Komentarz do wyniku w czerwcu 2023 roku

Fundusz w czerwcu wypracował wynik na poziomie +4,2%% na tle benchmarku na poziomie +5,9%. Fundusz na koniec miesiąca miał alokację na poziomie zbliżonym do 100%.

Różnica w stopach zwrotu pomiędzy Funduszem a benchmarkiem jest wynikiem istotnej demokratyzacji wzrostów wśród wszystkich sektorów gospodarki reprezentowanych na giełdzie. Do segmentu technologicznego, który był wyraźnym beneficjentem wzrostów w poprzednim miesiącu, dołączyły pozostałe sektory, które znajdują swoją reprezentację w benchmarku.

W czerwcu po zakończonym okresie raportowania za 1Q, inwestorzy skupili swoją uwagę na fenomenie sztucznej inteligencji. W długim terminie niewątpliwie każdy sektor może zyskać na wykorzystaniu sztucznej inteligencji, należy jednak pamiętać, że zmiana ta nie będzie gwałtowna, a wygrają Ci którzy rzeczywiście „przyłożą się” do tego ćwiczenia. W ujęciu sektorowym największymi przegranymi w czerwcu były spółki z sektora consumer staples, który ewidentnie odczuwa presję zwłaszcza ze strony klientów z najniższym poziomem wynagrodzenia.

Chcielibyśmy również przypomnieć, że nasza strategia inwestowania i patrzenia case-by-case jest naszym zdaniem najbardziej zasadna w przypadku funduszy tematycznych. Dokonywane zmiany na portfelu były, są i będą funkcją oceny wyników oraz prognoz pojedynczych spółek, ponieważ w naszej ocenie nawet w ramach podobnych segmentów można dostrzec spore różnice w momentum biznesowym.

Pozycjonowanie i strategia

Portfel lokuje aktywa w akcje spółek zagranicznych charakteryzujących się ugruntowana pozycją rynkową oraz silnymi przewagami konkurencyjnymi. W związku z tym, że globalne, rozpoznawalne marki możemy znaleźć praktycznie w każdym sektorze, dywersyfikacja sektorowa jest w tym funduszu bardziej dostrzegalna. Spółki te może nie rosną tak szybko i intensywnie w ujęciu nominalnym jak przedsiębiorstwa wyselekcjonowane do portfela Skarbiec Spółek Wzrostowych, ale to właśnie dzięki selekcji globalnych liderów w swoich branżach charakteryzujących się silnymi przewagami konkurencyjnymi, których biznesy rosną relatywnie szybciej niż całej branży, ryzyko inwestycyjne portfela rozumiane przez jego zmienność jest na niższym poziomie niż w przypadku Skarbiec Spółek Wzrostowych.

Konsekwentnie wierzymy w filozofię działania i strategię, która naszym zdaniem jest w stanie zapewnić znaczący sukces biznesowy zarówno w krótkim jak i długim terminie. Fundusz realizuje strategię inwestowania tematycznego w spółki wygrywające w swoich segmentach. Inwestując w firmy B2C oraz B2B skupiamy się na obszarach takich jak rozrywka, dobra pierwszej potrzeby, dobra luksusowe, transport, nowoczesny przemysł czy finanse, które biznesowo wygrywają dzięki swojej marce. Niejednokrotnie są to spółki działające zarówno na rynkach rozwiniętych jak i rozwijających się, charakteryzujące się silnym i rozpoznawalnym brandem, dzięki czemu mogą generować ponadprzeciętne wyniki w swoich segmentach.
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij