Opinia Łukasza Siwka „Mniejsze spółki na GPW mogą zyskiwać w dłuższym terminie” dla PAP Biznes

11.04.2024

Serdecznie zapraszamy do Polskiej Agencji Prasowej Biznes do opinii Łukasza Siwka „Mniejsze spółki na GPW mogą zyskiwać w dłuższym terminie – Skarbiec TFI”.

„Małe i średnie spółki notowane na warszawskiej giełdzie mogą zyskiwać w dłuższym terminie mocniej niż blue chipy, gdyż będą korzystać z poprawy koniunktury gospodarczej i wzrostu zainteresowania ze strony rodzimych inwestorów – ocenił w komentarzu dla PAP Biznes Łukasz Siwek, zarządzający funduszami w Skarbiec TFI.

“W mojej ocenie, trwający od jesieni zeszłego roku proces zmiany postrzegania wśród inwestorów zagranicznych jest w początkowej fazie i oczekuję, że kapitał ten jeszcze przez długi okres może płynąć na nasz rynek. Sam aspekt napływu środków jest oczywiście istotny, ale nie jedynym, który skłania mnie do optymizmu. Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów ten, jak i przyszły rok będą latami dynamicznego wzrostu polskiego PKB. Spodziewana poprawa w gospodarce, wzmocniona pieniędzmi z KPO, powinna przełożyć się na poprawę wyników spółek notowanych na GPW” – napisał w komentarzu dla PAP Biznes Łukasz Siwek.

Jego zdaniem, w krótkim terminie wydaje się, że lepiej mogą zachowywać się największe i najbardziej płynne spółki.

“W dalszej kolejności przyjdzie pora na firmy średnie i mniejsze, które również, jak nie bardziej, powinny zyskać na poprawie gospodarczej i wzroście zainteresowania wśród rodzimych inwestorów” – napisał zarządzający funduszami w Skarbiec TFI.

W jego opinii, segment małych i średnich spółek jest w długim okresie bardzo ciekawym miejscem do lokowania środków i poszukiwania pomysłów inwestycyjnych. Wielu z jego przedstawicieli ma ekspozycję na bogacącego się polskiego konsumenta, ale są tam również spółki, których produkty i usługi mają zasięgi globalne.

“To właśnie w tym segmencie rynku wykluwają się przyszli czempioni z WIG20 m.in. LPP, CD Project, Budimex, Kruk czy Kęty, którzy wcześnie dostrzeżeni dają szansę na wysokie stopy zwrotu” – ocenił Łukasz Siwek.

Dodał, że długoterminową przewagę małych i średnich spółek potwierdzają również historyczne stopy zwrotu. Za okres ostatnich 10 lat różnica stóp zwrotu na korzyść sWIG80 czy mWIG40 w stosunku do blue chipów z WIG20 sięga ok 70-80 proc. Na korzyść dużych spółek będzie działała wypłacana dywidenda, która w indeksach cenowych nie jest uwzględniana, a jest bardziej domeną większych, dojrzałych firm.

Cofając się o kolejną dekadę te różnice są jeszcze większe, wynoszą około 240 proc. w przypadku mWIG40 i aż ponad 450 proc. w odniesieniu do sWIG80.

“Bazując na ostatnim ćwierćwieczu i rocznych stopach zwrotu widzimy, że okresy, w których największe spółki zachowywały się lepiej od swoich średnich i małych odpowiedników nie są rzadkością” – napisał zarządzający funduszami w Skarbiec TFI…”

Cały artykuł dostępny jest na biznes.pap.pl

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij