Słownik inwestycyjnyJohn Maynard Keynes

Angielski ekonomista urodzony w 1883 r., zmarły w 1946 r. Keynes studiował także matematykę i historię. Twórca jednej z dwóch wiodących szkół ekonomicznych XX wieku, nazywanej od jego nazwiska Keynesizmem. John Keynes był zwolennikiem interwencjonizmu państwowego oraz stymulowania wydatków publicznych w celu ożywienia wzrostu gospodarczego. Znaczący wpływ na jego poglądy wywarł wielki kryzys finansowy lat 1929 - 1933. W roku 1936 opublikował pracę "Ogólna teoria zatrudnienia, procentu i pieniądza". W publikacji skrytykował liberalizm gospodarczy i zdecydowanie poparł interwencjonizm.

Keynes już w okresie I wojny światowej zajmował stanowisko doradcy rządu brytyjskiego i uczestniczył w konferencji wersalskiej. Podczas II wojny światowej był doradcą ministerstwa skarbu, a w roku 1944 uczestniczył w konferencji w Bretton Woods, która dała podwaliny pod Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Bank Światowy.

Tagi: ekonomia, ludzie

Powrót do listy
Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej w tutaj.
Akceptuję  |   Ukryj