Komentarz do wyniku w czerwcu 2023 roku

W minionym miesiącu stopa zwrotu subfunduszu wyniosła 0,97%, co było dziewiątym wynikiem w grupie porównawczej. Stopa zwrotu benchmarku wyniosła 1,45%, a mediana w grupie porównawczej 1,04%. Od początku roku stopa zwrotu subfunduszu wynosi 6,31%. Stopa zwrotu benchmarku wynosi 7,5%, a mediana 6,84%.

Subfundusz osiągnął wynik gorszy od benchmarku ze względu na niedoważenie w polskie obligacje stałokuponowe oraz ujemną kontrybucję pozycji na rynkach bazowych i w strefie euro.

Mimo wzrostów rentowności na rynkach bazowych, w Polsce następował spadek rentowności. Na koniec czerwca rynek wyceniał dwie obniżki po 25 pb. w tym roku, a do końca 2024 roku wycenione jest łącznie 200 pb. obniżek. Krzywa rentowności zwiększyła swoje negatywne nachylenie ze względu na trochę mocniejszy spadek stóp długoterminowych. Rentowności obligacji 2-letnich spadły z 5,95% do 5,80%, 5-letnich z 5,95% do 5,64%, a 10-letnich z 6,04% do 5,78%.

Pozycjonowanie i strategia

Subfundusz na koniec czerwca miał ulokowane w obligacjach wyemitowanych oraz gwarantowanych przez Skarb Państwa 81% portfela. Udział obligacji krajów członkowskich wynosił 5,3%. Udział obligacji złotowych bankowych wynosił 2,0% aktywów. Udział obligacji samorządowych wynosił niecałe 4% portfela, a pozostałe obligacje w polskiej walucie stanowiły 1,7%. 3,7% portfela to tytuły uczestnictwa dające ekspozycje na obligacje w walutach lokalnych. Na pozostałe 2,2 % portfela składały się gotówka i jej ekwiwalenty.

Duration portfela pozostawało na poziomie zbliżonym do benchmarku. Na koniec miesiąca subfundusz posiada ekspozycję w instrumentach pochodnych na rynek bazowy oraz peryferia strefy euro. Subfundusz w trakcie miesiąca zwiększył pozycję w obligacjach zmiennokuponowych.

Polityka inwestycyjna

Subfundusz Skarbiec Dłużny Uniwersalny jest skierowany do Klientów, którzy szukają jednego, odpowiednio spozycjonowanego funduszu dłużnego w szerokim spektrum rynku dłużnego, by okazji lub nieefektywności mógł szukać tam, gdzie one występują, a nie tam, gdzie jest zmuszony.

Subfundusz stara się wykorzystywać w szerokim stopniu, jeśli to uzasadnione, zagraniczne rynki obligacji w celu zagwarantowania uczestnikom korzystnej stopy zwrotu w momentach, gdy polski rynek obligacji jest oceniany relatywnie za mniej atrakcyjny.
Subfundusz znajduje się w grupie porównawczej, gdzie dopuszczone jest istotne zaangażowanie

w obligacje korporacyjne. Takie możliwości ma również Dłużny Uniwersalny, jednak w obecnym otoczeniu mandat ten jest wykorzystywany w mocno ograniczonym stopniu, ze względu na nieatrakcyjne naszym zdaniem spready kredytowe i charakterystyczną dla polskiego rynku obligacji korporacyjnych niską płynność. Dzięki temu subfundusz na tle konkurencji wyróżnia się wysokim poziomem płynności.

Uwarunkowania makroekonomiczne pozwalają oceniać, że 2023 rok będzie dla posiadaczy obligacji okresem bardziej łaskawym niż ostatnie dwa lata. Nie oznacza to jednak wyłącznie świetlanych perspektyw, ponieważ walka z inflacją się nie skończyła.
Obecnie jesteśmy w okresie szybkiej dezinflacji spowodowanej efektami bazy oraz spadkami cen surowców, co kształtuje pozytywny sentyment na rynkach obligacji. Dobre nastroje ogranicza jednak wysoki poziom inflacji bazowej, który wymaga reakcji banków centralnych m.in. w gospodarkach zachodnich. Najbliższe miesiące będą okresem weryfikacji, jak bardzo zacieśnienie warunków kredytowania przełoży się do gospodarki realnej.

W lipcu inwestorzy na rynkach obligacji nadal będą z uwagą śledzili dalsze kroki podejmowane przez banki centralne oraz wsłuchiwali się w ich komunikację. Kluczowe będą dane makro, jako że to one przesądzą o dalszym kierunku działań władz monetarnych.
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij