Zestawienie „12 wykresów na maj, które znać powinien każdy inwestor” i wykres autorstwa Krzysztofa Cesarz „Nie ma powodu, by akcje z GPW były notowane z dyskontem”.

13.05.2024

Zapraszamy do dziennika Parkiet do zestawienia „12 wykresów na maj, które znać powinien każdy inwestor” i do wykresu autorstwa Krzysztofa Cesarza „Nie ma powodu, by akcje z GPW były notowane z dyskontem”.

„Jednym z pytań, jakie stawiają sobie inwestorzy po ostatniej fali zwyżek, która miała miejsce na GPW, jest, czy polskie akcje są tanie czy drogie. Zdaniem Krzysztofa Cesarza ze Skarbca TFI odpowiedź na to pytanie zależeć może od przyjmowanego kryterium. Jak przyznaje zarządzający, sam jest zwolennikiem wyboru prostych wskaźników, które mają długą historię.

– Analiza wskaźnika P/E (cena/zysk) dla rynku amerykańskiego (indeks S&P500), rynków wschodzących (indeks MSCI EM) oraz rynku polskiego (indeks WIG) wskazuje, że akcje notowane na warszawskiej giełdzie są tańsze niż ich odpowiedniki ze wspomnianych rynków – zauważa specjalista.

Jak zauważa Cesarz, w powszechnym przekonaniu dyskonto w wycenach na krajowym rynku pojawiło się w 2015 r. w związku z przejęciem władzy przez PiS. Kolejnym okresem relatywnego spadku wycen było rozpoczęcie przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Dziś jednak polska gospodarka rośnie, bezpieczeństwo granic jest niezagrożone, a wybory parlamentarne wygrały ugrupowania dobrze postrzegane za granicą.

– W takich warunkach nie ma powodu, aby polskie aktywa nadal były notowane z dyskontem – podsumowuje zarządzający Skarbca TFI.”

Całe zestawienie dostępne jest na parkiet.com

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij