Skarbiec Rynków Surowcowych wśród najlepszych funduszy w tegorocznej edycji Złotych Portfeli

04.04.2023

W najnowszej edycji Złotych Portfeli, przygotowywanej przez redakcję Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet”, w kategorii najlepszy fundusz rynku surowców w 2022 r. Skarbiec Rynków Surowcowych zajął wysokie, drugie miejsce.

Skarbiec Rynków Surowcowych w marcu ub.r. zdobył Złoty Portfel za 2021 r. w kategorii „najlepszy fundusz surowców”. W kolejnym roku kontynuował dobrą passę – w obecnym zestawieniu zajął wysokie, drugie miejsce. Skarbiec Rynków Surowcowych, który zarządzany jest przez Adama Czornieja, w 2022 r. wypracował zysk sięgający 16,13 proc.

Miniony rok był wyjątkowy pod względem zmienności. W pierwszym półroczu dominował efekt wpływu wojny na ceny surowców energetycznych dodatkowo napędzany szybko rosnącą inflacją, natomiast w drugiej połowie 2022 r. objawiły się pierwsze symptomy słabnącej gospodarki wywołane podwyżkami stop procentowych – mówi Adam Czorniej, zarządzający subfunduszem.

Obecny rok również może być ciekawy dla rynków surowców.

Wiele wskazuje na to, że hossa surowcowa nie dobiegła końca. Pobudzenie gospodarki światowej oraz impuls wywołany osłabieniem dolara powinny być w tym roku wspierające dla rynku surowcowego. Ponadto warto mieć na uwadze głębokie deficyty wydobywcze na rynku metali, zmiany klimatu wpływające na rynki rolne czy skomplikowaną sytuacją na rynku energii – zaznacza Adam Czorniej.

Skarbiec Rynków Surowcowych jest jednym z wielu funduszy umożliwiających dywersyfikację inwestycji w palecie produktowej Skarbiec TFI.

– Niezmiennym wyróżnikiem Skarbiec TFI jest szerokie spektrum możliwości inwestycyjnych, dzięki którym nasi Klienci mogą znaleźć odpowiednie rozwiązania w każdej sytuacji rynkowej. Cieszy też fakt, że Towarzystwo cyklicznie otrzymuje nagrody i wyróżnienia za zarządzanie funduszami – w sumie otrzymaliśmy ich już 51 – podkreśla Radosław Cholewiński, członek Zarządu Skarbiec TFI.

Odpowiadając na oczekiwania naszych Klientów systematycznie wprowadzamy nowe produkty, co jest szczególnie istotne teraz, w niezwykle trudnym otoczeniu rynkowym. We wrześniu 2022 r. w ofercie Towarzystwa pojawił się Skarbiec Krótkoterminowy. Subfundusz ten dedykowany jest inwestorom posiadającym krótkoterminowe nadwyżki finansowe. Kolejnym będzie Skarbiec Polskich Innowacji, którego rynkowy debiut przewidziany jest na 17 kwietnia 2023 r. Skarbiec Polskich Innowacji ma inwestować przede wszystkim w akcje prywatnych spółek notowanych na GPW i działających m.in. w sektorach technologicznych, e-commerce, biotechnologii lub rozrywki cyfrowej. W procesie selekcji będziemy skupiać się na tych firmach, które uważamy za kluczowe dla nowoczesnej gospodarki. Kolejnym wyznacznikiem doboru spółek będzie maksymalny udział Skarbu Państwa w danej spółce – nieprzekraczający 5 proc. – dodaje Radosław Cholewiński.

Powiązane aktualności
26.06.2023, 09:26
Zapraszamy do PAP Biznes do opinii naszego CIO i członka zarządu Radosława Cholewińskiego. "Rok 2023 pokazał, jak…
21.06.2023, 08:30
Zapraszamy do PAP Media Room do wypowiedzi naszego CIO i członka zarządu Radosława Cholewińskiego. „Jesteśmy pod koniec…
19.06.2023, 08:40
Nasz CIO i członek zarządu Radosław Cholewiński będzie uczestnikiem trzydziestej pierwszej Debaty PAP Biznes z cyklu "Strategie…
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij