13,6 mln zł wyniósł zysk netto Skarbiec Holding w I półroczu roku obrotowego 2021/2022

28.03.2022

Skarbiec Holding, właściciel Skarbiec TFI, jednego z największych, niezależnych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych na polskim rynku, podsumował wyniki finansowe za I półrocze roku obrotowego 2021/2022 (III i IV kwartał 2021 r.). Skonsolidowane przychody ze sprzedaży usług Skarbiec Holding wyniosły w tym czasie ok. 63,2 mln zł (wobec blisko 96,8 mln zł rok wcześniej). Natomiast zysk netto sięgnął ok. 13,6 mln zł (ok. 40,5 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku obrotowego).  

Skonsolidowane przychody z wynagrodzenia stałego za zarządzanie funduszami inwestycyjnymi i portfelami klientów indywidualnych w I półroczu roku obrotowego 2021/2022 wyniosły ok. 47,4 mln zł wobec ok. 37,7 mln zł w analogicznym okresie roku obrotowego 2020/2021. Natomiast skonsolidowane przychody z wynagrodzenia zmiennego wyniosły ok. 15 mln zł wobec ok. 57,5 mln zł w okresie lipiec-grudzień 2020 r.

W prezentacji i ocenie najświeższych wyników Skarbiec Holding, podobnie jak i w poprzednich kwartałach, niezwykle istotne jest szerokie spojrzenie na otoczenie rynkowe, w którym musiała funkcjonować zarówno cała gospodarka, jak i Grupa Kapitałowa Skarbiec Holding. Niepewność związana z wciąż trwającą pandemią koronawirusa, jej finalnym wpływem na funkcjonowanie całego sektora gospodarczego, wysoka inflacja, wahania kursu złotego czy niekorzystna sytuacja na rynku długu wymagały podejmowania szeregu trudnych decyzji zarówno po stronie menedżerów zarządzających firmami, jak i Klientów korzystających z ofert poszczególnych spółek, w tym z obszaru usług finansowych. Jednak komentując kondycję poszczególnych przedsiębiorstw, czy wręcz całej gospodarki, spoglądając na raporty podsumowujące sytuację sprzed kilku miesięcy należy podkreślić, że takie spojrzenie wstecz, to znacznie za mało. Dziś trzeba jak nigdy dotąd patrzeć na to, co dzieje się tu i teraz  – mówi Piotr Szulec, Prezes Zarządu Skarbiec Holding i Skarbiec TFI

Agresja Rosji na Ukrainę w ekspresowym tempie zburzyła dotychczasowy porządek znanego nam świata. Z tak wielką liczbą niewiadomych w gospodarce, polityce, relacjach międzynarodowych nie mieliśmy do czynienia od przynajmniej kilkudziesięciu lat – dodaje Piotr Szulec.

Jak zaznacza Prezes Skarbiec Holding i Skarbiec TFI atak na Ukrainę, a w konsekwencji jego wpływ na całą światową gospodarkę zakończył pewną erę, w której można było podejmować nieco większe ryzyko i osiągać ponadprzeciętne stopy zwrotu.

Już dziś widzimy postępującą zmianę nastawienia naszych Klientów do inwestowania. Obecnie z punktu widzenia znaczącej większości inwestorów najważniejsze staje się typowanie takich produktów, które oferują najstabilniejszą relację możliwego do osiągnięcia zysku w stosunku do przyjętego ryzyka. Ten trend rozpoczął się już w czasie trwania pandemii i narastającej inflacji, a obecnie został tylko spotęgowany – podkreśla Piotr Szulec.

W naszej ocenie niezbędna staje się dziś zmiana filozofii patrzenia na produkty rynku finansowego, odpowiednie przeprofilowanie sposobu działania funduszy, zespołów zarządzających, strategii biznesowych. W Skarbiec Holding i Skarbiec TFI w znacznym stopniu etap ten mamy już za sobą. W ostatnich miesiącach doszło do kilku istotnych zmian w zespole zarządzających, jak i w składzie zarządów obu spółek wchodzących w skład Grupy Skarbiec. Nie stawialiśmy na rewolucję, ale na elastyczne dopasowanie się do potrzeb rynku. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że pomimo zachodzących zmian, nie odchodzimy od naszego DNA, czyli aktywnej selekcji, w której zawsze byliśmy bardzo skuteczni. Stale też pracujemy nad nowymi rozwiązaniami produktowymi, zarówno w sferze czysto inwestycyjnej, jak i obsługi Klienta. Naszą ambicją jest osiągnięcie pozycji lidera wśród małych i średnich TFI, szczególnie tych niezależnych od dużych grup bankowych czy ubezpieczeniowych. Bacznie obserwujemy to, co dzieje się w sektorze TFI, na rynku pośredników finansowych czy domów maklerskich. Naszym celem jest wzrost skali działalności całej Grupy Kapitałowej Skarbiec Holding – podsumowuje Piotr Szulec.

Powiązane aktualności
18.11.2022, 09:10
Skarbiec Holding, właściciel Skarbiec TFI, jednego z największych, niezależnych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych na polskim rynku, podsumował wyniki…
26.10.2022, 22:29
Skarbiec Holding, właściciel Skarbiec TFI, jednego z największych, niezależnych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych na polskim rynku, podsumował wyniki…
16.05.2022, 18:10
Skarbiec Holding, właściciel Skarbiec TFI, jednego z największych, niezależnych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych na polskim rynku, podsumował wyniki…
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij