Komentarz do wyniku w czerwcu 2023 roku

Fundusz osiągnął w czerwcu stopę zwrotu na poziomie +4,2% wobec benchmarku, który w minionym miesiącu wzrósł o +6,1%. Fundusz na koniec miesiąca miał alokację zbliżoną do 100%.

Różnica w stopach zwrotu pomiędzy Funduszem a benchmarkiem jest wynikiem istotnej demokratyzacji wzrostów wśród wszystkich sektorów gospodarki reprezentowanych na giełdzie. Do segmentu technologicznego, który był wyraźnym beneficjentem wzrostów w poprzednim miesiącu, dołączyły pozostałe sektory, które znajdują swoją reprezentację w benchmarku.

Sztuczna inteligencja była nieformalnym motywem przewodnim konferencji koncentrującej się spółkach wzrostowych, w której wzięliśmy udział na początku czerwca w Chicago. Wpływ AI na spółki zwłaszcza hardware’owe został już na tym etapie przynajmniej częściowo „zmapowany” w głowach inwestorów, ale wielką niewiadomą nadal stanowił segment softwareowy. Wiele pytań dotyczących poszczególnych spółek i ich podejścia do zastosowania sztucznej inteligencji do swoich rozwiązań softwareowych pozostało w czasie rzeczonej konferencji bez odpowiedzi. W przypadku wybranych spółek takich jak Zscaler, MongoDB czy Snowflake, kwestie związane z zastosowanie sztucznej inteligencji oraz jej potencjalnego wpływu na biznes w przyszłości zostały zaadresowane w czasie oficjalnych „dni produktowych”, które miały miejsce w kolejnych tygodniach czerwca. Niezależnie od charakterystyki biznesowej tych spółek oraz ich oferty, w czasie wszystkich spotkań z inwestorami, jedna wspólna myśl przebijała najmocniej. Sztuczna inteligencja nie jest chwilową modą czy krótkoterminowym fenomenem w świecie biznesu. Sztuczna inteligencja jest przełomem na miarę Internetu, który „w końcu” umożliwi wykorzystanie stale zwiększających się zasobów danych właściwych dla danego biznesu (dotyczących chociażby klientów i ich zachowań, działań marketingowych czy finansowej charakterystyki prowadzonej działalności) do podejmowania jeszcze bardziej trafnych decyzji zarządczych. Wprowadzenie nowych produktów umożliwiających wykorzystanie aplikacji AI w chmurze będzie prawdopodobnie widoczne od I połowy 2024, co idąc dalej powinno być naturalnym kołem zamachowym dla przyspieszenia dynamik wzrostu w branży cloud computing.

Istotną część portfela Funduszu stanowią spółki amerykańskie działające przede wszystkim w szeroko rozumianym sektorze technologicznym związanym z rynkiem oprogramowania, zwłaszcza oferowanego w formule Software as a Service (SaaS). Zmieniający się nieodwracalnie świat w wielu obszarach, utwierdza nas w przekonaniu o słuszności dużo wcześniej obranego kierunku inwestycyjnego.

Pozycjonowanie i strategia

Trend digitalizacji przedsiębiorstw, przenoszenia oprogramowania i mocy obliczeniowej do tzw. chmury jest we wczesnej fazie rozwoju, a potencjał wzrostu jego wartości na najbliżej 5-7 lat jest ponad 3-krotny. Droga i możliwości, przed którymi stoją innowacyjne firmy można porównać do np. 2009 roku i ścieżki rozwoju branży e-commerce na świecie. Oczywiście, liderzy rozwiązań w wybranych segmentach prawdopodobnie zyskają jeszcze więcej a my będziemy się starać wybierać do portfeli właśnie tych najlepszych, którzy będą w stanie rozwijać swoje biznesy w tempie dwucyfrowym niezależnie od cyklu gospodarczego.

Konsekwentnie wierzymy w filozofię i strategię, która naszym zdaniem jest w stanie zapewnić znaczący sukces zarówno w krótkim jak i długim terminie. Postawić na liderów wzrostu, innowacji i efektywności ROIC. Na tych, którzy są najsilniejszymi okazami będącymi ciągle o krok przed innymi w przysłowiowym oceanie inwestycji. W nowo rozwijających się i zdobywających siłę sektorach oraz branżach, które strukturalnie będą spychać i pożerać te słabsze i starsze. Robimy to konsekwentnie inwestując w liderów biznesowych wygrywających w branżach i niszach, które same są skazane na sukces.
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij