W co inwestować małe kwoty i jak na tym zarobić?

18.10.2022

Wśród wielu osób pokutuje mit, że niewielki kapitał stanowi niepokonaną barierę inwestycyjną. Wiedza na temat tego, w co inwestować małe kwoty, daje szansę na powiększenie aktualnego stanu konta i zaprzeczenie twierdzeniu, że inwestorem może zostać jedynie posiadacz okazałego majątku. Osoby znajdujące się na początku swojej drogi inwestorskiej mogą obierać różne cele i przeznaczać na inwestycje kwoty, które nie nadwyrężą ich budżetu. Aby zwiększyć swoje szanse na wypracowanie zysków, należy jednak inwestować świadomie i zdawać sobie sprawę z podejmowanego ryzyka. W niniejszym artykule wyjaśniamy między innymi: czy warto przeznaczać niewielkie sumy na inwestycje oraz w co można inwestować małe kwoty.

Co należy rozumieć przez małe kwoty?

Początkujący inwestorzy zainteresowani tym, w co najlepiej inwestować małe pieniądze, często zastanawiają się, jaki jest minimalny próg środków, od którego inwestowanie ma sens. Na tę kwestię można spojrzeć dwojako w zależności od tego, czy interesuje nas jednorazowa inwestycja, czy też chcemy regularnie inwestować. Jeśli dana osoba planuje jednorazowo przeznaczyć pewną kwotę na inwestycję, to dobrym pułapem startowym są sumy z przedziału od 5 do 10 tysięcy złotych.

Co powinien zrobić inwestor w przypadku, gdy nie dysponuje takimi środkami? W takim sytuacji powinien nastawić się na cykliczne, mniejsze inwestycje. Sto złotych miesięcznie nie będzie prawdopodobnie dużym obciążeniem dla domowego budżetu, a może stać się zalążkiem inwestorskiej działalności i przyczyniać się do osiągnięcia zysków. Warto przy tym zaznaczyć, że dla lepszych potencjalnych wyników finansowych optymalne będzie przeznaczanie na inwestycje kwot rzędu 300 złotych i wyższych. Trzeba jednak pamiętać, że narażanie się na brak płynności finansowej jest dużym błędem, dlatego inwestować należy racjonalnie i świadomie.

Czy warto inwestować małe kwoty?

Niedoświadczeni inwestorzy mogą mieć wątpliwości dotyczące tego, czy inwestowanie małych kwot jest opłacalne. Może się bowiem wydawać, że ewentualne zyski będą nikłe i tego typu działania są pozbawione sensu. Doświadczenie i praktyka pokazują, że jest zupełnie odwrotnie, jednak osoby przeznaczające na inwestycje niewielkie kwoty muszą uzbroić się w cierpliwość. Inwestorzy dysponujący niewielkimi sumami muszą być gotowi na długoterminowy charakter swoich inwestycji. Dzięki wytrwałości i cierpliwości mają oni szanse na obiecujące zyski w dłuższej perspektywie. Dodatkowo mogą oni w ten sposób nabyć doświadczenie i wiedzę, które zaprocentują w przyszłości, kiedy zdecydują się przeznaczać na inwestycję większe sumy.

W co inwestować małe kwoty?

W co inwestować małe sumy? Osoby z niewielkim kapitałem decydują się zazwyczaj na zainwestowanie pieniędzy m.in. w:

  • obligacje Skarbu Państwa oraz spółek prywatnych,
  • akcje giełdowe,
  • lokaty bankowe,
  • fundusze inwestycyjne.

Szczególnie interesującym rozwiązaniem dla inwestora posiadającego niewielkie zasoby finansowe są fundusze inwestycyjne. Zarządzają nimi doświadczeni specjaliści z towarzystw funduszy inwestycyjnych, którzy mają odpowiednią wiedzę do tego, aby właściwie dysponować środkami finansowymi uczestników funduszu.

Inwestowanie małych sum – samemu czy ze specjalistami?

Jeden z dylematów, który towarzyszy zagadnieniu, w co inwestować małe pieniądze, brzmi: czy decydować się na samodzielne inwestowanie, czy też skorzystać z wiedzy bardziej doświadczonych osób? Początkujący inwestorzy są narażeni na różnego rodzaju błędy, które mogą prowadzić do szybkiej utraty środków finansowych. Z tego powodu coraz więcej osób rezygnuje z inwestowania w pojedynkę i postanawia zainwestować w fundusz inwestycyjny zarządzany przez kompetentnych ekspertów. Jest to znacznie bezpieczniejsza ścieżka, jednak należy zaznaczyć, że również nie stanowi gwarancji zysku.

Regularna inwestycja – efekt kuli śnieżnej

Ważną kwestią, o której powinien pamiętać każdy inwestor posiadający niewielki kapitał, jest systematyczność. Regularne inwestowanie zbliża nas do korzyści płynących z tzw. efektu kuli śnieżnej. Na czym on polega? Osoba, która przeznacza małe kwoty na inwestycje, generuje zyski. Pieniądze uzyskane tą drogą może przeznaczyć na kolejne inwestycje, dzięki czemu ma szansę zarobić jeszcze więcej. Prowadzi to do sytuacji, w której zyski zaczynają płynąć zarówno z inwestycji, jak i reinwestycji. Dzięki temu wraz z upływem czasu profity z inwestowania mogą się coraz bardziej zwiększać. Aby to było możliwe, należy jednak zachowywać regularność w inwestowaniu środków.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Przez dywersyfikację portfela rozumie się lokowanie środków w różne instrumenty finansowe w celu redukcji ryzyka inwestycyjnego. Dywersyfikacja portfela jest świetnym pomysłem w przypadku, gdy inwestor dysponuje większym kapitałem. Jeśli jednak jego środki finansowe nie są duże, to dywersyfikowanie portfela inwestycyjnego może nie mieć sensu. Wynika to m.in. z tego, że nawet od niedużych transakcji pobierane są prowizje, które uszczuplają sumę przeznaczoną na inwestycję.

Ile możesz zyskać na inwestowaniu?

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wpływ na to ma bardzo wiele czynników. Do najistotniejszych z nich należą m.in. wysokość sum przeznaczanych na inwestycje, podejmowane ryzyko czy to, w czym inwestor lokuje swoje środki. Zupełnie inaczej będą kształtować się potencjalne zyski z inwestycji w obligacje skarbowe, a inaczej z inwestycji w akcje giełdowe. Należy przy tym pamiętać, że ewentualne wyższe profity z inwestowania nierozerwalnie wiążą się z wyższym poziomem ryzyka. Nie oznacza to jednak, że bardziej konserwatywna strategia inwestycyjna jest w pełni bezpieczna – inwestowanie bowiem z zasady wiąże się z ryzykiem.

Podsumowanie

Częstym dylematem, z jakim muszą zmierzyć się początkujący inwestorzy, jest to, w co najlepiej inwestować małe pieniądze i czy w ogóle inwestowanie małych kwot się opłaca. Okazuje się, że przeznaczanie niedużych sum na inwestycje jest opłacalne, a osoby dysponujące ograniczonym kapitałem mogą inwestować na wiele sposobów. Jednym z często wybieranych rozwiązań są fundusze inwestycyjne zarządzane przez doświadczonych specjalistów z podmiotów, takich jak np. Skarbiec TFI, czyli uznanego towarzystwa funduszy inwestycyjnych, które z sukcesami działa na rynku od ponad 25 lat.

Jako Skarbiec TFI oferujemy różnorodne fundusze inwestycyjne w każdej klasie aktywów, dzięki czemu każdy inwestor może znaleźć u nas coś odpowiedniego dla siebie. Fachowo obsługujemy zarówno klientów instytucjonalnych, jak i indywidualnych. Oferujemy także różne produkty emerytalne, a także usługę Asset Management.

Zapraszamy do kontaktu.

Zainteresował Cię ten artykuł? Na naszej stronie znajdziesz dużo więcej ciekawych tekstów, w których wyjaśniamy m.in.:

Powiązane aktualności
12.06.2023, 11:30
Inwestowanie długoterminowe to strategia działania, która ma wielu zwolenników wśród inwestorów na całym świecie. Decydując się na…
05.06.2023, 07:46
Jednym z najczęstszych pomysłów na to, jak zwiększyć swoje oszczędności przez inwestycje, jest inwestowanie w akcje. Inwestorzy…
18.05.2023, 08:26
Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? To pytanie nurtuje zarówno osoby zbliżające się do wieku uprawniającego do…
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij