Słownik inwestycyjnyFundusz hedgingowy

Formalnie niezdefiniowany typ funduszu, którego głównym wyróżnikiem jest zdolność do zabezpieczenia aktywów przed wahaniami koniunktury. Nie należy jednak mylić ograniczania ryzyka inwestycyjnego związanego ze spadkami na giełdzie z bezpieczeństwem lokowania środków w ten typ funduszu. Co do zasady fundusz hedginowy daje możliwość zarobienia na spadkach jak i na wzrostach. Istotną rolę w zarządzaniu takim funduszem odgrywają komputery, których zadaniem jest określenie trendów. Dzięki temu możliwe jest zajęcie pozycji krótkiej lub długiej. Fundusz hedgingowy jest jednak wrażliwy na tak zwane trendy boczne, czyli nieprecyzyjne dla komputerów zawirowania na rynku.

W zarządzaniu funduszem hedgingowym stosuje się rozmaite techniki inwestycyjne typu arbitraż, dźwignia finansowa bądź opłaty za zarządzanie uzależnione od wyników. Niejednokrotnie zarządzający portfelem aktywów posiadają własne udziały w takim funduszu. Działalność funduszu hedgingowego nie podlega ścisłym regulacjom prawnym. Najczęściej funkcjonują jako osobne spółki prawa handlowego bądź są zarejestrowane w rajach podatkowych. Inwestycja w fundusze hedgingowe wymaga zazwyczaj wyłożenia sporej sumy pieniędzy i jest adresowana do segmentu VIP bądź instytucji. W Polsce fundusze hedgingowe pojawiły się w 2005 roku.

Tagi: fundusze

Powrót do listy
Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej w tutaj.
Akceptuję  |   Ukryj