Artykuł pt. „Można oczekiwać, że GPW przyniesie zadowalające stopy zwrotu w 2025”

10.01.2025

Zapraszamy do inwestycje.pl do artykułu pt. „Można oczekiwać, że GPW przyniesie zadowalające stopy zwrotu w 2025” i komentarza Łukasza Siwka.

Istnieje kilka czynników uzasadniających optymizm co do polskiego rynku akcji w tym roku, dlatego oczekiwania są pozytywne, a GPW powinna przynieść zadowalające stopy zwrotu, ocenia zarządzający funduszami w Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) Łukasz Siwek.

„W naszej ocenie, optymizm co do polskiego rynku akcji w 2025 roku jest zasadny, biorąc pod uwagę kilka kluczowych czynników. Polska gospodarka wyróżnia się na tle innych rynków europejskich, z prognozowanym skumulowanym wzrostem PKB wynoszącym ponad 10% w latach 2024-2026, z czego rok 2025 ma przynieść wzrost powyżej 3%. Głównymi motorami tego wzrostu będą solidna konsumpcja oraz inwestycje, wspierane przez znaczące napływy środków unijnych z budżetu na lata 2021-2027 i z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), które w końcu zaczynają płynąć” – napisał Siwek w comiesięcznej analizie Towarzystwa.

Dodał, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) oferuje atrakcyjne wyceny, które są korzystne zarówno w porównaniu do innych rynków, jak i do historycznych średnich.

„Obecnie wskaźnik cena do zysku (P/E) dla indeksu WIG wynosi 10,1x, podczas gdy średnia z ostatnich 10 lat to 12,5x. Co więcej, analitycy spodziewają się poprawy wyników finansowych spółek w 2025 roku, z oczekiwanym wzrostem zysków na akcję (EPS) o około 28% rok do roku. To momentum wynikowe może być istotnym argumentem napędzającym wzrosty na GPW” – wskazał zarządzający.

Kolejnym silnym argumentem za pozytywnymi perspektywami jest wysoka stopa dywidendy oraz napływy do pracowniczych planów kapitałowych (PPK).

„Prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych dwóch lat spółki notowane na GPW mogą wypłacić około 40 mld zł dywidendy rocznie, co przełoży się na stopę dywidendy na poziomie 6,2% w 2026 roku – najwyższą w historii. Ponadto, PPK i inne programy oszczędnościowe oraz emerytalne mają znacząco wspierać rynek kapitałowy, łagodząc skutki transferu środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w ramach tzw. ‘suwaka’” – wymienił dalej Siwek…

Całość dostępna na inwestycje.pl

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij