Artykuł pt. „Gorączka miedzi jest coraz bardziej widoczna na giełdach” Adama Czornieja w Pulsie Biznesu

21.05.2024

Zapraszamy do Pulsu Biznesu do artykułu pt. „Gorączka miedzi jest coraz bardziej widoczna na giełdach” autorstwa naszego zarządzającego Adama Czornieja.

„Ceny metalu od początku roku zyskały już ponad 20 proc. przekraczając psychologiczną barierę 10 000 USD/t na londyńskiej giełdzie metali LME. Miedź, od lat uważana za wskaźnik wyprzedzający nadchodzących tendencji w gospodarce światowej, zachowuje się wyjątkowo dobrze. Podobna skala zwyżek miała miejsce w czasie postcovidowego otwarcia chińskiej gospodarki, wiedziona nadziejami gwałtownego odbicia koniunktury oraz wcześniej, w czasie odreagowania cen ryzykownych aktywów w okresie pandemii. Co stoi za tak znaczącą siłą rynku i czy dalsze zwyżki są możliwe do utrzymania? Inwestorzy z dużym opóźnieniem zaczęli odwoływać swoje rynkowe zakłady na recesję światowej gospodarki, jednocześnie dostrzegając pojawiające się pierwsze symptomy lepszej kondycji chińskiego przemysłu. Kluczowa jest tu świadomość, że surowcowa hossa bez udziału największego na świecie importera surowców nie może się wydarzyć. Na poprawę sentymentu w Chinach dodatkowo pozytywnie wpływają nowe programy fiskalne nakierowanie na pobudzenie uwikłanego w problemy rynku nieruchomości.

Do niedawna zapasy miedzi na świecie były jednymi z najniższych od wielu lat i nikogo to specjalnie nie dziwiło bowiem popyt nie wyglądał zbyt dobrze. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę jak znaczący komponent globalnego popytu na miedź od niedawna stanowią rosnące zakupy surowca pod realizacje wszelkich projektów OZE, aut elektrycznych, rozbudowy centrów danych AI czy zwiększone wydatki na inteligentne systemy obrony, to zagregowany popyt uwzględniający również tradycyjne zastosowanie tego metalu może bardzo szybko wyprzedzić dostępne zasoby surowca…”

Cały artykuł dostępny jest na pb.pl

Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij