Komentarz pt. „Zanika strach inwestorów przed recesją” autorstwa Dariusza Świniarskiego w My Company Polska

29.02.2024

Zapraszamy do My Company Polska do komentarza autorstwa Dariusza Świniarskiego pt. „Zanika strach inwestorów przed recesją”.

„W bieżącym roku otoczenie makro bardziej sprzyja rynkom akcyjnym niż dłużnym. Ryzykowne aktywa zyskują dzięki dobrym odczytom makro z głównych światowych gospodarek, które wsparte wydatkami fiskalnymi, podtrzymują pozytywny sentyment do rynków akcji. Rozwój takiego scenariusza powinien również utrzymać korzystne momentum wynikowe notowanych spółek, które odczuwają pozytywne efekty rosnącej produktywności. Daje to ich zarządom przestrzeń do utrzymywania dodatniej dynamiki płac i partycypacji w tym wzroście pracowników. Takie otoczenie utrzymuje pozytywne nastroje u konsumentów, a brak symptomów recesji nie daje zarządom powodów do zwolnień większych niż normalne w gospodarkach.

Realizujący się scenariusz soft landingu (spadek inflacji przy płytkiej recesji w gospodarce) może przeistoczyć się w scenariusz no landingu (spadek inflacji bez recesji w gospodarce), co będzie kolejnym argumentem przemawiającym za relatywną siłą rynków akcji versus rynek długu. Rynkowa wycena przyszłej ścieżki stóp procentowych w USA nie zakłada już spadku w br. o 150 p.b. (grudzień 2023), ani o 130 p.b. (styczeń br), tylko o 90 p.b. na koniec 2024 r.

Pomimo znaczącego zmniejszenia rynkowej wyceny obniżek stóp przez główny bank centralny na świecie, realizujący się scenariusz nadal wspiera rynki akcji. Dlatego generalne zachowanie światowych parkietów akcji było w pierwszym miesiącu br. pozytywne. W przypadku amerykańskich indeksów wzrosty w styczniu wyniosły: 1,02 proc. dla Nasdaq Composite; 1,59 proc. dla S&P 500; 1,22 proc. dla Dow Jones oraz -3,93 proc. dla Russell 2000. Surowcowy indeks Bloomberga CRB wzrósł w grudniu o 3,25 proc. m/m, wymazując większość grudniowej przeceny. Europejskie parkiety kontynuowały relatywną słabość do amerykańskich odpowiedników, ale i one wzrosły w styczniu o: 1,39 proc. w przypadku STOXX Europe 600; 0,91 proc. w przypadku DAX; 1,51 proc. w przypadku CAC40; 1,29 proc. w przypadku FTSEMIB. Spadki zaliczyły natomiast IBEX (-0,24 proc.) oraz brytyjski FTSE100 (-1,33 proc.)…”

Cały komentarz dostępny jest na mycompanypolska.pl

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij