Zapraszamy do Info Strefa do relacji z debaty „Strategie rynkowe TFI” z udziałem naszego CIO i członka zarządu Radosława Cholewińskiego

19.03.2024

Zapraszamy do Info Strefa do relacji z debaty „Strategie rynkowe TFI” z udziałem naszego CIO i członka zarządu Radosława Cholewińskiego.

„Członek zarządu Skarbiec TFI Radosław Cholewiński, wskazał podczas debaty, że sytuacja gospodarcza w strefie euro jest istotnie gorsza niż w Stanach Zjednoczonych.

“Tendencje, które obserwowaliśmy w strefie euro w roku 2023 ulegają pogłębieniu lub kontynuacji. W krajach starej strefy euro, przede wszystkim w Niemczech, obserwujemy recesję, IV kw. był na minusie jeśli chodzi o dynamikę PKB. Recesja w strefie euro dotyczy w szczególności sektora przemysłowego, więc impulsy płynące z krajów, do których strefa euro eksportuje swoje towary, w szczególności z Chin, nie są w stanie spowodować, żeby strefa euro zaczęła się rozwijać w wyższym tempie, zwłaszcza jeśli chodzi o sektor przemysłowy” – powiedział Cholewiński.

“W tym kontekście postępowanie EBC jest dość zaskakujące, choć może to nie jest dobre słowo, ale skupione tylko na jednym mandacie, na mandacie inflacyjnym. Jeśli spojrzymy na średnią dla strefy euro, ten cel inflacyjny został w zasadzie osiągnięty. Jeżeli spojrzymy na przyszłość to z Chin dochodzą impulsy dezinflacyjne i nie widzę przesłanek do rychłego wzrostu inflacji w strefie euro. Spodziewałbym się, że EBC powinien stopy obniżyć, natomiast historycznie EBC nigdy nie był pierwszy, zawsze czekał na sygnał ze strony Fed” – dodał.

Zdaniem uczestników debaty PAP Biznes okres prostego spadku inflacji, który rynki obserwowały w ubiegłym roku, skończył się i ryzyka dla wskaźnika cen w najbliższych kwartałach są raczej skierowane w górę.

“Okres prostego spadku inflacji z 2023 r. teraz się skończył. Patrząc na czynniki długookresowe, kształtujące inflację, to jest trochę ryzyk w górę. Są to m. in. wydatki na zbrojenia – to jest zmiana strukturalna. Okres względnego spokoju, którym znaliśmy po 1989 r., skończył się, dziś jesteśmy w zupełnie innym paradygmacie. Nearshoring też jest elementem, które w długim okresie może pchać w górę inflację. Brak jest jakiegoś oczywistego, strukturalnego czynnika, który mógłby pchać w dół inflację” – powiedział Radosław Cholewiński ze Skarbiec TFI.

“Takim czynnikiem może być sztuczna inteligencja, ale być może jest trochę za wcześnie, żeby powiedzieć, że za rok czy dwa będziemy widzieli dezinflacyjne wpływy sztucznej inteligencji. Ryzyka są zatem trochę przechylone w górę” – dodał.”

Podczas debaty zarządzający ocenili, że w takim środowisku makro rynek obligacji w najbliższym czasie może poruszać się w trendzie bocznym.

“Mamy mieszane sygnały, czynniki, które przemawiają za niższymi rentowności obligacji w jakiś sposób są równoważone przez czynniki, które wskazują na wyższe rentowności. To trudne otoczenie dla inwestorów, nie wystarczy obstawić jednego kierunku. Znaczenie zaczyna mieć wtedy selekcja emitentów do portfela czy rentowność portfela” – powiedział Cholewiński ze Skarbiec TFI.”

Relacja z debaty PAP dostępna jest na infostrefa.com

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij