Jak kupować akcje?

08.07.2024

Zaczynasz interesować się giełdą i zastanawiasz się jak kupić akcje? Inwestowanie w akcje to popularny sposób na pomnożenie kapitału. Może to być jednak ryzykowne przedsięwzięcie, dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem inwestowania zrozumieć zasady działania rynku akcji. W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje potrzebne do rozpoczęcia inwestowania w akcje. Omówimy, jak wybrać biuro maklerskie, jak składać zlecenia i jak zarządzać portfelem akcji. Dowiesz się też gdzie kupić akcje. Zachęcamy do przeczytania.

Jak kupić akcje? Zacznij od zapoznania się z tym, jak działa rynek akcji

Kupując akcje, stajesz się współwłaścicielem firmy i masz prawo do otrzymywania części jej zysków, czyli dywidendy.

Wartość akcji może się wahać w zależności od wielu czynników, takich jak wyniki finansowe firmy, ogólne warunki makroekonomiczne i nastroje inwestorów. Jeśli wartość akcji wzrośnie, możesz osiągnąć zysk poprzez sprzedaż akcji. Jeśli jednak wartość akcji spadnie, możesz ponieść stratę, czyli utracić część lub całość zainwestowanych pieniędzy.

Jak kupić akcje na giełdzie?

Jak kupować akcje? Możesz to zrobić przez internet. Jednak żeby kupić akcje, musisz najpierw założyć rachunek maklerski w biurze maklerskim. Za pośrednictwem biura maklerskiego sprzedasz i kupisz akcje na giełdzie. Istnieje wiele różnych biur maklerskich, a każdy z nich pobiera różne opłaty i oferuje różne funkcje.

Po założeniu rachunku maklerskiego możesz wpłacić pieniądze i rozpocząć nabywanie akcji. Możesz kupić akcje np. za pomocą dedykowanej platformy internetowej.

Istnieje kilka różnych rodzajów zleceń, które możesz składać brokerowi. Najczęściej stosowane typy zleceń to:

  • zlecenie po cenie rynkowej (PCR) – polecenie to oznacza, że chcesz kupić lub sprzedać akcje po bieżącej cenie rynkowej.
  • zlecenie z limitem – oznacza, że chcesz kupić lub sprzedać akcje po określonej cenie, lub wyższej (w przypadku zlecenia kupna) lub po określonej cenie, lub niższej (w przypadku zlecenia sprzedaży).
  • zlecenie z limitem aktywacji (STOP) – określa, że chcesz kupić lub sprzedać akcje po cenie, która zostanie wyzwolona, gdy akcje osiągną określoną cenę.

Jak zarządzać portfelem akcji?

Kupowanie akcji na giełdzie powinno być strategicznie zaplanowane. Po zakupie akcji ważne jest, aby zarządzać nimi w sposób odpowiedzialny. Oznacza to śledzenie wyników akcji, rebalansowanie portfela w razie potrzeby i podejmowanie świadomych decyzji dotyczących sprzedaży akcji.

Najlepsza strategia dla Ciebie będzie zależała od Twojej tolerancji na ryzyko, celów inwestycyjnych i horyzontu czasowego.

Kupno akcji. Dodatkowe wskazówki

  • Przed zainwestowaniem w akcje ważne jest, aby przeprowadzić rozeznanie i zrozumieć ryzyko.
  • Nie inwestuj pieniędzy, których nie możesz sobie pozwolić stracić.
  • Zdywersyfikuj swój portfel, inwestując w akcje różnych spółek.
  • Regularnie monitoruj swoje inwestycje i rebalansuj swój portfel w razie potrzeby.
  • Nie bój się szukać profesjonalnej porady.

Inwestowanie w akcje poprzez fundusze inwestycyjne

Jeden ze sposobów, który mogą rozważyć inwestorzy planujący lokowanie swoich funduszy w akcje, stanowi uczestnictwo w funduszu inwestycyjnym. Podstawową zaletą tego sposobu inwestowania jest to, że za zarządzanie funduszem i dobór instrumentów finansowych, w jakie zostaną zainwestowane środki zebrane od uczestników funduszu, odpowiadają wykwalifikowani specjaliści z towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Fundusze inwestycyjne zapewniają jednak inwestorom nie tylko wygodę i oszczędność czasu, który musieliby poświęcić na analizę giełdy, ale także pozwalają m.in. na osiągnięcie większej dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

Osobom zainteresowanym inwestowaniem w akcje lub inne instrumenty finansowe poprzez uczestnictwo w funduszu inwestycyjnym może spodobać się oferta przygotowana przez renomowane towarzystwo funduszy inwestycyjnych Skarbiec TFI. Oferujemy różnorodne fundusze w każdej klasie aktywów, dzięki czemu każdy inwestor może znaleźć u nas propozycję, która będzie odpowiadać jego preferencjom. Co istotne, mamy wieloletnie doświadczenie w profesjonalnej obsłudze zarówno Klientów indywidualnych, jak i Klientów instytucjonalnych. W naszej ofercie dostępne są również inne warte uwagi rozwiązania, takie jak np. różnego rodzaju produkty emerytalne i oszczędnościowe czy usługa Asset Management.

Zapraszamy do kontaktu.

Spodobał Ci się ten wpis? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami opublikowanymi na naszej stronie internetowej. Poruszamy w nich wiele ciekawych zagadnień, w tym m.in.:

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij