Rozmowa Krzysztofa Fabrykiewicza z Agencją ISB

26.05.2023

Zapraszamy do inwestycje.pl do rozmowy Krzysztofa Fabrykiewicza naszego członka zarządu z agencją ISB

“Wyższe limity inwestycji za granicą mogą zwiększyć atrakcyjność PPK

„Program PPK przyczynił się do stopniowego wzrostu świadomości potrzeby oszczędzania i niezależnie od tego, że w ostatnich latach – przy wysokiej inflacji – dochody realnie malały, to świadomość konieczności oszczędzania stawała się wręcz wyraźniejsza. To trochę paradoksalny efekt, rodzaj nauczki mówiącej o tym, że jeżeli przyjdą chudsze lata, to lepiej jednak mieć coś odłożone. PPK jest dobrym mechanizmem, żeby odkładać w ten sposób środki, bo nawet wycofanie środków z tego programu nie karze zbyt dotkliwie – tracimy po prostu pewne benefity, które on nam daje. Świadomość tego programu rośnie, pewną rolę grają tu informacje o niskiej stopie zastąpienia, szczególnie wśród trzydziesto- i czterdziestolatków. Ten trend zaczyna być dostrzegalny – udział w autozapisie osób w tym przedziale wiekowym jest więcej niż proporcjonalny w porównaniu z osobami starszymi, ale jeszcze objętymi mechanizmem autozapisu. Oczywiście, nie wiemy jeszcze, jaki będzie odsetek rezygnacji, więc na ostateczną ocenę musimy jeszcze zaczekać” – powiedział Fabrykiewicz w rozmowie z ISBnews.

Podkreślił, że dla dalszego zwiększania świadomości konieczności korzystania z programów emerytalnych, w szczególności PPK, istotne jest wskazywanie na benefity – oprócz rządowych dopłat przede wszystkim to, że pracodawca zwiększa o 75% wartość inwestycji (na każde 2% dochodów pracownika wpłacanych do PPK pracodawca dopłaca 1,5%). Kolejny sposób na przyciągnięcie do programu większych środków i nowych uczestników to zmiany legislacyjne związane z polityką inwestycyjną operatorów PPK.

„Sama idea konstrukcji PPK i te podstawowe rozwiązania, które zostały przygotowane przez ustawodawcę, są jak najbardziej korzystne dla uczestnika. Ale każdy z takich programów wymaga okresowego przeglądu. Uważam, że wśród zmian, które można by wprowadzić, jest rozszerzenie limitów inwestycji za granicą. Teraz w przypadku funduszy, które zapadają w najbardziej odległej dacie – czyli tych dla osób najmłodszych – możliwe jest inwestowanie do 30% aktywów w kraje OECD. Wydaje się, że to mogłoby ulec zwiększeniu; pytanie, czy tylko w części akcyjnej, czy w całości tego portfela, wliczając też obligacje” – wskazał członek zarządu…”

Cały artykuł dostępny jest na inwestycje.pl

Powiązane aktualności
26.05.2023, 08:29
Szanowni Państwo,Skarbiec TFI serdecznie zaprasza na bezpłatne spotkanie pt. „Raportowanie do ZUS i podatki”. Spotkanie z udziałem…
24.05.2023, 08:00
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wyraziła zgodę na powierzenie Krzysztofowi Fabrykiewiczowi funkcji członka zarządu Skarbiec TFI nadzorującego system…
22.05.2023, 11:14
Jeżeli jesteś uczestnikiem PPK i w 2023 roku zgromadziłeś na rachunku PPK wpłaty w wysokości co najmniej…
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij