Rozmowa z Bartoszem Szymańskim w dzienniku Parkiet

01.06.2022

Zapraszamy do dziennika Parkiet do rozmowy z Bartoszem Szymańskim naszym zarządzającym.

„Początkowo tegoroczne spadki Nasdaq tłumaczono rosnącymi kosztami zadłużenia w związku z rozpoczętym cyklem podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, ale również wyniki za I kwartał w niektórych przypadkach były rozczarowujące. Jak wygląda krajobraz spółek wzrostowych po około 27-proc. przecenie Nasdaq?

Proszę pamiętać, że niezależnie od branży czy sektora wyższe stopy procentowe będą miał negatywny wpływ na wyniki finansowe spółek, których bilanse są obciążone długiem netto. Wielokrotnie podkreślaliśmy fakt, że sektor technologiczny jest jednym z najbardziej różnorodnych pod kątem modeli biznesowych sektorów gospodarki i rozpatrywanie wpływu wzrostu stóp procentowych na wyniki całego sektora może prowadzić do błędnych wniosków.

Wbrew pozorom, bilanse innowacyjnych spółek działających chociażby w segmencie oprogramowania charakteryzują się wysokim poziomem gotówki netto, więc przewrotnie rosnące stopy procentowe przełożą się w kolejnych kwartałach na wyższy wynik z działalności finansowej! Przechodząc do wyników, bieżący sezon raportowania kwartalnego został całkowicie zdominowany przez obawy inwestorów o recesję światowej gospodarki i brak możliwości szybkiego opanowania wysokiej inflacji przez poszczególne banki centralne.

Paniczny strach przed stagflacją, który rządzi teraz światowymi giełdami, nie pozwala inwestorom na wnikliwą lekturę sprawozdań finansowych i chłodną kalkulację nie tylko w przypadku szeroko rozumianego sektora technologicznego, ale także w przypadku spółek z pozostałych części gospodarki. Wracając do szerokiego Nasdaq (Composite), obraz spółek za I kwartał nie jest wcale taki mroczny, jak mogłoby się wydawać. Dynamika przychodów na poziomie 16 proc. oraz zysków netto 8 proc. przy zaskoczeniach sięgających odpowiednio 2 proc. oraz 20 proc. stoi w mocnej kontrze do reakcji inwestorów, jaką obserwujemy obecnie na rynku.

Słynny fundusz spółek technologicznych ARK odnotowuje nawet napływ gotówki. Także pojedyncze krajowe fundusze akcji spółek wzrostowych miały w kwietniu przewagę wpłat. Nie wszyscy inwestorzy odwracają się od modnych do niedawna branż?

Kluczowym elementem w inwestowaniu jest konsekwencja w realizacji założeń swojej strategii inwestycyjnej niezależnie od nastrojów panujących na rynku. Poziom spadków spółek innowacyjnych, z jakim mamy do czynienia w ostatnich miesiącach, jest wyższy, niż miało to miejsce w czasach wielkiego kryzysu finansowego w latach 2007–2009.

…”

Treść całej rozmowy dostępna jest na parkiet.com

Powiązane komentarze
14.07.2023, 08:25
Zapraszamy do Pulsu Biznesu do rozmowy z Bartoszem Szymańskim ze Skarbiec TFI „Co prawda raport za drugi…
19.06.2023, 08:44
Zapraszamy do dziennika Parkiet do komentarza Dariusza Świniarskiego naszego zarządzającego z zespołu zarządzania portfelami. „Na warszawskim parkiecie…
06.06.2023, 08:44
Zapraszamy do dziennika Parkiet do komentarza pt. „Blednące widmo recesji” Grzegorza Zatryba naszego głównego stratega, dyrektora Departamentu…
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij