Oszczędzanie na emeryturę: dlaczego warto zaczynać jak najwcześniej?

12.04.2024

Zastanawiasz się, jak pomnożyć pieniądze i zapewnić sobie stabilną przyszłość? Kluczem jest wczesne rozpoczęcie oszczędzania na emeryturę. To inwestycja, która z czasem przynosi znaczące korzyści, wykorzystując moc procentu składanego. Odkryj, dlaczego opłaca się działać już teraz i jak krok po kroku budować solidne fundamenty dla swojej finansowej przyszłości.

Wczesne odkładanie na emeryturę – droga do finansowej wolności

Rozpoczęcie odkładania na emeryturę jak najwcześniej to najlepsza inwestycja, jaką możesz dla siebie poczynić. Dzięki wcześniejszemu oszczędzaniu zyskujesz większą swobodę w zarządzaniu swoimi funduszami, ale także masz do wyboru wiele możliwości inwestycyjnych, które mogą znacząco zwiększyć wartość Twoich oszczędności na przestrzeni lat. Wczesne oszczędzanie na emeryturę zapewnia również spokój ducha i poczucie bezpieczeństwa. Im wcześniej zaczniesz, tym mniejszą część swoich miesięcznych dochodów będziesz musiał przeznaczać na ten cel, co oznacza, że oszczędzanie nie będzie obciążeniem, a raczej naturalną częścią Twojego budżetu.

Kolejną korzyścią przy wyborze najlepszych inwestycji jest możliwość decydowania, w jakim wieku chcesz przejść na emeryturę. Mając odłożone środki, możesz zdecydować się na to przed 60/65 rokiem życia. Mając solidną poduszkę finansową, poczujesz się pewnie i będziesz podejmować decyzje inwestycyjne mniej emocjonalnie, co zazwyczaj przekłada się na trafne wybory i wyższe zyski.

Jak wczesne oszczędzanie wpływa na procent składany

Wczesne odkładanie na emeryturę jest strategią finansową opartą o procent składany. Polega to na zarabianiu odsetek nie tylko od początkowej kwoty kapitału, ale także od odsetek, które zostały do niej dodane w poprzednich okresach. Kiedy zaczynasz oszczędzać wcześnie, Twoje pieniądze mają więcej czasu, by procentować. Oznacza to, że każda dodatkowa złotówka zaoszczędzona wcześnie w karierze może rosnąć przez dłuższy czas, znacznie zwiększając swoją wartość w przyszłości. Osoba, która zaczyna oszczędzać w wieku 25 lat, będzie miała znaczącą przewagę nad kimś, kto zaczyna oszczędzać w wieku 40 lat. Poza tym to ile wynosi najniższa emerytura, z pewnością nie będzie dla niej problemem.

Składki na emeryturę a umowy pracownicze

Jeżeli dostałeś właśnie pierwszą propozycję pracy i zastanawiasz się nad zależnością „umowa zlecenie a emerytura” – podpowiadamy, jak wygląda odprowadzanie składek w przypadku tej i innych umów pracowniczych.

  • Umowa o pracę – właśnie z tej umowy pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenie emerytalne, które jest naliczane od pełnej kwoty wynagrodzenia. Takie składki są podstawą do obliczania przyszłej emerytury i zaliczane do stażu pracy, co ma bezpośredni wpływ na wysokość świadczeń emerytalnych.
  • Umowa zlecenie również umożliwia odprowadzanie stawek emerytalnych. Jeżeli są one odprowadzane regularnie — czas zatrudnienia wlicza się do stażu pracy.
  • W przypadku umowy o dzieło i umowy B2B sytuacja wygląda inaczej. Umowa o dzieło nie wiąże się z automatycznym naliczaniem składek na ubezpieczenie emerytalne, co oznacza, że nie przekłada się na przyszłe świadczenia emerytalne. Podobnie osoby pracujące na umowę B2B muszą same zadbać o odprowadzanie składek emerytalnych, co wymaga dyscypliny finansowej.

Im wcześniej zaczniesz odkładać na emeryturę, tym bardziej komfortowe i niezależne życie będziesz mógł prowadzić w przyszłości. To inwestycja, która zapewnia nie tylko finansową, ale i emocjonalną stabilizację. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak pomnożyć pieniądze przeczytaj: jak zabezpieczyć się na emeryturę, czym są Pracownicze Plany Emerytalne (i dlaczego warto z nich korzystać) oraz jak odkładać pieniądze, by nie martwić się o zabezpieczenie finansowe w przyszłości.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób możesz realizować odkładanie na emeryturę i spokojną przyszłość, to jedną z opcji, którą możesz rozważyć, są produkty emerytalne proponowane przez renomowane towarzystwo funduszy inwestycyjnych Skarbiec TFI. W ramach swoich usługi Skarbiec TFI może poprowadzić dla Klienta m.in. Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Nasza oferta dla osób zainteresowanych systematycznym oszczędzaniem obejmuje również wiele innych wartych uwagi produktów, o których więcej można dowiedzieć się na naszej stronie internetowej.

Zapraszamy do kontaktu.

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij