Artykuł pt. „Warszawska giełda bije rekordy. Co pcha w górę akcje spółek z GPW?” i komentarze Dariusza Świniarskiego

10.04.2024

Zapraszamy do Business Insider Polska do artykułu pt. „Warszawska giełda bije rekordy. Co pcha w górę akcje spółek z GPW?” i komentarzy Dariusza Świniarskiego zarządzającego z zespołu zarządzania portfelami.

„— Sektory najwięcej ważące w krajowych indeksach wyglądają atrakcyjnie, co implikuje potencjał wzrostowy dla GPW. Mowa tu o branży finansowej i detalistach. Krajowi kredytodawcy to beneficjenci zmiany funkcji reakcji przez RPP, która obecnie ocenia perspektywy kształtowania się ścieżki stóp NBP przez pryzmat odczytów inflacji bazowej i komunikuje brak przestrzeni do obniżek w 2024 r. To stanowisko jest odmienne od komunikacji przewodniczącego RPP z września i października 2023 r. Stąd zmiana w tym zakresie wydłuża okres, w którym krajowe banki będą w stanie generować powtarzalne wysokie poziomy marży odsetkowej. Ten czynnik wraz z rosnącym potencjałem dywidendowym banków wpływa pozytywnie na ich atrakcyjność inwestycyjną — ocenia Dariusz Świniarski, zarządzający w Skarbcu TFI.

Jego zdaniem udział w portfelu spółek dających ekspozycję na konsumenta to oczywisty zakład w otoczeniu oczekiwanej poprawy dymniki PKB ciągniętej przez odbudowę siły krajowych nabywców. — Potwierdza to ostatnie zachowanie inwestorów na akcjach największego polskiego detalisty odzieżowego, którzy dzienną 35-proc. przecenę wykorzystali do zakupów. Patrząc przez pryzmat wskaźników, indeksy GPW są nadal poniżej swoich 10-letnich średnich, gdyż ostatnie wzrosty to zasługa poprawiających się wyników, a nie samej ekspansji mnożników — zwraca uwagę Świniarski.

Dodaje, że na pozytywne fundamenty polskiego rynku nakłada się zmiana na plus postrzegania GPW przez inwestorów zagranicznych, umocnienie złotego (podbija stopy zwrotu zagranicznych graczy) i oczekiwana poprawa corporate governance w publicznych podmiotach, szczególnie w tych z udziałem państwa.

— Ryzyko korekty na rynkach akcji rośnie, z uwagi na rosnące rentowności amerykańskich obligacji skarbowych oraz trwające konflikty zbrojne w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. Natomiast realizujący się globalnie scenariusz no landing (braku nie tylko recesji, ale wręcz istotnego spowolnienia gospodarczego — red.) będzie wspierał parkiety akcji rynków rozwijających się vs. rozwiniętych i spółki cykliczne, czyli również indeksy notowane na parkiecie przy Książęcej — ocenia Świniarski.”

Cały artykuł dostępny jest na businessinsider.com.pl

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij