“Warunki makro preferują skarbowe obligacje stałokuponowe” wywiad Grzegorza Zatryba w PAP

04.09.2023

Zapraszamy do PAP do wywiadu z Grzegorzem Zatrybem głównym strategiem Skarbiec TFI.

“Warunki preferują obligacje stałokuponowe, przy obecnych rentownościach dłuższe papiery mają sens, bo one w ciągu dwóch lat zaczną przynosić realnie dodatnie stopy zwrotu. Gdy inflacja będzie szybciej spadać, to powinny dać też zarobić na kapitale. Ten argument działa zarówno w przypadku polskich obligacji skarbowych, jak i obligacji na rynkach bazowych” – powiedział w wywiadzie dla PAP Biznes Grzegorz Zatryb.

Główny strateg Skarbiec TFI wskazał, że na rynkach bazowych utrzymuje się dosyć wysoki poziom rentowności.

“Niemcy czy Stany Zjednoczone wyglądają dosyć atrakcyjnie, można oczekiwać, zwłaszcza w Europie, spadków rentowności. W przypadku USA jest większy znak zapytania, bo rentowności 10-letnich obligacji skarbowych na poziomie około 4 proc. to nie jest nic dziwnego przy obecnym poziomie inflacji” – powiedział.

Jego zdaniem zarówno Fed, jak i Europejski Bank Centralny zbliżają się już do końca cyklu podwyżek stóp proc., a możliwy jest też scenariusz, że nie zdecydują się one już na żadne kolejne podwyżki i przyjmą postawę czekania na to, co się wydarzy w gospodarce.

“Największe banki centralne będą patrzyły na dane. Ostatnie dane ze Stanów Zjednoczonych były takie sobie. Fed trzyma retorykę o walce z inflacją, jego komunikacja na razie wskazuje, że jeszcze będą podwyżki stopy proc., a Fed raczej nie zaskakuje rynku, ale zbliżamy się do końca cyklu podwyżek. W przypadku EBC przewidywalność jest mniejsza, ale bankierzy centralni ze strefy euro są w znacznie trudniejszej sytuacji. EBC może jeszcze zdecydować o podwyżce, a potem przyjąć postawę wait-and-see” – powiedział główny strateg Skarbiec TFI.

Grzegorz Zatryb wskazuje jednak, że w globalnej gospodarce występują różne fazy cyklu, w efekcie raczej nie dojdzie do światowego kryzysu.

“Niemcy są w recesji, ale USA nie, trudno też powiedzieć, że Chiny zmierzają w stronę recesji, chociaż ich wzrost gospodarczy jest dużo wolniejszy. To jest wszystko w cenach. Globalnej recesji nie będzie, bo już w tej chwili mamy spory rozjazd w fazach cyklu koniunkturalnego” – powiedział.

W przypadku obligacji skarbowych z rynków wschodzących sytuacja jest bardzo zróżnicowana, ale patrząc ogólnie na te rynki, to ich perspektywy są atrakcyjne.

“Jak się popatrzy na papiery w walutach lokalnych to obniżki stóp w niektórych krajach albo już się zaczęły, albo się wkrótce zaczną. Koniunktura gospodarcza nie nakręca się, chociaż przyszły rok ma być lepszy niż obecny” – powiedział.

W ocenie głównego stratega Skarbiec TFI, dla Polski kluczowe są perspektywy inflacji, która według projekcji Narodowego Banku Polskiego ma wrócić do celu w drugiej połowie 2025 roku.

“Decyzje Rady Polityki Pieniężnej będą wynikały z tego, co się dzieje z Inflacją. W perspektywie ostatnich dwóch lat przeszliśmy okres wysokiej inflacji z bardzo niskimi stopami proc., więc mieliśmy stopy terminowe realnie głęboko ujemne, ale wszystko w gospodarce działało, przynajmniej w krótkim okresie, a rynki też się z tym godziły” – powiedział Grzegorz Zatryb…

Cała rozmowa dostępna jest na biznes.pap.pl

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij