Komentarz Adama Czornieja w dzienniku Parkiet

20.03.2023

Zapraszamy do dziennika Parkiet do komentarza Adama Czornieja naszego zarządzającego.

„Według Adama Czornieja, zarządzającego funduszami Skarbca TFI, złoto ponownie jawi się jako bezpieczna przystań dla kapitału, pełni rolę tezauryzacyjną przy dużej zmienności na rynkach. -Złoto, z natury antycykliczne, będzie również zyskiwać przy słabszym dolarze w otoczeniu recesyjnym – przewiduje.

Zdaniem eksperta Skarbca TFI obecna sytuacja na rynku coraz mocniej przypomina historię z 2006 r. – Przypomnijmy – do końca 2006 r. Fed poniósł stopy o 425 pkt baz., do poziomu 5,25 proc. Ropa przeceniła się w tamtym czasie z 77 USD/bbl do 52 USD/ bbl. Rynki surowców wyczekiwały recesji, która nie chciała nadejść – zauważa Czerniej. Przypomina, że wówczas też popularnym scenariuszem dla globalnej gospodarki było „miękkie lądowanie”, które ostatecznie się nie wydarzyło. Krzywa rentowności była odwrócona, a poziom zapasów na rynkach surowców obniżał się systematycznie. – Dodam, że wtedy również dostępne wolne moce przerobowe firm wydobywczych utrzymywały się na rekordowo niskich poziomach. W 2007 r. Fed zakończył cykl podwyżek, a pod koniec 2007 r. był zmuszony do cięcia stóp. Jednocześnie Chiny rozpoczęły agresywną stymulację gospodarki, a surowce kolejną, bardzo dynamiczną fazę wzrostów – analizuje zarządzający Skarbca TFI. Następnie cena ropy zbliżyła się do 150 USD/bbl, rosnąc prawie trzykrotnie. – Notowania dolara do głównych walut spadły o ponad 12 proc. Jak na ironię, to właśnie początek recesji w Stanach Zjednoczonych – której wszyscy się dziś obawiają – spowodował, że ceny surowców osiągnęły rekordowy poziom na początku 2008 r.

Jesteśmy w 2023 r. i szereg analogii z tamtych lat może być wskazaniem na najbliższy czas – przekonuje ekspert Skarbca TFI. Jak zaznacza, co prawda nie jest jasna polityka monetarna Chin, jednak niska inflacja pozostawia sporo przestrzeni do ewentualnego stymulowania gospodarki. Utrzymujące się słabe nastroje w przemyśle i słaba aktywność przy projektach infrastrukturalnych mogą jedynie ten proces przyspieszyć. – Chiny to największy na świecie importer surowców, druga co do wielkości gospodarka świata, która zwykle kojarzy się nam z silnym popytem na metale przemysłowe. Ożywienie w Chinach wspierać będzie również ceny ropy, gazu ziemnego czy soi – przewiduje Czorniej.

Zarządzający Skarbca TFI przyznaje, że tendencje de-globalizacyjne, widoczne obecnie, zawsze miały wymiar inflacyjny. – Wojny, napięcia polityczne, taryfy celne, embarga czy sankcje przekładają się na wzrost kosztów produkcji, transportu czy przewag komparatywnych poszczególnych gospodarek, dotykają wszystkich surowców. Świat już to przerabiał, np. w latach 70.”

Cały artykuł dostępny jest na parkiet.com

Powiązane komentarze
09.04.2024, 10:00
Zapraszamy do komentarzy naszych zarządzających dotyczące wyników subfunduszy Skarbiec FIO w marcu 2024 roku. Miłej lektury Komentarze…
08.03.2024, 07:54
Zapraszamy do komentarzy naszych zarządzających dotyczące wyników subfunduszy Skarbiec FIO w lutym 2024 roku. Miłej lektury Komentarze…
20.02.2024, 09:14
Zapraszamy do komentarzy naszych zarządzających dotyczące wyników subfunduszy Skarbiec FIO w styczniu 2024 roku. Miłej lektury Komentarze…
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij