Jak kupić obligacje skarbowe? Kompletny poradnik

01.08.2023

Jak kupić obligacje Skarbu Państwa? Przed tym dylematem staje wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z inwestowaniem. Obligacje skarbowe są uważane za jeden z najmniej ryzykownych instrumentów inwestycyjnych na rynku, który daje szansę na potencjalne uzyskanie stabilnego dochodu. Trudno się więc dziwić temu, że duża część początkujących inwestorów zastanawia się nad tym, jak kupić obligacje skarbowe. W przygotowanym przez nas kompletnym poradniku znajdziesz informacje między innymi na temat tego: czym są obligacje skarbowe, w jaki sposób można w nie inwestować oraz jakie są ich wady oraz zalety.

Obligacje skarbowe – co to jest?

Niemal każdy z nas słyszał przynajmniej raz w życiu o obligacjach skarbowych, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, co kryje się za tym pojęciem. Czym są więc obligacje skarbowe? Tym mianem określa się dłużne papiery wartościowe, który emituje Minister Finansów reprezentujący Skarb Państwa. Poprzez zakup obligacji inwestor staje się obligatariuszem, a emitent przyjmuje rolę jego dłużnika na ustalonych warunkach. Zobowiązuje się do oddania pożyczonej od inwestora sumy pieniędzy oraz należnych odsetek. Warto przy tym zaznaczyć, że Skarb Państwa odpowiada za zobowiązania całym majątkiem, dlatego inwestycja w obligacje skarbowe charakteryzuje się dość niskim ryzykiem inwestycyjnym.

Dlaczego Skarb Państwa decyduje się na emisję obligacji? Dzięki środkom uzyskanym tą drogą można sfinansować deficyt budżetowy. Do podstawowych powodów, dla których inwestorzy postanawiają kupić obligacje skarbowe można natomiast zaliczyć m.in.: niskie ryzyko inwestycyjne, łatwą dostępność i szeroki wybór czy możliwość dywersyfikacji portfela.

Najważniejsze informacje o obligacjach skarbowych – co warto wiedzieć przed zakupem?

Przed omówieniem tego, jak kupić obligacje Skarbu Państwa, warto zapoznać się z kilkoma istotnymi aspektami związanymi z obligacjami. Dzięki temu osoba zainteresowana kupnem obligacji Skarbu Państwa może lepiej przygotować się do inwestycji. Na jakie kwestie powinno się zwrócić szczególną uwagę? Należą do nich m.in. oznaczenia obligacji skarbowych (serie obligacji) i rodzaje obligacji skarbowych.

Oznaczenia obligacji skarbowych – jak należy rozumieć serie obligacji?

Zapoznając się z ofertą dostępnych obligacji skarbowych, inwestor z pewnością zauważy charakterystyczne oznaczenia, składające się z ciągu liter i cyfr. Dostarczają one podstawowych informacji na temat danych obligacji. W jaki sposób należy interpretować serie obligacji skarbowych?

  • Trzyliterowy symbol znajdujący się na początku serii wskazuje, jaki jest okres emisji konkretnej obligacji. Przykładowo: DOS oznacza 2 lata, COI oznacza 4 lata, a EDI informuje o dziesięcioletnim okresie emisji.
  • Cztery cyfry znajdujące się po trzyliterowym symbolu zawierają informację, jaki jest miesiąc oraz rok wykupu konkretnej obligacji. Przykładowo: końcówka serii w postaci numeru 0733 oznacza, że termin wykupu przypada na lipiec 2033 r.

Rodzaje obligacji skarbowych

Kolejną kwestią, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę, gdy zastanawiasz się, jak kupić obligacje Skarbu Państwa, są ich rodzaje. Obligacje skarbowe można podzielić według różnych kryteriów. Jednym z nich jest typ oprocentowania. Wśród obligacji Skarbu Państwa można wyróżnić:

  • obligacje o stałym oprocentowaniu,
  • obligacje o zmiennym oprocentowaniu,
  • obligacje indeksowane, w przypadku których oprocentowanie bazuje na marży odsetkowej oraz bieżącego wskaźnika inflacji w danym roku,
  • obligacje zerokuponowe – obligacje te nie są objęte oprocentowaniem; kupuje się je poniżej ceny nominalnej, a potencjalny zysk wynika z tego, że te obligacje są wykupywane później po cenie nominalnej, więc różnica w cenach stanowi korzyść dla inwestora.

Jak kupić obligacje skarbowe? Przegląd możliwości

W kontekście tego, jak kupić obligacje skarbowe, warto zauważyć, że na inwestorów czeka wiele różnych możliwości. Jeśli interesują ich obligacje detaliczne, które nie są notowane na giełdzie, mogą je nabyć m.in. w następujący sposób:

  • na specjalnej platformie internetowej przygotowanej przez Skarb Państwa,
  • w banku – poprzez aplikację mobilną, bankowość internetową lub bezpośrednio w placówce bankowej,
  • w domu maklerskim po założeniu odpowiedniego rachunku.

Inwestorzy, którzy zastanawiają się, jak kupić obligacje Skarbu Państwa notowane na giełdzie, mogą również skorzystać np. z oferty funduszy inwestycyjnych. Dokładna strategia inwestycyjna będzie różnić się w zależności od danego funduszu, ale decydując się na uczestnictwo w nim (poprzez zakup jednostek uczestnictwa bądź certyfikatów inwestycyjnych – zależnie od typu funduszu), inwestor zyskuje wsparcie doświadczonych ekspertów zarządzających funduszem w imieniu towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Ich wsparcie w prowadzeniu portfela inwestycyjnego może przyczynić się do większych korzyści uzyskiwanych z inwestycji. Należy jednak przy tym pamiętać, że każdy rodzaj inwestowania, także w obligacje skarbowe, wiąże się z ryzykiem utracenia poświęconych na ten cel środków.

Podsumowanie

Jak kupić obligacje Skarbu Państwa? Wiesz już, że opcji do wyboru jest naprawdę wiele. W przypadku obligacji skarbowych detalicznych możesz nabyć je nie tylko bezpośrednio od emitenta, ale także np. w banku czy w domu maklerskim. Jeżeli interesują Cię natomiast inwestycje w obligacje skarbowe notowane, to bardzo ciekawym rozwiązaniem jest uczestnictwo w funduszu inwestycyjnym. Decydując się na taki krok, warto skorzystać z oferty renomowanego towarzystwa funduszy inwestycyjnych – Skarbiec TFI.

Już od ponad 25 lat jesteśmy znani na rynku jako wiarygodne towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Oferujemy różnorodne fundusze inwestycyjne – wśród nich znajdują się również takie, które z pewnością zwrócą uwagę osób zainteresowanych obligacjami skarbowymi, czego doskonałym jest Skarbiec Obligacja. Szeroki wybór proponowanych przez nas rozwiązań sprawia, że każdy inwestor znajdzie tu optymalną opcję inwestycyjną dla siebie. W ramach naszych usług zapewniamy profesjonalne wsparcie zarówno klientom indywidualnym, jak i instytucjonalnym. Co istotne, oferujemy nie tylko fundusze inwestycyjne, ale także usługę Asset Management oraz różne produkty emerytalne.

Zapraszamy do kontaktu.

Zainteresował Cię ten artykuł? Zapoznaj się z innymi wpisami opublikowanymi na naszej stronie internetowej, gdzie piszemy m.in. o tym:

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij