Komentarz Grzegorza Zatryba w Pulsie Biznesu

16.05.2023

Zapraszamy do Pulsu Biznesu do komentarza Grzegorza Zatryba naszego głównego stratega, dyrektora Departamentu Zarządzania Funduszami Rynków Kapitałowych i zarządzającego funduszami.

„Grzegorz Zatryb, główny strateg Skarbca TFI, zaznacza, że rynek obligacji skarbowych jest mniej płynny od tynku walutowego, co zwiększa wahania cen. Na dodatek dominują na nim podmioty krajowe, głównie banki.

Ten rynek znacznie mocniej reaguje na sygnały płynące z lokalnej polityki i zapowiedzi działań prowadzących do wyższego deficytu niejako automatycznie podnoszą rentowności obligacji podkreśla Grzegorz Zatryb.

Dodaje, że kampania wyborcza zawsze wiąże się obietnicami wpływającymi na stan finansów publicznych i zapowiedzi, jakie padły w weekend, były już w jakimś stopniu zdyskontowane.

Oceniając wpływ polityki na komponenty polskiego rynku finansowego, trzeba wziąć pod uwagę strukturę podmiotową tych składowych. W przypadku rynku walutowego największe znaczenie mają podmioty zagraniczne. Jest to związane z globalnymi przepływami kapitału. Gdy dominująca stała się perspektywa spadku rentowności w Stanach Zjednoczonych, zakończenie cyklu zaostrzania polityki pieniężnej i co za tym idzie słabszy dolar, kapitał zaczął poszukiwać innych dróg ujścia i rynki wschodzące w tym Polska były jedną z nich. Umocnienie odnotowały więc np. waluty krajów z naszego regionu. Polska lokalna polityka ma tu więc relatywnie mniejsze znaczenie wyjaśnia Grzegorz Zatryb.”

Cały artykuł dostępny jest na pb.pl

Powiązane komentarze
11.06.2024, 08:19
Zapraszamy do komentarzy naszych zarządzających dotyczące wyników subfunduszy Skarbiec FIO w maju 2024 roku. Miłej lektury Komentarze…
10.05.2024, 11:01
Zapraszamy do komentarzy naszych zarządzających dotyczące wyników subfunduszy Skarbiec FIO w kwietniu 2024 roku. Miłej lektury Komentarze…
09.04.2024, 10:00
Zapraszamy do komentarzy naszych zarządzających dotyczące wyników subfunduszy Skarbiec FIO w marcu 2024 roku. Miłej lektury Komentarze…
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij