My Company Polska „AI wspiera wyceny spółek” komentarz autorstwa Dariusza Świniarskiego

02.04.2024

Zapraszamy do My Company Polska do komentarza autorstwa Dariusza Świniarskiego pt. „AI wspiera wyceny spółek”.

„Utrzymują się silne fundamenty wzrostu na światowych giełdach. Jednym z motorów napędowych pozostaje rozwój projektów opartych na sztucznej inteligencji (AI).

O ile luty relatywnie często przynosi podwyższoną zmienność i dominują w nim spadki ryzykownych aktywów, to drugi miesiąc 2024 r. był odmienny. Na myśl przychodzi 5 lutego 2018 r., gdy po 14 miesiącach przebywania indeksu VIX (zwanego potocznie indeksem strachu) poniżej 16 pkt., wspomniany pierwszy wtorek lutego 2018 r. przyniósł jego skokowy wzrost zmienności. Wartość indeksu VIX wzrosła wówczas aż o 138 proc. W konsekwencji spowodowało to bankructwo funduszy zarabiających na braku zmienności jak np. VelocitySahers Daily Inverse VIX ETN. Fundusz ten zarabiał w otoczeniu stabilnych wzrostów na rynku akcji i obligacji, które były napędzane „Trump trade”, czyli wzrostem federalnych wydatków infrastrukturalnych i zapowiedziami obniżenia CIT w USA. W czasie tamtej hossy FOMC był w cyklu podwyżek, a EBC drukował pieniądze w celu stymulacji gospodarki po kryzysie wywołanym nieoczekiwanym brexitem i sytuacją we włoskim systemie bankowym. W relacjach handlowych USA–Chiny panował chłód, a rozkręcający się protekcjonizm zmniejszał przestrzeń do wzrostu wydajności i zysków amerykańskich spółek.

Patrząc na obraz makro z początku 2018 r., widać wiele analogii do obecnej sytuacji. Większość światowych indeksów akcji (poza Chinami) jest na rekordowych poziomach, trwa najmocniejszy od 40 lat proces zacieśniania monetarnego, a relacje handlowe USA–Chiny są nadal napięte. Czy są to warunki do podobnego flash crashu jak w lutym 2018 r., które mogą przynieść skokowy wzrost zmienności i przewagę emocji nad racjonalnym podejmowaniem decyzji przez inwestorów w ich decyzjach inwestycyjnych?

Takie zdarzenia noszą miano czarnego łabędzia i z natury są nieprzewidywalne. Jednak z uwagi na bieżące otoczenie makro, bazując na analizie top down i fundamentalnej analizie spółek, nie widzę wysokiego prawdopodobieństwa realizacji czarnego scenariusza. Po pierwsze, jesteśmy tuż przed rozpoczęciem przez Fed i EBC cyklu obniżek stóp procentowych, co pozytywnie wpływa na wszystkie klasy aktywów i obniża ryzyko mocnych korekt. Po drugie, jesteśmy w trakcie strukturalnej zmiany paradygmatów światowej gospodarki i powstania nowego trendu sekularnego. Mowa o rewolucji wynikającej z powstania i dalszego rozwoju sztucznej inteligencji (AI)…„

Cały komentarz dostępny jest na mycompanypolska.pl

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij