Artykułu pt. „Najmilszy dzień w życiu dorosłego człowieka to… dzień zwrotu podatku” w Gazecie Ubezpieczeniowej

24.10.2022

Zapraszamy do Gazety Ubezpieczeniowej do artykułu pt. „Najmilszy dzień w życiu dorosłego człowieka to… dzień zwrotu podatku” autorstwa Przemysława Jaworskiego naszego dyrektora zespołu produktów emerytalnych.

„…Warto także podkreślić, że w świecie ulg podatkowych wpłata środków do IKZE ma wyjątkowy charakter, gdyż od dochodu odliczamy kwoty, których nie pozbywamy się na rzecz podmiotów trzecich.

Środki, które wpłacamy na IKZE, stanowią naszą własność, po którą możemy w dowolnym momencie sięgnąć! Tej możliwości w przypadku pozostałych ulg nie mamy, gdyż wydatek z nimi związany ma charakter nieodwracalny.

Limity wpłat na IKZE

Jak większość ulg podatkowych, wpłata na IKZE ma charakter limitowany i wynosi maksymalnie równowartość 120% przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej. W 2022 r. jest to kwota 7106,40 zł.

Jednak w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą limit ten rośnie do 180%, czyli 10 659,60 zł. Co szczególnie ważne, osoby łączące pracę etatową z działalnością gospodarczą mogą skorzystać z podwyższonego limitu!

Wpłacając maksymalną kwotę przewidzianego na ten rok limitu, możemy więc skorzystać ze zwrotu podatku PIT w wysokości 1279,15 zł dla progu 12%, a dla progu 32% aż 3411,07 zł.

W przypadku małżeństwa kwota może ulec podwojeniu, gdyż każdy z małżonków może skorzystać z odrębnego limitu.

Przekładając te kwoty na język korzyści, można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że nasze konto oszczędnościowe w IKZE jest zasilane przez skarb państwa kwotą możliwego do odliczenia podatku PIT!

Cała treść artykułu dostępna jest na gu.com.pl

Powiązane aktualności
25.05.2023, 08:23
Jesteśmy partnerem XXV Kongresu Brokerów, który ma miejsce w dniach od 24 do 26 maja w Mikołajkach…
24.02.2023, 08:00
https://www.youtube.com/embed/iWREotqB4ps Zapraszamy do "Trampki na giełdzie" do wywiadu z udziałem Przemysława Jaworskiego naszego dyrektora departamentu produktów emerytalnych.…
09.12.2022, 08:10
Skarbiec TFI wspólnie z PFR Portal PPK serdecznie zapraszają na spotkanie pt. „IKE/IKZE/PPE/PPK – jak zbudować swój…
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij