Inwestowanie w fundusze inwestycyjne – jak inwestować i czy warto?

05.12.2022

Od dłuższego czasu inwestowanie w fundusze inwestycyjne staje się coraz popularniejszym sposobem na gospodarowanie częścią swoich oszczędności. Wiele osób zainteresowanych inwestowaniem postanawia skorzystać z doświadczenia specjalistów towarzystw funduszy inwestycyjnych i decyduje się na uczestnictwo w funduszach inwestycyjnych. Dla osób niezaznajomionych z tym modelem inwestowania może on wydawać się skomplikowany, jednak w rzeczywistości stanowi wartościową opcję zarówno dla początkujących inwestorów, jak i dla tych z większym doświadczeniem.

W niniejszym artykule wyjaśniamy między innymi: jak inwestować w fundusze inwestycyjne i czym one właściwie są, jakie wyróżniamy ich rodzaje, a także, w co można dzięki nim inwestować.

Co to jest fundusz inwestycyjny?

Aby zrozumieć, na czym polega inwestowanie w fundusze inwestycyjne, należy na początku zapoznać się z ich istotą. Zacznijmy więc od wytłumaczenia, co to jest fundusz inwestycyjny. Przez to pojęcie rozumie się formę zbiorowego inwestowania zgromadzonych zasobów finansowych inwestorów w różnorodne instrumenty finansowe. Fundusze inwestycyjne mogą wykorzystywać zebrane środki do inwestowania w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego oraz inne prawa majątkowe. Jedynymi podmiotami uprawnionymi do tworzenia i zarządzania funduszami inwestycyjnymi są towarzystwa funduszy inwestycyjnych TFI.

Dlaczego inwestowanie w fundusz inwestycyjny może być atrakcyjnym rozwiązaniem? Wynika to z zasady jego działania, które opiera się na wspólnym inwestowaniu połączonych zasobów indywidualnych inwestorów. Szczególnie interesujące mogą się wydać fundusze inwestycyjne dla początkujących inwestorów, ponieważ za zarządzanie środkami uczestników funduszu odpowiadają doświadczeni specjaliści z TFI. Ich zadaniem jest lokowanie środków w taki sposób, aby było to zgodne z polityką inwestycyjną funduszu.

Rodzaje funduszy inwestycyjnych

Kiedy wiemy już, czym są fundusze inwestycyjne, możemy przejść do przedstawienia ich najważniejszych rodzajów. Sposobów podziału funduszy inwestycyjnych może być wiele, w zależności od tego, jakim kryterium będziemy się kierować. Z perspektywy inwestora istotną rolę odgrywa podział funduszy zawarty w Ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Zgodnie z nim, możemy wyróżnić trzy podstawowe typy funduszy inwestycyjnych:

 • FIO – fundusze inwestycyjne otwarte,
 • FIZ – fundusze inwestycyjne zamknięte,
 • SFIO – specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte.

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne krok po kroku

Fundusze inwestycyjne – jak zacząć? Przed tym dylematem staje wiele osób, które chciałyby stać się uczestnikami funduszu inwestycyjnego, ale nie wiedzą, w jaki sposób mogą to zrobić. Okazuje się, że zasady inwestowania w fundusze inwestycyjne nie są przesadnie złożone. Wymaga to jednak od potencjalnego inwestora wcześniejszego przeanalizowania kilku istotnych kwestii. Przyjrzyjmy się, krok po kroku, jak zacząć inwestować w fundusze inwestycyjne.

 1. Zastanów się, jaką kwotę chcesz zainwestować. Pamiętaj, inwestowanie pieniędzy wiąże się z ryzykiem utraty przynajmniej części środków. Nigdy nie inwestuj pieniędzy, których nie możesz na danej inwestycji stracić.
 2. Zdecyduj, ile możesz poświęcić na inwestycję w dany fundusz. Pamiętaj, aby nie inwestować wszystkich swoich środków w jeden subfundusz. Warto dywersyfikować swoje decyzje.
 3. Wejdź na STI24 https://sti24.skarbiec.pl/client/login i zarejestruj się.
 4. Wypełnij test adekwatności, który określi Twój profil inwestycyjny.
 5. Zapoznaj się ze wszystkimi informacjami dotyczącymi danego funduszu, w tym o poziomie oczekiwanego ryzyka.
 6. Zastanów się, jak długo możesz te pieniądze inwestować – istnieją fundusze nakierowane na krótkie i długie inwestycje.
 7. Wybierz fundusz i wpłać deklarowaną kwotę.
 8. Pamiętaj, że możesz skorzystać z opcji inwestycji poprzez naszych dystrybutorów. Lista dostępnych POK jest zamieszczona w tym miejscu https://www.skarbiec.pl/punkty-obslugi-klilenta/.

Ta prosta instrukcja powinna okazać się pomocna, gdy masz wątpliwości, jak inwestować w fundusz inwestycyjny. W kontekście upewnienia się, w jaki fundusz inwestować, ważną rolę odgrywa punkt czwarty, czyli wypełnienie testu adekwatności. Rzetelne podejście inwestora do tego badania pozwala trafniej określić jego profil inwestycyjny, w tym poznać między innymi jego:

 • doświadczenie w zakresie inwestowania,
 • cele inwestycyjne,
 • poziom akceptacji ryzyka,

a także wiele innych przydatnych informacji. Zwiększa to znacząco szansę na prawidłową sugestię dotycząca tego, w jakie fundusze warto inwestować na jego miejscu.

W co można inwestować dzięki funduszom?

Różnorodność funduszy inwestycyjnych sprawia, że osoby zainteresowane tym sposobem zarządzania swoimi oszczędnościami mogą nie być pewne, w jakie fundusze inwestycyjne inwestować. Aby te wątpliwości rozwiać, niezbędna jest wiedza na temat tego, w co można inwestować dzięki funduszom. W ogólnym ujęciu fundusze inwestycyjne umożliwiają inwestowanie w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego, a także inne prawa majątkowe. Dzięki funduszom można inwestować m.in. w akcje spółek krajowych i zagranicznych, rynek surowców czy obligacje skarbowe. Polityka inwestycyjna funduszu stanowi jedno z istotnych kryteriów, którymi należy się kierować przy podejmowaniu decyzji, w jaki fundusz warto zainwestować.

Podstawowe zasady początkującego inwestora

Jak inwestować w fundusze zarządzane przez TFI, aby robić to odpowiedzialnie? Fundusze inwestycyjne dla wielu początkujących inwestorów mogą wydawać się trudnym zagadnieniem, dlatego warto, aby zapoznali się oni z kilkoma podstawowymi regułami, o których warto później pamiętać i wprowadzać w życie. Jakie są fundamentalne zasady inwestowania w fundusze inwestycyjne dla osób niedoświadczonych?

 • Inwestuj z chłodną głową – w inwestycjach emocje są najczęściej złym doradcą.
 • Ustal część Twoich oszczędności, jaką będziesz przeznaczać na inwestycje – nigdy nie inwestuj całości zgromadzonego kapitału.
 • Sprecyzuj przyświecający Ci cel inwestycyjny.
 • Określ swój horyzont inwestycyjny.
 • Oszacuj ryzyko inwestycyjne, jakie będziesz w stanie podjąć.
 • Dbaj o dywersyfikację portfela.

Początkujący inwestor, który zastanawia się, jak inwestować pieniądze w fundusze, powinien dokładnie zawsze mieć na uwadze każdą z powyższych kwestii. Odpowiednie obranie celu inwestycyjnego pozwoli stworzyć strategię, która uprawdopodobni jego realizację. Do osiągnięcia tego celu niezbędny jest czas, dlatego tak istotny jest właściwie określony horyzont inwestycyjny. Nie bez znaczenia jest oczywiście również ustalenie akceptowalnego dla inwestora poziomu ryzyka inwestycyjnego.

Powszechne błędy przy korzystaniu z funduszy inwestycyjnych

Osoby, które dopiero uczą się tego, jak inwestować w fundusze inwestycyjne, są narażone na popełnienie szeregu potencjalnych błędów. Jakich pomyłek powinni szczególnie unikać początkujący inwestorzy?

 • Brak odpowiednio zdefiniowanego celu inwestycyjnego.
 • Przesadne kierowanie się historycznymi wynikami funduszu.
 • Brak odpowiedniej analizy ryzyka inwestycyjnego.
 • Branie obecnego stanu na rynku za pewnik w kontekście przyszłości.
 • Brak dywersyfikacji portfela.

Niekiedy trudno jest uchronić się przed popełnianiem takich błędów, szczególnie na początku przygody z inwestowaniem, warto jednak o nich pamiętać i starać się ich wystrzegać.

Czy warto inwestować w fundusze inwestycyjne?

Fundusze inwestycyjne stanowią interesujący sposób na to, jak inwestować pieniądze. Istnieje jednak nadal spore grono osób, które nie ma przekonania co do tego sposobu inwestowania pieniędzy. Powstaje więc pytanie: fundusze inwestycyjne – czy warto w nie inwestować? Inwestowanie w fundusze inwestycyjne, jak każda inna forma inwestowania, ma swoje plusy i minusy. Warto się z nimi zapoznać, przed podjęciem decyzji o chęci uczestnictwa w takim funduszu.

Minusy inwestowania w fundusze

Zarządzanie własnymi oszczędnościami wymaga rozsądnego podejścia i minimalizacji zbędnego ryzyka, dlatego warto zacząć od ustalenia, jakie wady może mieć inwestowanie w fundusz inwestycyjny. Do minusów tej formy inwestowania możemy zaliczyć m.in.:

 • brak gwarancji zysku – inwestowanie zawsze, nie tylko w fundusze, wiąże się z ryzykiem utraty środków,
 • obowiązek ponoszenia opłat związanych z zarządzaniem funduszem,
 • brak bezpośredniego wpływu na to, w co inwestuje dany fundusz.

Plusy inwestowania w fundusze

Zalety, jakimi wyróżniają się fundusze inwestycyjne, sprawiają, że wiele osób nawet nie zastanawia się, czy warto to robić. Istnieje wiele plusów tego rozwiązania – z pewnością należy wspomnieć o tym, że inwestowanie w fundusze m.in.:

Czy inwestowanie w fundusze jest skomplikowane?

Inwestycja w fundusze inwestycyjne wielu osobom wydaje się bardzo złożonym przedsięwzięciem. W rzeczywistości droga do tego, aby stać się uczestnikiem takiego funduszu, a potem aktywnie inwestować, nie jest trudna. Decydując się na tę formę inwestowania, warto skorzystać z usług cenionego TFI, dysponującego kompetentnymi specjalistami zarządzającymi funduszami. W takim układzie inwestowanie w fundusze nie będzie bardzo skomplikowane, choć nadal wiąże się z pewnym ryzykiem.

Skarbiec TFI to renomowane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, które od ponad 25 lat odnosi liczne sukcesy na rynku. Oferujemy zróżnicowane fundusze inwestycyjne z różnych klas aktywów, dzięki czemu każdy potencjalny inwestor znajdzie tu rozwiązanie dla siebie. W profesjonalny sposób obsługujemy zarówno klientów instytucjonalnych, jak i indywidualnych. Poza funduszami inwestycyjnymi w naszej ofercie mamy m.in. różne produkty emerytalne.

Zapraszamy do kontaktu.

Powiązane aktualności
21.06.2023, 08:30
Zapraszamy do PAP Media Room do wypowiedzi naszego CIO i członka zarządu Radosława Cholewińskiego. „Jesteśmy pod koniec…
20.06.2023, 09:30
Zapraszamy do PAP Media Room do wypowiedzi naszego prezesa Piotra Szulec. „Pierwsza połowa tego roku była lepsza…
12.06.2023, 11:30
Inwestowanie długoterminowe to strategia działania, która ma wielu zwolenników wśród inwestorów na całym świecie. Decydując się na…
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij