W co inwestować oszczędności, aby je powiększyć?

21.11.2022

Dylemat dotyczący tego, w co inwestować oszczędności, spotyka wiele osób niezależnie od ich wieku czy etapu kariery zawodowej. Temat inwestowania oraz oszczędzania pieniędzy rodzi wiele pytań, dlatego w niniejszym artykule wyjaśniliśmy kilka istotnych kwestii związanych między innymi z tym: w co zainwestować oszczędności, jak można to robić, a także dlaczego warto zdecydować się na ten krok.

Inwestowanie swoich oszczędności

Przed podjęciem jakichkolwiek działań inwestycyjnych należy odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań, które pozwolą na sprecyzowanie celu przyświecającego inwestorowi oraz założeń, jakimi chce się kierować. Jakie kwestie powinna rozważyć osoba planująca oszczędzanie pieniędzy poprzez ich inwestowanie?

 • Wielkość środków przeznaczanych na inwestycje – inwestor powinien określić, jakie kwoty jest w stanie poświęcić na inwestycje. Co istotne, do inwestowania nie trzeba posiadać dużych zasobów finansowych.
 • Skala podejmowanego ryzyka – osoba planująca inwestowanie pieniędzy musi określić, jakie ryzyko jest gotowa podjąć. Im bardziej ryzykowna inwestycja, tym wyższy potencjalny zwrot z niej, ale także większe ryzyko utraty pieniędzy. Osoby, którym zależy na minimalnym ryzyku, decydują się często na lokaty bankowe, podczas gdy inwestorzy gotowi na duże ryzyko mogą np. lokować swoje środki w akcje.
 • Czas inwestycji – inwestor powinien ustalić, czy interesuje go krótki, czy też długi horyzont inwestycyjny.

Inwestorzy powinni dogłębnie przemyśleć także m.in. to, w co zainwestować oszczędności, a także jaki jest cel ich inwestycji.

W co można inwestować oszczędności?

Po ustaleniu takich aspektów jak horyzont inwestycyjny, czas inwestycji czy pula oszczędności, jaką chcemy przeznaczać na inwestycje, możemy przejść do kolejnego etapu działań. W jego ramach musimy zastanowić się, w co najlepiej zainwestować oszczędności. Do wyboru mamy różne potencjalnie efektywne sposoby inwestowania pieniędzy. Wśród rozwiązań nad którymi warto się zastanowić, można wyróżnić inwestowanie m.in. w:

 • fundusze inwestycyjne,
 • lokaty i konta oszczędnościowe,
 • nieruchomości,
 • obligacje Skarbu Państwa,
 • akcje,
 • dzieła sztuki,
 • samochody,
 • surowce,
 • kruszce,
 • kryptowaluty.

Fundusze inwestycyjne

Częstą odpowiedzią na pytanie o to, gdzie inwestować oszczędności, są fundusze inwestycyjne. Nie każdy początkujący inwestor zdaje sobie jednak dokładnie sprawy z tego, co to jest fundusz inwestycyjny. Tym mianem określa się formę zbiorowego inwestowania, w ramach której pieniądze zebrane przez inwestorów są lokowane w różne papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego, a także inne prawa wartościowe. Dużą zaletą tej formy inwestowania jest to, że zasoby kapitałowe indywidualnych uczestników funduszu są łączone, a następnie wspólnie lokowane. Warto wspomnieć również o tym, że środkami inwestorów zarządzają doświadczeni specjaliści z towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI).

Lokaty i konta oszczędnościowe

Osoby, które zastanawiają się, gdzie inwestować pieniądze, aby nie musieć godzić się z wysokim ryzykiem inwestycyjnym, nierzadko decydują się na lokaty i konta oszczędnościowe. Minusem tej formy lokowania oszczędności są bardzo niskie potencjalne zyski, jakie inwestor może osiągnąć – oprocentowanie pozwala zrekompensować wpływ inflacji, ale nie należy spodziewać się znaczących profitów.

Nieruchomości

Wiele osób zapytanych o to, w co najlepiej inwestować oszczędności, odpowie, że w nieruchomości. Niektórzy inwestorzy kupują nieruchomości w celu wynajmowania ich, podczas gdy inni uprawiają tzw. flipping, czyli kupują lokal, odnawiają go i sprzedają drożej. Aby jednak móc zdecydować się na tego typu inwestycję, niezbędny jest większy kapitał niż w przypadku wielu innych form inwestowania.

Obligacje Skarbu Państwa

Kolejnym sposobem na inwestowanie pieniędzy jest zakup obligacji Skarbu Państwa. Są to dłużne papiery wartościowe emitowane przez Ministra Finansów. Inwestycja tego typu charakteryzuje się stosunkowo niskim ryzykiem, ale wymaga długiego horyzontu inwestycyjnego. Potencjalne zyski z inwestycji są większe niż w przypadku lokat, jednak nadal nie są one wysokie.

Akcje i gra na giełdzie

Gdzie inwestować oszczędności, gdy jesteśmy w stanie podjąć wysokie ryzyko inwestycyjne i oczekujemy wysokiej potencjalnej stopy zwrotu? Jedną z możliwości jest giełda i inwestowanie w akcje spółek. Gra na giełdzie nie jest jednak najlepszym wyborem dla początkujących inwestorów – wymaga dużego doświadczenia oraz zaangażowania czasowego i finansowego.

Inwestycja w dzieła sztuki

Dość nieoczywistym pomysłem na to, w co inwestować pieniądze, są dzieła sztuki. Wymaga to jednak od inwestora nie tylko znacznych zasobów finansowej, ale także dobrej znajomości tego zagadnienia. Inwestowanie pieniędzy w dzieła sztuki jest obarczone dość dużym ryzykiem, ponieważ nie jest łatwo trafnie przewidzieć zmiany wartości np. zakupionego obrazu.

Inwestycja w samochody

Wielu pasjonatów motoryzacji obiera za cel inwestowanie pieniędzy w samochody. Co ciekawe, potencjalny atrakcyjny zysk może wiązać się nie tylko z nowymi autami, ale także samochodami używanymi, czy nawet powypadkowymi. Należy jednak zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku inwestycji w dzieła sztuki, lokowanie środków finansowych w samochody wymaga od inwestora zaawansowanej wiedzy oraz doświadczenia.

Inwestycja w surowce

Interesującym kierunkiem, który może obrać osoba zastanawiająca się, jak inwestować oszczędności, jest zakup różnego rodzaju surowców. Do surowców często nabywanych w celach inwestycyjnych można zaliczyć m.in. surowce: rolne, takie jak zboże czy energetyczne, np. ropę. Osoby zainteresowane takimi inwestycjami muszą zdawać sobie sprawę z dużej zmienności cen surowców oraz uzależnienia tego rynku od wydarzeń politycznych.

Inwestycja w kruszce

Za atrakcyjny sposób na inwestowanie pieniędzy dla początkujących bardzo często uchodzi inwestycja w kruszce. Wbrew popularnym przekonaniom, można inwestować nie tylko w złoto czy srebro, ale także np. platynę czy pallad. Lokowanie środków finansowych w kruszce jest interesującym rozwiązaniem dla osób zainteresowanych inwestycjami długoterminowymi.

Kryptowaluty

W ciągu kilku ostatnich lat duży rozgłos wśród inwestorów zyskały kryptowaluty. Historie osób, które znacząco wzbogaciły się na tych inwestycjach rozpalają wyobraźnię niedoświadczonych inwestorów, jednak powinni oni pamiętać, że ten sposób inwestowania oszczędności jest niezwykle ryzykowny. Inwestowanie w kryptowaluty w momencie, gdy nie posiada się pogłębionej wiedzy na ten temat, nie jest dobrym pomysłem.

Po co inwestować oszczędności?

Dlaczego warto inwestować? Jedną z podstawowych motywacji jest możliwość osiągnięcia potencjalnego zysku, który pozwoli zrealizować plany na przyszłość czy odłożyć odpowiednią kwotę na emeryturę. Ważnym aspektem jest również chęć zredukowania wpływu inflacji na posiadany kapitał. Inwestowanie pieniędzy przyczynia się również do samorozwoju i wzrostu umiejętności w zakresie zarządzania swoimi finansami osobistymi.

Jak inwestować pieniądze?

Duża część pytań, z jaką spotykają się doświadczeni inwestorzy, ze strony osób początkujących w tym obszarze, dotyczy tego, jak inwestować pieniądze. Sformułowanie zwięzłej, a zarazem wyczerpującej temat odpowiedzi jest wyjątkowo trudne, ze względu na stopień skomplikowania tego zagadnienia. Można jednak wskazać kilka pryncypiów, którymi należy się kierować:

 • chłodne i analityczne podejście,
 • dywersyfikacja portfela,
 • nieprzeznaczanie całej puli oszczędności na inwestycje,
 • rzetelna ocena swojego doświadczenia i umiejętności,
 • ustalenie celu inwestycyjnego oraz ryzyka, jakie jest się w stanie podjąć.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z naszym artykułem na temat tego, jak inwestować pieniądze.

Czy inwestować samemu?

Inwestowanie własnych pieniędzy to ekscytująca działalność, która może w znaczący sposób wpłynąć na finanse osobiste. Wielu inwestorów ceni sobie samodzielne podejmowanie decyzji i rezygnuje z możliwości wspólnego inwestowania z kimś innym. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami wynikającymi np. z braku wystarczającego kapitału oraz większym ryzykiem popełnienia błędu, szczególnie w przypadku początkujących inwestorów. Dobrą alternatywą dla inwestowania w pojedynkę jest fundusz inwestycyjny, w ramach którego to kompetentna osoba zarządzająca finansami uczestników funduszu decyduje, gdzie zostaną ulokowane pieniądze.

Bezpieczeństwo inwestowania pieniędzy

Wiele osób zastanawia się nad tym, w co warto inwestować pieniądze, aby było to bezpieczne. Prawda jest taka, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem utraty przeznaczonych na to środków, niezależnie od tego, jak je ulokujemy. Możemy to jednak to ryzyko minimalizować, decydując się na mniej ryzykowne inwestycje i współpracując z doświadczonym specjalistą w tej dziedzinie. Inwestowanie pieniędzy dla początkujących osób może okazać się nie lada wyzwaniem, dlatego dobrym rozwiązaniem na tym i nie tylko tym etapie są fundusze inwestycyjne zarządzane przez wykwalifikowanych ekspertów z towarzystw funduszy inwestycyjnych.

Podsumowanie

W co inwestować oszczędności? Różnorodność dostępnych możliwości sprawia, że podjęcie decyzji w tej sprawie może sprawić niemałe trudności. Dużo zależy także od tego, jakim kapitałem dysponujemy, jakie ryzyko chcemy podjąć oraz jaki jest nasz cel. Co istotne, samodzielne inwestowanie nie jest jedynym rozwiązaniem – atrakcyjną alternatywą są fundusze inwestycyjne zarządzane przez TFI.

Jako Skarbiec TFI już od ponad 25 lat sprawnie działamy na rynku. W naszej ofercie są dostępne fundusze inwestycyjne z różnych klas aktywów, co sprawia, że każdy znajdzie u nas coś dla siebie. Fachowo obsługujemy klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Oferujemy także różnego rodzaju produkty emerytalne oraz usługę Asset Management.

Zachęcamy do kontaktu.

Zainteresował Cię ten wpis? Zapoznaj się z innymi artykułami opublikowanymi na naszej stronie internetowej. Omawiamy w nich wiele ciekawych zagadnień, w tym m.in.:

Powiązane aktualności
12.06.2023, 11:30
Inwestowanie długoterminowe to strategia działania, która ma wielu zwolenników wśród inwestorów na całym świecie. Decydując się na…
05.06.2023, 07:46
Jednym z najczęstszych pomysłów na to, jak zwiększyć swoje oszczędności przez inwestycje, jest inwestowanie w akcje. Inwestorzy…
18.05.2023, 08:26
Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? To pytanie nurtuje zarówno osoby zbliżające się do wieku uprawniającego do…
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij