pytanie o to, jak zarabiać na giełdzie, należy wcześniej posiąść wiedzę na temat tego, w co można na niej inwestować. Giełda oferuje inwestorom wiele interesujących możliwości – kilka najpopularniejszych z nich zaprezentowaliśmy poniżej.

Inwestowanie w akcje spółek

Jednym z pierwszych pomysłów, jakie przychodzą do głowy osobom, które interesuje inwestowanie na giełdzie, jest lokowanie środków finansowych w akcje spółek, czyli papiery wartościowe potwierdzające posiadanie pewnej części udziałów w spółkach akcyjnych. W jaki sposób można na nich zarobić? Pierwszym sposobem jest sprzedanie nabytych wcześniej akcji po kursie wyższym niż był w czasie ich zakupu. Wypracowanie zysku tą drogą jest możliwe w przypadku, gdy wartość akcji wzrosła. Innym sposobem jest inwestowanie w akcje spółek, które wypłacają swoim akcjonariuszom dywidendy. Należy jednak zaznaczyć, że samodzielne inwestowanie w akcje wiąże się często z wysokim ryzykiem inwestycyjnym, a do tego wymaga od inwestora zarówno dużej wiedzy, jak i zaangażowania.

Inwestowanie w obligacje

Kolejnym rozwiązaniem, które rozważa wiele osób zastanawiających się nad tym, jak inwestować na giełdzie, jest lokowanie kapitału w obligacje. Pod pojęciem obligacji kryją się dłużne papiery wartościowe, które dzieli się w zależności od emitenta na:

  • obligacje skarbowe – emitowane przez Skarb Państwa,
  • obligacje korporacyjne – emitowane przez przedsiębiorstwa,
  • obligacje komunalne – emitowane przez samorządy.

Celem podmiotu emitującego obligacje jest najczęściej pozyskanie funduszy, które umożliwią mu realizację przyszłych inwestycji. Obligacje są formą zobowiązania wobec obligatariuszy (wierzycieli – nabywców obligacji) – w większości przypadków polega to na tym, że emitent zobowiązuje się do wykupu papierów dłużnych w określonym czasie. Inwestor otrzymuje wówczas zwrot wkładu pieniężnego wraz z odsetkami, które stanowią jego zysk. Warto podkreślić, że za najmniej ryzykowne obligacje uznaje się obligacje skarbowe, natomiast za obarczone największym ryzykiem inwestycyjnym – obligacje korporacyjne.

Inwestowanie w fundusze ETF

Inną opcją, jaką można wziąć pod uwagę, jest inwestowanie w fundusze ETF. W ten sposób określa się fundusze, które za cel stawiają sobie odzwierciedlenie zachowania wybranego indeksu giełdowego. W tym przypadku potencjalne zyski i straty z inwestycji w jednostki funduszy ETF są uzależnione od zmian wartości odwzorowywanego indeksu.

Inwestowanie w certyfikaty inwestycyjne

Na inwestycje w certyfikaty inwestycyjne decydują się osoby, które interesuje uczestnictwo w publicznym funduszu inwestycyjnym zamkniętym. Co warto wiedzieć o tym rodzaju funduszy? Przede wszystkim mogą być one tworzone i zarządzane wyłącznie przez specjalne podmioty, czyli towarzystwa funduszy inwestycyjnych TFI, a kontrolę nad nimi sprawuje m.in. organ administracji państwowej w postaci Komisji Nadzoru Finansowego. Publiczne fundusze inwestycyjne zamknięte stanowią formę zbiorowego inwestowania, w ramach której zebrane od inwestorów środki mogą być lokowane np. w papiery wartościowe, waluty, tytuły uczestnictwa funduszy inwestycyjnych czy udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak rozpocząć inwestowanie na giełdzie na własną rękę?

W jaki sposób można zacząć samodzielne inwestowanie na giełdzie? Pierwszą kwestią, o którą należy zadbać, jest założenie rachunku maklerskiego – mogą zrobić to wyłącznie osoby po ukończeniu osiemnastego roku życia posiadające ważny dowód tożsamości. Jak założyć taki rachunek? Na starcie musisz wybrać dom maklerski, który najbardziej Ci odpowiada. Następnie musisz wypełnić formularz informacyjny, podając m.in. dane osobowe i adresowe, dane urzędu skarbowego oraz numer rachunku bankowego, a także ankietę mającą na celu zweryfikować poziom Twojej wiedzy na temat inwestowania. Po dokonaniu tych formalności możesz przystąpić do podpisania z domem maklerskim umowy o prowadzenie rachunku inwestycyjnego. W zależności od Twoich preferencji masz możliwość dokonać tego zarówno osobiście w punkcie obsługi klienta, jak i przez internet.

Założenie rachunku inwestycyjnego otwiera Ci drogę do kolejnego kroku, którym jest wpłata pieniędzy na ten rachunek. Najczęściej dokonuje się jej poprzez przelew bankowy na wskazany przez dom maklerski numer konta. Po wpłacie wybranej sumy pieniędzy można rozpocząć inwestowanie. Warto zaznaczyć, że decyzja o tym, jaką kwotę chcesz wpłacić, należy do Ciebie. Dobrą praktyką jest jednak to, aby stawiając pierwsze kroki w giełdowym świecie, nie przeznaczać zbyt dużych kwot na inwestycje. Pamiętaj, aby inwestować tylko taką sumę pieniędzy, którą możesz stracić bez znaczącego uszczerbku na stanie Twoich finansów. Początki zawsze są trudne, a niedoświadczony, samodzielny inwestor prawdopodobnie nie uniknie błędów skutkujących utratą znacznej części zainwestowanych środków.

Na czym polega inwestowanie na giełdzie poprzez fundusze inwestycyjne?

Samodzielne inwestycje na giełdzie nie są jedynym dostępnym dla inwestorów rozwiązaniem. Inną opcją jest uczestnictwo w funduszu inwestycyjnym, który może inwestować zebrane od inwestorów środki w różne instrumenty finansowe, w tym te na giełdzie. Dużą zaletą tej formy inwestowania jest to, że za zarządzanie funduszem inwestycyjnym odpowiadają doświadczeni specjaliści z towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Dzięki temu nie musisz mieć pogłębionej wiedzy z zakresu ekonomii czy bardzo skrupulatnie śledzić trendów gospodarczych, aby móc inwestować. Dodatkowo, szeroki wybór dostępnych funduszy inwestycyjnych pozwala Ci wybrać takie rozwiązanie, które najbardziej Ci odpowiada pod kątem polityki inwestycyjnej, horyzontu inwestycyjnego czy tolerancji na związane z inwestycjami ryzyko.

Jak inwestować na giełdzie: samodzielnie czy poprzez fundusze inwestycyjne?

Osoby, które interesuje zarabianie na giełdzie, często zastanawiają się nad tym, czy zdecydować się na samodzielne inwestowanie, czy też skorzystać z wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanych ekspertów z towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Pomiędzy oboma sposobami inwestowania można wskazać kilka podstawowych różnic – zapoznanie się z nimi z pewnością ułatwi Ci podjęcie ostatecznej decyzji.

  • W przypadku samodzielnego inwestowania wyłącznie od Ciebie zależy to, kiedy i jakie papiery wartościowe kupisz lub sprzedaż. Jako uczestnik funduszu inwestycyjnego przenosisz odpowiedzialność za podejmowanie decyzji w tym zakresie na specjalistów z towarzystwa funduszy inwestycyjnych zarządzających danym funduszem. Pozwala to również odciążyć Cię od konieczności zdobywania i analizowania dużej ilości informacji, która jest niezbędne do tego, aby zoptymalizować swoje działania inwestycyjne.
  • Decydując się na samodzielne inwestycje na giełdzie, dysponujesz wyłącznie takimi środkami finansowymi, jakie przeznaczysz na ten cel. Pod tym względem fundusz inwestycyjny okazuje się atrakcyjniejszym rozwiązaniem, ponieważ inwestuje on sumę wpłat wielu uczestników, co daje znacznie wyższy potencjał inwestycyjny.
  • Stworzenie odpowiednio zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego jest zwykle dużo łatwiejsze w przypadku funduszy inwestycyjnych niż inwestowania na własną rękę.
  • Istotną różnicą między samodzielnym inwestowaniem a inwestowaniem poprzez fundusze inwestycyjne jest także kwestia opłat. W przypadku lokowania kapitału na własną rękę płacisz za każdą transakcję kupna i sprzedaży instrumentów finansowych. Jeśli chodzi natomiast o fundusze inwestycyjne, masz do czynienia z opłatami za zarządzanie, które są pobierane nie tylko, gdy wypracowują zysk, ale także w momencie odnotowania straty.

Niezależnie od tego, jak chcesz inwestować na giełdzie: samodzielnie czy poprzez fundusze inwestycyjne, musisz pamiętać, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty poświęconych środków finansowych.

Podsumowanie

Jak inwestować na giełdzie, aby zwiększyć swoją szansę na sukces finansowy? Pierwszym krokiem powinno być odpowiednie przygotowanie – zacznij od sprecyzowania celu inwestycyjnego, horyzontu inwestycyjnego, a także ryzyka, jakie jesteś w stanie podjąć przy swoich działaniach inwestycyjnych. To jednak dopiero wstęp, jeśli interesują Cię inwestycje na giełdzie na własną rękę. Decydując się na samodzielne inwestowanie, będziesz musieć jeszcze m.in. obrać strategię inwestycyjną, zrobić dokładne rozeznanie w instrumentach finansowych, w które możesz inwestować, czy założyć rachunek inwestycyjny w domu maklerskim. Warto jednak podkreślić, że inwestycje na własną rękę to nie jedyne rozwiązanie w momencie, gdy Twoim celem jest zarabianie na giełdzie. Interesującą alternatywą są fundusze inwestycyjne zarządzane przez doświadczonych ekspertów z towarzystwa funduszy inwestycyjnych. W tym przypadku gospodarowanie środkami uczestników funduszu jest zadaniem specjalistów, co umożliwi odciążenie Cię od konieczności podejmowania trudnych decyzji inwestycyjnych czy bieżącego śledzenia sytuacji na danym rynku. Jeśli postanowisz zostać zainwestować w taki fundusz, to pamiętaj, aby wybrać renomowane towarzystwo funduszy inwestycyjnych.

Wartą uwagi kandydaturą w tym kontekście jest Skarbiec TFI, czyli cenione towarzystwo funduszy inwestycyjnych, które od ponad 25 lat z sukcesami działa na rynku. Oferujemy różnorodne fundusze inwestycyjne w każdej klasie aktywów, co sprawia, że z pewnością znajdziesz u nas produkt inwestycyjny dopasowany do swoich potrzeb. Na uwagę zasługuje fakt, że gwarantujemy fachową obsługę zarówno klientom instytucjonalnym, jak i indywidualnym. Poza funduszami inwestycyjnymi proponujemy różnego rodzaju produkty emerytalne oraz usługę Asset Management.

Zapraszamy do kontaktu.

Zainteresował Cię ten artykuł? Na naszej stronie internetowej znajdziesz jeszcze więcej merytorycznych wpisów, w których poruszamy wiele ciekawych zagadnień, w tym m.in.:

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij