Artykuł autorstwa Krzysztofa Cesarza pt. „Inwestycja w akcje polskie na kilka sposobów” dla Analiz Online

13.03.2024

Zapraszamy do Analiz Online do artykułu autorstwa Krzysztofa Cesarza pt. „Inwestycja w akcje polskie na kilka sposobów”.

„Miniony miesiąc jest idealnym przykładem na to, jak może wyglądać koniunktura na polskiej giełdzie w sytuacji, gdy inwestorzy zagraniczni zaczynają wracać na ul. Książęcą 4. Najważniejsze w naszej opinii jest to, że przesłanki do dalszych wzrostów nie zmieniły się – uważa Krzysztof Cesarz, zarządzający w Skarbiec TFI.

Wzrosty dużych płynnych spółek poparte wysokimi obrotami świadczą o zwiększającym się zainteresowaniu polskimi aktywami wśród inwestorów posiadających długi horyzont inwestycyjny. Najważniejsze w naszej opinii jest to, że przesłanki do dalszych wzrostów nie zmieniły się. Umacniająca się gospodarka, poprawa ładu korporacyjnego w notowanych spółkach, dywidendy, odblokowanie KPO i atrakcyjne wyceny będą odkrywane przez kolejne grupy inwestorów.

Dobre perspektywy rodzimego rynku cieszą, to oczywiste, jak jednak wybrać optymalną strategię, aby z nich skorzystać? Każdy inwestor będzie miał swój optymalny plan działania, biorący pod uwagę m.in.: zasobność portfela, oczekiwaną stopę zwrotu, awersję do ryzyka czy horyzont inwestycyjny.

Początek formularza

Dół formularza

Część inwestorów może czuć się na siłach, aby inwestować indywidualnie, budując portfel inwestycyjny składający się z kilku lub kilkunastu spółek. Pozostali, niedysponujący odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, mogą skorzystać z pomocy instytucji, które się w tym specjalizują. Decydując się na ten drugi krok, pozostaje obowiązek wyboru funduszu lub grupy funduszy, które będą realizowały wymarzoną strategię. Tak jak notowane na giełdzie spółki różnią się pod wieloma względami tak samo fundusze inwestycyjne w zależności od swojego profilu oferują ich posiadaczom różne możliwości.

Osoby, które w pełni chcą skorzystać z koniunktury na rynku akcji, a przy tym godzą się na dużą zmienność (ryzyko), decydują się najczęściej na fundusze akcji. Jednak nawet w tej grupie funduszy występują duże różnice, głównie wynikające z różnego spectrum inwestycyjnego. Warto wyjaśnić także, że w tym przypadku spectrum inwestycyjne to segment rynku lub sektory dominujące w portfelu danego funduszu…”

Skarbiec Akcja przeważającą część swoich aktywów lokuje w polskie blue chipy, uzupełniając portfel o perspektywiczne i dobrze zarządzane firmy z segmentu średnich i małych spółek. Skarbiec Małych i Średnich Spółek koncentruje się na emitentach o średniej i małej kapitalizacji, głównie prywatnych, najlepiej przygotowanych do skorzystania ze wzrostu PKB w Polsce. Skarbiec Polskich Innowacji to nowe rozwiązanie korzystające z pozytywnych tendencji, jakie mają miejsce w Polsce w  sektorach: nowoczesnych technologii, e-commerce, biotechnologii lub rozrywki cyfrowej.

Inną grupę funduszy stanowią rozwiązania, w których portfel inwestowany jest zarówno w akcje jak i obligacje. W takim rozwiązaniu stopa zwrotu cechuje się niższą zmiennością niż w funduszu czysto akcyjnym. W Skarbiec III Filar udział akcji stanowi od 10% do 50%. Są to wyselekcjonowane przedsiębiorstwa przede wszystkim z rynku polskiego. Fundusz ten zaliczany jest on do tzw. funduszy stabilnego wzrostu.

Co ciekawe dostępne są także fundusze inwestujące aktywa na GPW, których wyniki nie są uzależnione od zachowania indeksów giełdowych. Innymi słowy, fundusz może osiągać dodatnie stopy zwrotu zarówno kiedy indeksy rosną jak i kiedy indeksy spadają. Wynik funduszu jest różnicą między stopą zwrotu akcji posiadanych w portfelu i krótkich pozycji w kontraktach terminowych na wybrane indeksy giełdowe. Funduszem realizującym tego typu strategię jest Skarbiec Market Neutral.

Wspomniane fundusze można potraktować jak klocki, z których budujemy swój portfel. Co ważne, łatwa możliwość kupna i sprzedaży poszczególnych jednostek funduszy umożliwia zmianę struktury utworzonego portfela, tak aby odpowiadała bieżącym oczekiwaniom.

Jak powiedział znany bokser Mike Tyson „każdy ma jakiś plan, dopóki nie dostanie pięścią w twarz”. Warto zadbać o to, aby decyzje inwestycyjne miały przemyślany charakter, zgodny z naszymi preferencjami zarówno w zakresie potencjalnej stopy zwrotu jak i ryzyka. Bez przemyślanej strategii, w sytuacji gdy nie wszystko układa się po naszej myśli, łatwo o błędne decyzje.

Cały artykuł dostępny jest na analizy.pl

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij