Artykuł „Ceny surowców energetycznych i metali przemysłowych powinny być stabilne w maju” i komentarze Adama Czornieja

13.05.2024

Zapraszamy do inwestycje.pl do artykułu „Ceny surowców energetycznych i metali przemysłowych powinny być stabilne w maju” i komentarzy Adama Czornieja.

„Ceny surowców energetycznych i metali przemysłowych powinny ustabilizować się w maju, ocenia zarządzający funduszami Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) Adam Czorniej. Dodał, że Towarzystwo utrzymuje pozytywne nastawienie do metali szlachetnych i ogólnie pozostaje pozytywne wobec sytuacji na rynku surowcowym.

„Po sprzyjającym dla surowców marcu, kwiecień okazał się równie dobry. Najmocniej zyskiwał koszyk metali przemysłowych i szlachetnych. Ropa w kwietniu wyznaczyła lokalny szczyt notowań umacniając się do poziomu 92 USD/bbl tym samym wracając na chwilę na najwyższe poziomy od października 2023 roku. Ceny surowców rolnych zachowywały się negatywnie” – napisał Czorniej w comiesięcznej analizie Towarzystwa.

W kategorii metali najlepiej radził sobie cynk (+21%), później miedź (+14%) i aluminium (+14%). Popularność metali jest pochodną korzystnych dla wzrostu cen zjawisk przede wszystkim o charakterze podażowym. Obecne globalne poziomy zapasów są na bardzo niskich poziomach, dobiegł końca proces destockingu, wynikający z notowanego w poprzednich kwartałach słabszego popytu, wyjaśnił zarządzający.

„Prawdopodobnie w tym i kolejnym roku rynek będzie mierzył się z niedoborami miedzi, które wynikają ze słabej dynamiki produkcji. Spodziewany deficyt miedzi na koniec 2024 roku może sięgnąć około 400 tys. ton surowca z czego za połowę odpowiada zamknięta w zeszłym roku kopalnia Cobre Panama. Na to nakładają się zdarzenia o charakterze jednorazowym: zawieszenie licencji wydobywczej w kopani Sossego i Chuqui, zawieszenie prac spowodowane wypadkiem w kopalni Tomic czy ograniczenia zużycia energii w Zambii” – wskazał Czorniej.

Ponadto w kwietniu London Metal Exchange i nowojorska Comex, nakładając kolejne sankcje, wykluczyły z regulowanego rynku obrotu pochodzącą z Rosji miedzi i aluminium.

„Jednocześnie obserwujemy odbudowujący się popyt czego wyrazem jest gwałtowny spadek premii hutniczych TC/RC w okolice zera. Popyt na miedź rafinowaną w Chinach w ubiegłym roku zwiększył się o 8% r/r głównie za sprawą silnego wzrostu w zamówieniach na technologie OZE: panele fotowoltaiczne +147% r/r, czy turbiny wiatrowe +101% r/r. Goldman Sachs spodziewa się, że ten rok przyniesie wzrost o kolejne 2,5% za sprawą utrzymujących się mocnych tendencji w Chinach w związku dostosowaniem i modernizacją sieci elektroenergetycznych, a także związanych z finalizacją rozpoczętych inwestycji budowlanych. Utrzymania oczekiwań co do trwałej poprawy w Chinach można doszukiwać się także w odczytach przemysłowych PMI, które kolejny miesiąc znajdują się na poziomie powyżej 50 punktów…”

Cały artykuł dostępny jest na inwestycje.pl

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij