Transkrypcja wywiadu z naszym prezesem Piotrem Szulec na łamach Biznes24

23.11.2023

Zapraszamy do transkrypcji wywiadu z naszym prezesem Piotrem Szulec na łamach Biznes24.

„O wynikach Skarbca TFI rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Szulcem, prezesem zarządu Skarbiec TFI.

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Od lipca do września przychody Skarbca Holdingu wzrosły o niecałe 10% do niemal 15 mln złotych. Prognozy zakładały 700 tys. straty netto. Tymczasem firma osiągnęła 57 tys. złotych zysku. W pierwszym kwartale roku obrotowego 2022-23 strata opiewała na prawie 4 miliony. O tym porozmawiam z moim i Państwa gościem, którym jest Piotr Szulec, prezes zarządu Skarbiec TFI. Dzień dobry.

PIOTR SZULEC, SKARBIEC TFI: Dzień dobry Państwu. Dzień dobry pani.

NG: Co wpłynęło na to, że udało się wygenerować zysk?

PS: Przede wszystkim należy podkreślić to, że od kilkunastu miesięcy prowadzimy dwutorowe działania pierwsze w kierunku poprawy przychodów, a drugie w kierunku optymalizacji kosztowej. Zarówno pierwsze, jak i drugie działania przyniosły spodziewane efekty. Przy czym myślę, że te większe efekty tych działań optymalizacji kosztowej zobaczymy w nadchodzących miesiącach, a tak naprawdę w przyszłym roku.

Natomiast, jeżeli chodzi o stronę przychodową, to tutaj zdecydowanie pomaga nam poprawa sytuacji na rynkach, szczególnie na rynkach akcyjnych. Skarbiec jest asset managerem, który aktywnie zarządza rozwiązaniami bardziej ryzykownymi, niż mniej ryzykownymi i to doceniają od wielu lat nasi klienci. I poprawa, szczególnie na rynkach akcyjnych. Tutaj mam na myśli rynek amerykański, w którym się specjalizujemy i rynek polski, w którym również się specjalizujemy, zwiększyła aktywa, którymi zarządzamy, a tym samym pozwoliła nam poprawić przychody.

Oczywiście biorąc pod uwagę te wyniki po pierwszym kwartale, to nie są wyniki, które nas satysfakcjonują. Naszym celem jest osiągnięcie zysku na poziomie operacyjnym. Do tego jeszcze nam trochę potrzeba, ale patrząc na to, jakie perspektywy są, jak oceniamy perspektywy rozwoju sytuacji na rynkach, jak oceniamy perspektywy wzrostu aktywów zarówno wynikających z wyceny portfeli naszych funduszy, ale również ze sprzedaży – sprzedaży netto, którą prowadzimy, to przypomnę, że poza funduszami inwestycyjnymi, którymi zarządzamy, mamy również usługę zarządzania portfelami, która niebagatelnie, bo w przypadku naszych funduszy mamy 3,8 miliarda aktywów pod zarządzaniem. W przypadku usługi asset management mamy 1,7 miliarda aktywów pod zarządzaniem, więc to wszystko razem i poprawa marż, które stosujemy szczególnie w usłudze asset management, pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość.

NG: Jeszcze na moment zatrzymajmy się przy tym zysku. Przypomnijmy: 57 tysięcy, ale z Waszej strony internetowej wynika, że stopy zwrotu na niektórych wynikach wynoszą po 40 procent. Czemu zatem akcjonariusze nie zyskują aż tak bardzo? Co jest teraz waszym podstawowym kosztem?

PS: No, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że Skarbiec TFI jest firmą, która działa na wielu obszarach, w przeciwieństwie do naszych konkurentów, bo oferujemy zarówno fundusze inwestycyjne otwarte, zarządzamy również funduszami zamkniętymi, mamy usługę asset manager, mamy Pracownicze Plany Kapitałowe, więc mamy tak naprawdę ponad 40 funduszy pod zarządzaniem i blisko 90 000 klientów. To wszystko oznacza, że ponosimy relatywnie wysokie koszty związane z obsługą tej działalności.

A jednocześnie przychody, które mogliśmy realizować na skutek zmian regulacyjnych zostały obniżone o połowę. Przypomnę, że na funduszach akcyjnych można było swego czasu pobierać opłatę 4%. W tej chwili maksymalna to jest 2%, co oznacza, że musimy biorąc pod uwagę mniejsze, możliwe do osiągnięcia przychody, właśnie pracować również nad stroną kosztową.

No i w tym celu od właściwie już kilkunastu miesięcy prowadzimy szereg działań polegających nie tylko na optymalizacji kosztowej, czyli krótko mówiąc na zmniejszaniu kosztów w naszej strukturze, ale również staramy się automatyzować procesy. Wprowadziliśmy system zarządzania aktywami. W tej chwili pracujemy nad platformą transakcyjno-komunikacyjną. To wszystko ma na celu obniżenie kosztów pozyskania i obsługi klienta, a jednocześnie zapewnienia wystarczającego bezpieczeństwa z punktu widzenia regulatora.

NG: O platformę zapytam jeszcze za moment, a teraz chciałem dopytać o jedną rzecz, którą można przeczytać w raporcie. Tam jest mowa o tym, że wskutek podwyższonej zmienności na rynkach finansowych i na rynkach surowców, jak również działań banków centralnych w funduszach zarządzanych przez Państwa można spodziewać się wzrostu ilości zleceń, odkupu jednostek uczestnictwa lub ich konwersji. Wzrost ilości różnorodności operacji może być wyzwaniem operacyjnym. Dlaczego spodziewacie się Państwo wzrostu tych zleceń odkupu? Hossa trwa, perspektywy są dobre. To jest kwestia wzięcia zysków? Czy to są informacje dotyczące tego, kiedy jeszcze trwała korekta i to już nie obowiązuje?

PS: To jest kwestia tego, że ze Skarbcem są związani klienci, którym bardzo dziękujemy, oczywiście za to, że są z nami w chwilach dobrych i złych, klienci nazwałbym ich profesjonalni, którzy działają aktywnie na rynku funduszy, to znaczy dokonują częstych konwersji z funduszy bezpiecznych w kierunku funduszy obarczonych większym ryzykiem. I w drugą stronę – starając się wykorzystywać ruchy zachodzące na rynkach, bądź jakieś zmiany o charakterze takim bardziej gospodarczym. I z tego to wynika, tzn. jeżeli mamy poprawę sytuacji w gospodarce, mamy poprawę sytuacji na rynkach, mamy zmiany na rynku stóp procentowych, nasi klienci reagują aktywnie na te zmiany, które zachodzą na rynkach czy w sferze gospodarki. A, mamy ich bardzo dużo, tak jak wspomniałem, blisko 90 000 mamy klientów, co oznacza, że ta aktywność jest bardzo duża i powoduje ten ruch, który pani zacytowała.

NG: Została nam minutka, to spróbujmy wcisnąć dwa zagadnienia. Pierwsze to właśnie ta platforma transakcyjna. Na czym będzie polegała jej innowacyjność? A druga to ogólna sytuacja TFI, która już w pierwszej połowie tego roku uległa poprawie. Czy widzicie Państwo dalsze poprawianie tejże sytuacji?

PS: Tak, to wystarczy spojrzeć nie tylko na notowania, ale na notowania innych asset managerów na giełdzie. Wyraźnie widać, że inwestorzy doceniają tą poprawę, która postępuje na rynku. Natomiast, jeżeli chodzi o naszą platformę, ma to być narzędzie o charakterze e-commercowym: łatwość dostępu, łatwość pozyskania informacji, łatwość przeprowadzenia transakcji. Mam nadzieję, że nasi klienci obecni to docenią, ale również ci, którzy dzięki tej platformie do nas trafią.

NG: Piotr Szulec, prezes Zarządu Skarbiec TFI był moim i Państwa gościem. Dziękuję bardzo za spotkanie i rozmowę.

 PS: Dziękuję bardzo.

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij