Komentarz do wyniku w czerwcu 2023 roku

W minionym miesiącu stopa zwrotu subfunduszu wyniosła 0,75%, co było trzecim od końca wynikiem w grupie porównawczej. Stopa zwrotu benchmarku wyniosła 1,45%, a mediana w grupie porównawczej 1,32%. Od początku roku stopa zwrotu subfunduszu wynosi 5,65%. Stopa zwrotu benchmarku wynosi 7,50%, a mediana 7,94%.

Subfundusz osiągnął wynik gorszy od benchmarku ze względu na spore niedoważenie w polskie obligacje stałokuponowe w trakcie całego miesiąca.

Mimo wzrostów rentowności na rynkach bazowych, w Polsce następował spadek rentowności. Na koniec czerwca rynek wyceniał dwie obniżki po 25 pb. w tym roku, a do końca 2024 roku wycenione jest łącznie 200 pb. obniżek. Krzywa rentowności zwiększyła swoje negatywne nachylenie ze względu na trochę mocniejszy spadek stóp długoterminowych. Rentowności obligacji 2-letnich spadły z 5,95% do 5,80%, 5-letnich z 5,95% do 5,64%, a 10-letnich z 6,04% do 5,78%.

Pozycjonowanie subfunduszu

Portfel subfunduszu zbudowany jest w oparciu o obligacje Skarbu Państwa oraz obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa, które łącznie stanowiły 99,7% portfela. 0,3% aktywów stanowią gotówka i ekwiwalenty. Duration portfela było w trakcie całego miesiąca istotnie poniżej benchmarku.

Strategia inwestycyjna

Fundusz Skarbiec Obligacja jest funduszem dającym ekspozycję na polskie obligacje skarbowe. Naszą przewagą ma być aktywne podejście do stopy procentowej, właściwa selekcja papierów oraz korzystanie z przejściowych nieefektywności na rynku. Zdecydowana większość pozycji zajmowana jest na polskim rynku skarbowym i stopy procentowej. Korzystamy z wiedzy, doświadczenia i bardzo wysokiej płynności jaką oferuje polski rynek papierów skarbowych umożliwiając aktywne zarządzanie pozycją. Subfundusz Skarbiec Obligacja może zajmować pozycje na rynkach zagranicznych, jednak w bardziej ograniczonym stopniu niż Skarbiec Dłużny Uniwersalny.

Uwarunkowania makroekonomiczne pozwalają oceniać, że 2023 rok będzie dla posiadaczy obligacji okresem bardziej łaskawym niż ostatnie dwa lata. Nie oznacza to jednak wyłącznie świetlanych perspektyw, ponieważ walka z inflacją się nie skończyła.

Obecnie jesteśmy w okresie szybkiej dezinflacji spowodowanej efektami bazy oraz spadkami cen surowców, co kształtuje pozytywny sentyment na rynkach obligacji. Dobre nastroje ogranicza jednak wysoki poziom inflacji bazowej, który wymaga reakcji banków centralnych m.in. w gospodarkach zachodnich. Najbliższe miesiące będą okresem weryfikacji, jak bardzo zacieśnienie warunków kredytowania przełoży się do gospodarki realnej.

W lipcu inwestorzy na rynkach obligacji nadal będą z uwagą śledzili dalsze kroki podejmowane przez banki centralne oraz wsłuchiwali się w ich komunikację. Kluczowe będą dane makro, jako że to one przesądzą o dalszym kierunku działań władz monetarnych.
Back to top
Dziękujemy za wypełnienie formularza Nasz agent wkrótce się z Tobą skontaktuje. Zamknij