Niepubliczny fundusz inwestycyjny zamknięty – co to jest i jak działa?

09.03.2023

Niepubliczny fundusz inwestycyjny zamknięty jest jedną z możliwości, na jakie mogą zdecydować się podmioty zastanawiające się nad wyborem odpowiedniego sposobu inwestowania swoich środków finansowych. Definicja tego produktu inwestycyjnego nie została wyrażona wprost w ustawie, natomiast można wywnioskować z tego aktu prawnego szereg cech, którymi charakteryzuje się tego typu rozwiązanie. Kluczową informacją, jaką musi znać potencjalny inwestor, jest to, że certyfikaty emitowane przez ten rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego są niedopuszczone do obrotu publicznego, a ich liczba jest ograniczona. Z tego powodu nie każdy, kto rozważa, gdzie oszczędzać pieniądze poprzez ich inwestowanie, może być zainteresowany tym produktem inwestycyjnym.

W niniejszym artykule wyjaśnimy kilka podstawowych kwestii związanych z niepublicznymi funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi (NFIZ), w tym m.in.: czym one są, na jakiej zasadzie funkcjonują, jakie mają plusy oraz kto je tworzy i sprawuje nad nimi kontrolę.

Co to jest fundusz inwestycyjny i na jakie rodzaje się dzieli?

Omówienie tego, czym jest niepubliczny fundusz inwestycyjny zamknięty, wymaga wcześniejszego przypomnienia kilku podstawowych informacji. Na początek, warto odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytanie: co to jest fundusz inwestycyjny? Polskie prawo stanowi, że za fundusze inwestycyjne uważa się osoby prawne prowadzące działalność, której celem jest inwestowanie środków finansowych inwestorów w różnorodne papiery wartościowe, inne prawa majątkowe, a także instrumenty rynku pieniężnego.

Jakie fundusze inwestycyjne możemy wyróżnić? Podstawowy podział obejmuje:

  • fundusze inwestycyjne otwarte (FIO),
  • specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO),
  • fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ).

Co istotne z perspektywy poruszanego przez nas tematu, wśród funduszy inwestycyjnych zamkniętych możemy wprowadzić dodatkowe rozróżnienie na:

  • publiczne fundusze inwestycyjne zamknięte,
  • niepubliczne fundusze inwestycyjne zamknięte.

W obrębie kolejnych sekcji artykułu przedstawimy charakterystykę drugiego z tych sposobów na inwestowanie własnych pieniędzy, czyli niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych.

Czym są niepubliczne fundusze inwestycyjne zamknięte (NFIZ)?

Niepubliczne fundusze inwestycyjne zamknięte to podmioty, które nie są wprost zdefiniowane w ustawie o funduszach inwestycyjnych. Charakterystyczną cechą tych produktów inwestycyjnych jest to, że emitowane przez nie certyfikaty inwestycyjne, będące tytułami uczestnictwa w NFIZ, nie są dopuszczone do obrotu publicznego. Nie jest to jedyny istotny wyróżnik tych funduszy inwestycyjnych. Ważnym aspektem, na który należy zwrócić również uwagę, jest to, że niepubliczny fundusz inwestycyjny zamknięty może kierować swoją ofertę do bardzo ograniczonego grona. Uczestnikami NFIZ może zostać zaledwie 149 inwestorów w jednorazowej emisji. Kim może być taki inwestor? Osobą prawną, jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej bądź osobą fizyczną. W tym ostatnim przypadku jednak trzeba zaznaczyć o konieczności spełnienia warunku w postaci minimalnej kwoty wpłat, wynoszącej 40 tysięcy euro.

Jak działa NFIZ?

Niepubliczny fundusz inwestycyjny zamknięty kieruje swoją ofertę do wąskiej grupy, najczęściej majętnych podmiotów. W przeciwieństwie do innych rozwiązań, takich jak fundusz inwestycyjny otwarty, nie jest to więc opcja dla osób, które interesują efektywne sposoby inwestowania pieniędzy dla początkujących. NFIZ emituje w okresie subskrypcji certyfikaty inwestycyjne, które mogą nabyć inwestorzy, aby stać się uczestnikami funduszu. Emisje certyfikatów odbywają się zwykle rzadziej niż raz na miesiąc, ale nie rzadziej niż raz na kwartał. Termin emisji i wykupu jest ogłaszany przez dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych. W przeciwieństwie do publicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych, w przypadku NFIZ możliwość zakupu certyfikatów na rynku wtórnym istnieje jedynie poza obrotem giełdowym.

Zalety inwestowania w niepubliczny fundusz inwestycyjny zamknięty

Bardziej majętni inwestorzy, którzy rozważają różne sposoby na oszczędzanie pieniędzy poprzez inwestowanie, mogą zainteresować się niepublicznymi funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi z uwagi na ich atrakcyjne strony. Wśród zalet NFIZ można wyróżnić m.in.:

  • wysoką elastyczność polityki inwestycyjnej,
  • ograniczenia dotyczące grona potencjalnych inwestorów, co wiąże się z wyższym poziomem stabilizacji aktywów w zakresie wkładu uczestników,
  • brak konieczności uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na utworzenie niepublicznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego.

Kto tworzy i sprawuje kontrolę nad niepublicznym funduszem inwestycyjnym zamkniętym?

Zastanawiając się, w co i gdzie warto inwestować pieniądze oraz czy uczestnictwo w NFIZ jest dobrą decyzją, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, kto ma uprawnienia umożliwiające utworzenie takiego podmiotu. Niepubliczny fundusz inwestycyjny zamknięty może być utworzony wyłącznie przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI). To również towarzystwo funduszy inwestycyjnych, a dokładnie jego doświadczeni specjaliści, odpowiadają za zarządzanie takim funduszem. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do wielu innych funduszy, utworzenie NFIZ nie wymaga zgody Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) – należy do niej jednak zgłosić fakt powstania takiego podmiotu. Tego rodzaju zezwolenie jest konieczne dopiero w momencie, gdy niepubliczny fundusz inwestycyjny zamknięty ma być przekształcony w publiczny fundusz inwestycyjny zamknięty. Niezbędna w tym celu jest również odpowiednia zmiana statutu funduszu.

Inną kwestią, którą należy rozważyć, gdy bierzemy pod uwagę niepubliczny fundusz inwestycyjny zamknięty oraz uczestnictwo w nim, jest to, kto sprawuje nad nim nadzór. Mimo tego, że utworzenie niepublicznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego nie wymaga zgody Komisji Nadzoru Finansowego, to działalność funduszu jest przez nią kontrolowana. Inne ciało, przez które działalność NFIZ jest kontrolowana, stanowi depozytariusz.

W praktyce NFIZ to mogą być zarówno fundusze lokujące 100% aktywów na giełdzie, jak i fundusze, których aktywa w całości to mało płynne aktywa, w tym udziały sp. z o.o. czy bezpośrednio nieruchomości (również prywatny majątek jedynego inwestora).

Podsumowanie

Fundusze inwestycyjne są rozwiązaniem, które rozważają zarówno osoby zainteresowane inwestowaniem pieniędzy dla początkujących, jak i duża grupa doświadczonych inwestorów. Niezależnie od tego, do którego grona należysz, możesz zdecydować się na uczestnictwo w wielu różnych rodzajach funduszy. Jednym z ciekawych rozwiązań jest niepubliczny fundusz inwestycyjny zamknięty, który skierowany jest jednak do ograniczonego grona, liczącego maksymalnie 149 inwestorów (w ramach jednej emisji).

Fundusze inwestycyjne – czy warto się nimi zainteresować? Wielu inwestorów jest przekonanych, że tak! Jeśli uważasz, że aktywne oszczędzanie pieniędzy poprzez inwestowanie w fundusze inwestycyjne to rozwiązanie, które może przynieść Ci korzyści, to pamiętaj, aby skorzystać z oferty sprawdzonego na rynku towarzystwa funduszy inwestycyjnych z odpowiednią historią oraz renomą. Jako Skarbiec TFI już ponad 25 lat umacniamy nasz status szanowanego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór funduszy inwestycyjnych w każdej klasie aktywów, co pozwoli Ci dobrać rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb. Obsługujemy zarówno klientów instytucjonalnych, jak i indywidualnych, zapewniając im pewność współpracy z doświadczonymi profesjonalistami. Poza funduszami inwestycyjnymi proponujemy usługę Asset Management, a także różnorodne produkty emerytalne.

Zachęcamy do kontaktu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Zapoznaj się z innymi wpisami opublikowanymi na naszej stronie internetowej. Możesz dowiedzieć się z nich między innymi o tym:

Powiązane aktualności
12.06.2023, 11:30
Inwestowanie długoterminowe to strategia działania, która ma wielu zwolenników wśród inwestorów na całym świecie. Decydując się na…
05.06.2023, 07:46
Jednym z najczęstszych pomysłów na to, jak zwiększyć swoje oszczędności przez inwestycje, jest inwestowanie w akcje. Inwestorzy…
18.05.2023, 08:26
Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? To pytanie nurtuje zarówno osoby zbliżające się do wieku uprawniającego do…
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij