Skarbiec Spółek Wzrostowych z wynikiem od początku roku +35,9% w zestawieniu Analiz Online pt. „Technologia daje w tym roku solidnie zarobić. Wybrane fundusze akcji zagranicznych z największą ekspozycją na sektor technologii”

23.11.2023

Skarbiec Spółek Wzrostowych z wynikiem od początku roku +35,9% w zestawieniu Analiz Online „Technologia daje w tym roku solidnie zarobić. Wybrane fundusze akcji zagranicznych z największą ekspozycją na sektor technologii”.

Zapraszamy do komentarza Michała Cichosza z zespołu zarządzających subfunduszem Skarbiec Spółek Wzrostowych.

„Zdaniem Michała Cichosza, zarządzającego funduszami Skarbca TFI, o kierunku rynkowym dla sektora technologicznego w USA zadecydują dwie siły.

– Pierwsza z nich ma naturę zewnętrzną, czyli jakie mnożniki inwestorzy będą skłonni przyłożyć do wyceny spółek. Jest ona pochodną sytuacji poziomu rentowności amerykańskich obligacji. Obecne poziomy mnożników spółek w segmencie software są poniżej średniej okresu 2016, nawet wyłączając z tego czas rekordowo niskich rentowności w latach 2020-2021 (patrz wykres 1). Obniżanie się presji inflacyjnej oraz idące za tym potencjalnie niższe poziomy rentowności mogą dać pozytywny bufor dla przyszłych poziomów mnożników. Upraszczając można założyć, że każdy punkt procentowy mniej na rentowności 10-letnich obligacji to około +15 proc. na poziomie mnożnika wyceny dla spółek. Ostatnie odczyty CPI oraz PPI dają przestrzeń do pozytywnego kierunku w tym aspekcie – mówi Michał Cichosz.

Drugi czynnik decydujący o kierunku to fundamentalne momentum biznesowe w sektorze w nadchodzących kwartałach.

– Tutaj matematyka jest bardzo korzystna, bo z jednej strony mamy wyraźnie kończące się tendencje do optymalizacji wydatków IT, które trwały od roku, na co wskazywało wiele spółek w trakcie obecnego sezonu wyników. Z drugiej strony, nowe kontrybutory biznesowe z tytułu rozwoju aplikacji i narzędzi wokół sztucznej inteligencji dokładają zupełnie nowy wektor wzrostowy – zaznacza Michał Cichosz. – Zestawiając te dwa trendy mamy bardzo pozytywne rozwierające się nożyce: kończących się cięć wydatków oraz dodatkowego świeżej akceleracji z tytułu AI. Poprzeczka bazy porównawczej w nadchodzących kwartałach jest bardzo niska, to sugeruje przyspieszenie dynamik wzrostu w 2024 oraz momentum biznesowego w IT, co historycznie było pozytywnym katalizatorem dla performance sektora technologicznego na rynku – dodaje.

Michał Cichosz, zarządzający Skarbiec Spółek Wzrostowych szacuje, że aktualny portfel spółek powinien odnotować wzrost przychodów w przyszłym roku średnio o ok. 30 proc., a więc kilkakrotnie więcej niż analogiczny wskaźnik dynamik przychodów spółek wchodzących w skład szerokiego indeksu Nasdaq.

– Do tego spółki te powinny kontynuować istotną poprawę marż, a tym samym uzyskać jeszcze wyższe dynamiki zysków oraz cash flows. Łącząc to z czynnikami rynkowymi oraz biznesowymi opisanymi powyżej patrzymy z optymizmem na perspektywy funduszu na najbliższy rok – mówi Michał Cichosz.

To powinno ucieszyć inwestorów, którzy od stycznia wpłacili do Skarbca Spółek Wzrostowych łącznie 90 mln zł netto i jest to drugi najlepszy wynik sprzedażowy w segmencie funduszy akcyjnych. ..

Cały artykuł dostępny jest na analizy.pl

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij